Багато виступів британської газети Financial Times можуть бути позначені іронічною рубрикою «До України з любов'ю». Один із останніх викликав навіть протест найбільшої нафтовидобувної компанії нашої країни ВАТ «Укрнафта». Вона називає інформацію газети про її фінансово-господарську діяльність недостовірною.
Як твердить англійське видання, група «Приватбанк», яка контролює «Укрнафту», судячи з усього, поставила собі за мету знизити вартість компанії. На пояснення цієї версії наводяться висловлювання одного з північноамериканських нафтовиків, який твердить, «що вони («Укрнафта». — Авт.) збираються вигнати всі західні компанії з країни». Канадський опонент українських нафтовиків твердить: «За минулий рік «Укрнафта» пробурила лише 60 свердловин у всій країні, а це менше навіть мінімуму, необхідного для збереження обсягів видобутку. Насправді видобуток скоротився на 3%. «Приватбанк» планує знизити вартість «Укрнафти», щоб викупити її дешево».
На думку «Укрнафти», яка оприлюднила спеціальну заяву, ця публікація має замовлений, «надуманий» характер, а наведені факти не відповідають дійсності. Стаття, за оцінкою «Укрнафти», дискредитує не лише імідж компанії, але й інвестиційну привабливість України напередодні Міжнародного економічного форуму, який відкрився вчора в Києві.
Зокрема, «Укрнафта» підкреслює, що з приходом до управління компанією на початку 2003 року нового менеджменту обсяги видобутку нафти й газу збільшилися: 2003 року на 2,97% і 0,61% та, відповідно, на 4,5% і 2,3% — 2004 року.
Компанія інформує, що минулого року вона вперше за останні сім років видобула понад 3 млн. тонн нафти і 3,350 млрд. кубометрів природного газу, а також досягла найвищого рівня компенсації нафти приростом запасів вуглеводнів на своїх родовищах — 57,1%. «Укрнафта» також зазначає, що її прибуток у 2003— 2004 роках збільшився більш ніж удвічі (з 2,665 млрд. грн. до 5,743 млрд. грн.), а чистий прибуток — утричі (з 0,446 млрд. грн. до 1,347 млрд. грн.), офіційний рівень капіталізації — більш ніж ушестеро (з 1,353 млрд. грн. до 8,134 млрд. грн.) , ціна акцій ВАТ зросла з 25 до 160 грн. Чи можна, знаючи ці дані, твердити про намір «знизити вартість компанії»? 2003 року вона виплатила 100,3 млн. грн. дивідендів, а питання про розподіл прибутку за 2004 рік планується розглянути на зборах акціонерів 20 червня (одного разу, коли наглядова рада компанії прийняла ухвалу спрямувати на дивіденди понад мільярд гривень, воно вже розглядалося, але було відкладене в зв'язку з позицією держави. — Авт.).
«Укрнафта» також рішуче спростовує звинувачення в її незацікавленості в залученні іноземних інвестицій і заявляє, що насправді вона надзвичайно зацікавлена в залученні реальних іноземних інвестицій, в тому числі в зв'язку з формуванням вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК). Але при цьому вона нагадує, що в минулі роки «Укрнафта» віддала в спільну діяльність кращі й найбільш прибуткові родовища вуглеводнів, однак не отримала від партнерів практично нічого, окрім обіцянок. У зв'язку з цим компанія почала перегляд виконання окремими партнерами своїх інвестиційних зобов'язань, а також умов окремих угод, які, на думку «Укрнафти», суперечать не лише її економічним інтересам, але й стратегічним інтересам енергетичної безпеки України. За результатами цього перегляду, вказується в заяві, правоохоронні органи порушили з ініціативи компанії декілька кримінальних справ.
ВАТ «Укрнафта» готує звернення до Financial Times із вимогою спростувати недостовірну інформацію щодо фінансово-господарської діяльності компанії. А якщо ні, то компанія залишає за собою право звернутися з позовом до відповідних судових інстанцій.