Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Усі хвороби — від феросплавів

4 жовтня, 2005 - 00:00

Незважаючи на те, що Київський апеляційний господарський суд 27 вересня, нарешті, визначився з тим, хто ж є реєстратором Нікопольського заводу феросплавів, це не прояснило процедуру перекладу контрольного пакету акцій підприємства на рахунки держави. Насамперед тому, що «Славутич-Реєстратор», хоча й «узаконений» рішенням суду як реєстротримач НЗФ, жодного відношення до акцій підприємства не має.

До такого висновку прийшли Фонд державного майна та Держкомісія з цінних паперів і фондового ринку України. Виступаючи на прес-конференції 28 вересня, голова ФДМУ Валентина Семенюк підкреслила, що згідно законодавчо встановленій процедурі переходу прав власності, переклад акцій із рахівниць консорціуму «Придніпров’я» на державні повинен бути підтверджений відповідним документом про здійснення даної операції, виписаним охоронцем акцій — АКБ «Укрсоцбанк». У свою чергу цей банк таку виписку «Славутичу» надати не може, оскільки договір на обслуговування 50%+1 акція НЗФ він уклав з компанією «Альфа-інвест».

Проте голова «Славутича» Геннадій Корбан, який у даному конфлікті представляє інтереси бізнес-групи «Приват», легко знайшов пояснення позиції Семенюк. «Я можу компетентно назвати це просто безумством», — заявив він у ході прес-конференції 28 вересня. Постановка такого діагнозу державному діячеві нефахівцем у галузі психіатрії, природно, може бути легко запереченою в будь-якому суді. Так само, як і твердження, що раніше висловлювалося паном Корбаном про наявність алкогольного синдрому в голови ДКЦБФР Анатолія Балюка.

Тим часом голова «Славутича» не демонструє професійних знань не тільки у віддаленій від нього галузі охорони здоров’я, але й у сфері обігу цінних паперів. На думку Корбана, для вступу держави в права власності контрольним пакетом акцій НЗФ буде достатньо деякого документа, виписаного «Славутичем», який засвідчить перехід акцій на рахунок ФДМ. За словами представників ФДМУ, оскільки «Славутич» такі «підтверджуючі» документи надавав неодноразово, в держави на сьогодні вже є не менше 150% статутного фонду НЗФ. Щоправда, віртуальних, оскільки «Укрсоцбанк» ніяких переміщень реальних акцій не здійснював.

Можливо, достовірність виписаного Корбаном «діагнозу» й буде в майбутньому перевірена судом і Генпрокуратурою, куди загрожує звернутися голова «Славутича». Проте на сьогодні залишається фактом, що Верховний Суд України та ДКЦБФР підтверджують законність виконання «Альфа-інвестом» функцій реєстратора НЗФ. За даними відомства Балюка, згідно з рішенням ДКЦБФР №375 ТОВ «Альфа-інвест» є реєстратором НЗФ, а «Укрсоцбанк» — охоронцем контрольного пакету акцій підприємства.

Що стосується паралельного ведення «Славутичем-Реєстратором» реєстру акцій НЗФ, то це незаконне явище знайшло пояснення в даних, приведених на прес-конференції в Фонді держмайна представником ДКЦБФР. Як стало відомо, в цей час комісія стурбована проблемою існування паралельних реєстрів компаній, яких сьогодні нараховується близько 34. Член ДКЦБФР відзначив, що випадки з «роздвоєнням реєстру» в основному відзначають у структурах, пов’язаних із ПриватБанком.

Певні труднощі є й у Київського апеляційного господарського суду. Він вимушений роз’яснити свою попередню постанову про визнання «Славутича-Реєстратора» й реєстротримача, й охоронцем акцій НЗФ, що є порушенням українського законодавства. При цьому суд вимушено визнав, що реєстратором все ж може бути й інша компанія — і назвав охоронцем «Укрсоцбанк». Можна передбачити, що в тому випадку, якби Юлія Тимошенко як і раніше залишалася на прем’єрській посаді й працювала над проблемою НЗФ у колишньому темпі, то обійшлося б навіть без цих уточнень. А так суддям довелося пригадати, що влада міняється, а законодавство залишається.

Олег ДОВГИЙ
Газета: 
Рубрика: