Сьогодні на державному рівні розпочинається святкування з нагоди Дня працівників сільського господарства, який аграрії відзначатимуть 21 листопада. Послухати привітання від керівництва держави та уряду до столичного Жовтневого палацу, в якому відбудуться урочисті збори, має приїхати чимало відомих аграріїв, керівників і штатних фахівців сільгосппідприємств, фермерів...
Тим часом представники найбільших аграрних асоціацій упевнені, що селяни святкуватимуть цей день «з гірким присмаком на вустах». Так, як зазначає президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, селяни особливо не радіють, бо їм не стало краще. Але й не сумують, бо оптимісти — і розуміють, яку потрібну справу роблять, вважає Козаченко.
«Важкий був рік, але Україна та селяни зібрали непоганий урожай: майже 40 мільйонів тонн зернових. І це без підтримки держави», — розповідає про аграрні успіхи перший заступник президента Асоціації фермерів та приватних землевласників України Віталій Львов.
Він стверджує, що тільки покладаючись на власні сили та знання, фермери дали державі черговий харчовий рекорд. Однак скористатися плодами своєї праці повною мірою не можуть. Через обмеження державою зернового експорту фермери й селяни не можуть продати збіжжя. А приміщення для його тривалого зберігання мають не всі. Тому постає запитання, чи збережуть вирощене в повному обсязі? Ті ж, хто продає сьогодні зерно, втрачають на тонні до 50 гривень, констатує Леонід Козаченко.
Винуватці аграрного свята просять владу поміркувати й над удосконаленням урядової аграрної вертикалі. На думку Львова, для цього потрібно поновити при Кабінеті Міністрів України посаду віце-прем’єр-міністра з питань АПК.
«Ми не хочемо, щоб нам допомагали інвестиціями чи державними коштами. Їх практично немає. Але створити умови для ринку, щоб могли виживати фермери та селяни, необхідно», — підсумовує Львов.
Свої пропозиції та проблеми селяни хотіли б обговорити з Президентом України або з прем’єр-міністром. Однак поки що побажання аграріїв не увінчалися успіхом. Хоч вони все ж сподіваються, що в святковий день керівництво держави таки почує їхній голос. Якщо ж ні, тоді можливі й непопулярні заходи, наприклад страйки, вважає Козаченко. «І в багатьох випадках вони можуть бути некерованими», — додає він.
Натомість міністр аграрної політики Микола Присяжнюк ще напередодні святкування зробив «подарунок» селянам, який навряд чи порадує аграріїв. Він повідомив, що квотування зернових буде продовжено до першого липня 2011 року. Обсяги і методологію розподілу квот, переконаний Присяжнюк, необхідно оприлюднити в грудні. Міністр також нагадав, що нині в парламенті в другому читанні міститься законопроект про проведення аукціонів. Якщо народні депутати його приймуть, то квоти розподілятимуться за цим законом, тобто продаватимуться на аукціонах, повідомив Присяжнюк.