Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд хоче повернути часи боргів?

6 серпня, 2005 - 00:00

Двісті працівників підприємств, створених на базі Нікопольського південно- трубного заводу, провели в четвер біля будівлі уряду акцію протесту проти скасування реструктуризації заводу. Вони стояли з плакатами: «Президенте, зупини свавілля!», «Стабільності — так! Реприватизації — ні!», «Кабмін повертає нас в убогість!», «Геть бездумне руйнування країни!», «Труд — країні, ганьбу — прем’єру!».

Нагадаємо, що третього серпня уряд прийняв розпорядження, яким, за оцінкою голови ФДМ Валентини Семенюк, відкрилася можливість «повернути цей об’єкт державі». Генеральній прокуратурі доручено оспорити в суді створення господарських товариств під час реструктуризації НПТЗ, ФДМ — відмінити всі свої рішення, пов’язані з реструктуризацією, а Міністерству фінансів — знайти кошти для відшкодування власникам створених підприємств їхні інвестиції. Крім того, 12 липня уряд затвердив розпорядження, яким ВАТ «НПТЗ» внесено в перелік об’єктів приватизації на 2005 рік.

Із протестами робітників солідарний і мер міста Нікополя Сергій Старун. Він вважає, що виконання рішення Кабміну про скасування реструктуризації Південнотрубного заводу буде мати катастрофічні наслідки для міста. «Смертний вирок» — так він охарактеризував дане рішення. А після наради в Мінпромполітики, присвяченої цьому питанню, мер заявив: «Скажу чесно, одна надія: що настане момент, коли хтось ввічливо визнає все це помилкою».

Старун збирається зробити все, що від нього залежить, щоб не допустити втілення такої згубної для Південнотрубного заводу постанови. «Як мер я буду вимагати аудієнції з губернатором і постараюся йому аргументовано пояснити, що чекає його як керівника області, що чекає Нікополь», — сказав він журналістам і висловив також переконання, що позитивні досягнення реструктуризації ПТЗ не можуть бути перекреслені одним помилковим рішенням. «Хіба це погано, що зусиллями багатьох людей збиткові підприємства стали процвітаючими? В якій країні, за якої влади, в якому суспільстві будуть свідомо знищувати те хороше, що зроблено своїми ж людьми?» — такі запитання Сергій Старун збирається поставити перед посадовими особами, які прийняли рішення про скасування реструктуризації.

На його думку, уряд, постановивши відмінити реструктуризацію ПТЗ, не провів заздалегідь дослідницької роботи з аналізу можливих результатів такої дії. «Авторитетно вам заявляю: останнім часом нікого з працівників Кабінету Міністрів в Нікополі не було. Отже, на місці ознайомитися з ситуацією не міг», — повідомив журналістам мер Нікополя. Він припустив, що, можливо, питання скасування реструктуризації Південнотрубного заводу пов’язане з прізвищем інвестора НПТЗ. Як відомо, два акціонерних товариства з 16- ти, створених на базі підприємства, контролюються бізнесменом Віктором Пінчуком.

Реструктуризація ВАТ «Нікопольський південнотрубний завод», що проходила в 1999— 2001 роках, була проведена в інтересах держави, заявив журналістам заступник голови правління ЗАТ «Нікопольський завод неіржавіючих труб» (НЗНТ) Іван Леліков після зустрічі з заступником міністра промислової політики України Сергієм Грищенком. Леліков також повідомив про позиції інших прибулих до Києва директорів трубних підприємств, створених у ході реструктуризації ВАТ «НПТЗ». «Основна мета прибуття до Києва керівників трубних підприємств Нікополя — довести до керівництва нашого міністерства позицію нікопольських трубників», — відзначив І. Леліков.

На його думку, скасування реструктуризації НПТЗ викличе надто негативну реакцію в самому Нікополі. «Я можу чітко сказати, що в разі прийняття Кабміном такої постанови реакція буде різко негативною. Я не хочу зараз розвивати цю тему, проте наслідки будуть надто негативними», — відзначив він і підкреслив, що з 1999 року з боку держави не було жодних претензій до підприємств, створених на базі НПТЗ. «За ті п’ять років, які ми працюємо в умовах госптовариств, практично від державних органів, починаючи від Мінпромполітики й закінчуючи податковими органами, ми не мали жодного серйозного зауваження або претензії», — сказав він. Голова правління ЗАТ «Нікопольський завод безшовних труб NIKO TUBE», створеного на базі ВАТ «НПТЗ», Володимир Щучко, також запевняв журналістів, що ініціатива Кабміну відмінити реструктуризацію НПТЗ негативно позначиться на підприємстві. «Це буде крахом для заводу», — вважає він. За його словами, найбільшу стурбованість викликають соціальні наслідки урядового розпорядження про скасування реструктуризації НПТЗ. «Не маючи роботи, 13-тисячний колектив вийде з питаннями до нас, до керівників. Коли невідомі перспективи подальшого життя колективу (і, відповідно, зарплати), виникають питання конфліктного порядку», — сказав Щучко. «Люди стривожені. Ставлять запитання: «Як бути? Раніше ми боролися з представниками інвесторів, щоб підвищити зарплату. І це сьогодні досягнуто. А сьогодні нам із державою боротися?», — питає керівник підприємства.

Олег ОСТАПОВ
Газета: 
Рубрика: