Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Укртрансгаз» позичатиме гроші у російського банку

Екс-міністр енергетики: «Це той випадок, коли російський капітал працює на Україну, і це потрібно використовувати»
6 серпня, 2014 - 12:36

На сайті «Державні закупівлі» з’явилось повідомлення про те, що оператор вітчизняної газотранспортної системи — державна компанія «Укртрансгаз» — візьме кредит у розмірі 24,9 мільйона доларів у російського «Альфа-Банку» для поповнення оборотних коштів. Мовляв «Альфа-банк» запропонував кращі умови на тендері: ціна його в заявці — 1,17 мільйона доларів, що на 428 тисяч доларів менше, ніж пропозиція українського банку «Київська Русь», який був другим банком, який подав заявку на участь в тендері.

Згідно з повідомленням, «Укртрансгаз» планує залучити кредит строком на один рік. Договір сторони повинні підписати не пізніше, ніж 28 серпня 2014 року. Інформації про те, за яким відсотком буде надаватися кредит і хто виступає гарантом повернення коштів «Укртрансгазом» — поки що немає. Відомо лише, що сторони мають право протягом терміну дії договору порушувати питання щодо зміни відсоткової ставки за користування кредитними коштами — в бік її зменшення.

Утім, це вже не вперше оператор вітчизняної газотранспортної системи бере гроші у російських банків. Як повідомляли раніше «Наші гроші», тільки наприкінці липня «Укртрансгаз» «позичив» 19 мільйонів доларів у «Промінвестбанку». Позику взяли на чотири місяці — до початку листопада. Цільове призначення грошей не повідомляється, обслуговування кредиту обійдеться компанії у 867 тисяч доларів. Як відомо, власником «Промінвестбанку» є російський державний «Внєшекономбанк».

Виникає логічне запитання, чи не загрожуватиме українському державному бізнесу після запровадження санкцій теперішня співпраця з російськими банками? Відповідь читайте нижче — в коментарях експертів «Дня».

КОМЕНТАРI

Сергій ЄРМІЛОВ, екс-міністра палива й енергетики:

— Всі банки російського походження є фактично українськими банками. Вони працюють на нашій території та сплачують нашій державі податки. «Укртрансгаз» провів тендер, і якщо він бере кредит саме в цього банку — це означає, він запропонував найкращі умови.

Звичайно, «Альфа-банк» справді отримає прибуток від цього кредиту. Але левова частина прибутку залишиться в Україні й перетвориться на виплати відсотків за депозитами українським громадянам та компаніям.

Так склалося, що банки російського походження мають певну частку в українському ринку і замінити їх нічим не можна. Це той випадок, коли російський капітал працює на Україну, і це потрібно використовувати.

Мені, звичайно, не дуже подобається, що «Укратрансгаз» узяв кредит не в Ощадбанку чи Укрексімбанку. Можна не купувати російських цукерок або чаю. Але є стратегічні напрямки, без яких ми не можемо існувати: гроші, нафта і газ.

Іван НАДЄЇН, голова Комітету енергетичної незалежності України, експерт з енергетичних питань:

— «Альфа-банк» — це приватний банк із російським капіталом, окрема юридична особа з ліцензією, яка працює в Україні. У разі запровадження санкцій проти цього банку угоду просто буде скасовано. Тому я гадаю, що з юридичного погляду проблем немає. Є претензії, звичайно, політичні. Але я гадаю, що держава себе захистить.

Віталій ШАПРАН, головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг»:

— Загрози для «Укртрансгазу» немає. Адже «Альфа-банк» вважається міжнародним банком. Та й формально український «Альфа-банк» належить європейському акціонерові. Тому, швидше за все, санкції проти цього банку не запроваджуватимуться.

Тим більше сумніваюся, що санкції стосуватимуться російського приватного бізнесу. Адже бізнес тут найняв людей, платить Україні податки. Тим більше, це не те, чого бажає ринок та економіка. Отже, якщо санкції й будуть, то вони торкнуться банків із участю державного капіталу Російської Федерації.

Коли ж говорити про державні компанії, то ми ще 2009 року пропонували обмежити участь у банківському секторі іноземних держав. Але нас не слухали, брали в них кредити, і тепер маємо те, що маємо.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: