Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Уже не варто поспішати з ухваленням Держбюджету-2014»

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь ЮРЧИШИН пояснив, чим небезпечний зірваний бюджетний процес
18 грудня, 2013 - 11:16

У четвер в парламенті обіцяють  влаштувати бюджетну  дискусію. Є обопільне бажання розглянути головний кошторис країни на 2014 рік і в опозиції, і  в коаліції. «Хай цей бюджет затвердять і несуть за нього відповідальність», — пояснив згідливість  своїх колег лідер фракції «УДАР» Віталій Кличко.

Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов розповів, що вже вчора  попередній проект держбюджету повинні були передати до Ради на ознайомлення депутатам. Сьогодні ж його затверджуватимуть в уряді для того, щоб почати з ним працювати далі, тобто — «офіційно розглядати в бюджетному комітеті», стверджував Єфремов.

Проте, що  дадуть  депутатам і  що розглядатиме  Кабмін — не зрозуміло. Адже,  як виявилось,   макропоказники держбюджету наступного року будуть відомі лише після переговорів Президента України Віктора Януковича з його російським колегою. Предмет особливих очікувань  —  ціна на газ,  яка, за  оцінками депутатів-регіоналів, може знизитися на 25%. Бюджетний час  «ч» заздалегідь призначили на 19  грудня — на день святого  Миколая  (як символічно), хоча звучать й інші дати —  лютий  2014 року. Оцінити ситуацію  з бюджетним  процесом «День» попросив директора  економічних програм Центру Разумкова Василя ЮРЧИШИНА:

— За процедурою ухвалення бюджету  терміни  його ухвалення вже зірвано давно.  Це було зрозуміло ще тоді,  коли прем’єр з ложі  уряду в Раді  показав депутатам теку з бюджетом,  але  самого документа не презентували. Що з ним робили весь цей час — не зрозуміло. Тепер знову готують бюджет, який змінять за один день після візиту глави держави до Росії. Усе це не  є нормальним бюджетним процесом... Тому я думаю, що немає сенсу депутатам дуже поспішати з його ухвалою. Бюджет — це головний фінансовий інструмент держави. І він має пройти нормальне обговорення. Інакше звалимо все докупи.  І так влада фактично не прислухається до думки опозиції або   інших, хто не згоден з її програмою.  В умовах, коли є  шанси внести  хоч якусь чіткість до бюджету, не варто її ігнорувати. Тим більше, що за правилами, подача бюджету супроводжується подачею й інших документів: програми діяльності  уряду, основ грошово-кредитної політики,  звіту  уряду  за виконання бюджету-2013 року.  Якщо цього не буде, то ухвалення буде чистою формальністю.

Наталя БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: