Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Укрнафта» вимушена скорочувати видобуток

Чи обійдеться бюджет без двох мільярдів надходжень?
5 березня, 2008 - 00:00

Найбільший вітчизняний нафтовидобувник ВАТ «Укрнафта» заявив про скорочення видобутку нафти та газу, які вона в повному обсязі постачає на внутрішній ринок. На такий крок компанія зважилась після 28 лютого 2008 року, коли Національна комісія регулювання енергетики (НКРЕ) прийняла рішення зменшити відпускну ціну видобутого «Укрнафтою» газу на 26,9% (з 272,6 гривень до 199,2 гривень за тисячу кубометрів без ПДВ).

За словами першого заступника голови правління з фінансово-економічних питань «Укрнафти» Володимира Пустоварова заплановане консервування 140 газових свердловин та зменшення видобутку на заході країни нафти на 700 тисяч тонн обійдеться бюджету у 2,014 мільярда гривень. Через зупинку свердловин «Укрнафти» без роботи можуть залишитися 12 тисяч робітників, з яких 9 тисяч сьогодні працюють у підрозділах компанії, що розташовані на заході України. Мабуть, зайве нагадувати, яка у цьому регіоні ситуація з працевлаштуванням.

На думку секретаря комітету Верховної Ради з питань економічної політики народного депутата Ігоря Палиці, такі дії йдуть у розріз з президентською стратегією розвитку країни та озвученою напередодні виборів програмою БЮТ «Прорив для людей, а не для політиків». Палиця говорить, що механізм, використаний проти «Укрнафти», не може назвати ринковим — язик не повертається. За його словами, замість обіцяного у названій програмі адресного державного субсидування найбіднішіх прошарків населення на практиці Україна отримала «штучне заниження» відпускної ціни. Передвиборчі обіцянки чомусь не співпадають з ринковою вартістю блакитного палива. Чому?

Відповідь дає Пустоваров: «НКРЕ не керувалася якимись затвердженими економічними нормативами для розразхунку газових цін. Це — політична доцільність та встановлення цін в адміністративному порядку». Навіть не фахівцеві зрозуміло, що від таких дій українцям не стане тепліше, а податків до державної казни не додасться. Найбільша проблема, за словами Пустоварова, у відсутності «зрозумілого механізму та методики в НКРЕ, за якими газову ціну слід регулювати. Закон передбачає тільки загальні фрази, яким чином це здійснювати. Усе віддано на відкуп особистого рішення». Відстоювати свої позиції керівництво «Укрнафти» збирається різними шляхами: починаючи із судів та закінчуючи зверненням до Президента, якому вже не звикати вирішувати газові «проблеми».

Як вважає Пустоваров, задекларованої НКРЕ 10-відсоткової рентабельності немає. А якщо і була б, то для видобування газу здебільшого і цього не досить. На підтвердження своєї думки він додає: «Рентабельність була обчислена з розрахунку на чисту виробничу собівартість, а такі статті виробничої собівартості, як, наприклад, заробітна плата, були прийняті комісією (НКРЕ. — Авт. ) не повністю, тобто рекомендувалося їхне скорочення». Залишається тільки здогадуватися, як таке рішення НКРЕ гармоніює з Кабмінівськими обіцянками щодо зростання зарплат? Теоретично «десятивідсоткова рентабельність, можливо, і не погана для посередницького бізнесу, але не підходить для видобувного. Він дуже капіталоємний. Можливо, й 70% рентабельності буде замало, якщо їх вираховувати від чистої виробничої собівартості, не беручи до уваги всі прямі затрати, пов’язані з видобуванням», — додає Пустоваров.

За словами Ігоря Палиці, сьогодні в Україні відбувається свідоме заниження вартості видобутку газу для національних видобувників, у тому числі і для ВАТ «Укрнафта». Приміром, компанію змушують продавати газ за ціною, вдвічі нижчою за собівартість видобутку, і все це відбувається згідно з рішенням НКРЕ, яка є органом виконавчої влади, а отже підзвітна Кабінету Міністрів.

Таким чином, «сьогодні фактично вбивається власний видобувник, а це — тільки на руку закордонним постачальникам. За умов, коли з одного боку Росія підвищує ціну на газ, а з іншого скорочує його поставки в Україну, таке ставлення до власних видобувників газу становить пряму загрозу національній безпеці України. А відтак ця проблема потребує негайного розгляду на Раді національної безпеки і оборони, головою якої, згідно з Конституцією, є Президент», — наголошує народний депутат.

Щоб додати до бочки дьогтю хоч ложечку меду, керівництво «Укрнафти» повідомило про те, що з середини березня планує відновити роботу 563 автозаправних станцій команії, які щомісяця реалізують 90 тисяч тонн нафтопродуктів і займають 16% українського ринку. Нагадаємо, що наприкінці лютого їхня діяльність була припинена через складнощі з проведенням тендерних процедур.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: