Найближчим часом у приватних аптек може побільшати конкурентів. «Ми зробимо все для того, щоб в Україні з’явилася необхідна державна мережа аптек. Зараз ми вивчаємо це питання», — заявила днями прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Втім, чи вплине такий крок на вирішення проблеми дефіциту ліків та на роздрібної ціни на них? І головне — як швидко?
На думку заступника керівника Державного управління справами Ростислава Валіхновського, створення державної мережі аптек — хороша ідея, яка в перспективі дозволить позбутися ажіотажу і зростання цін на препарати. Але на запитання «Дня», скільки часу в середньому потрібно для відкриття однієї аптеки, він відповів, що, «враховуючи українські бюрократичні механізми, потрібно від місяця до трьох».
У країні вже й так існують комунальні аптеки та державна мережа аптек «Ліки України», натомість розповідає «Дню» президент Аптечної професійної асоціації України Михайло Пасічник. Однак, їхня частка на внутрішньому ринку невелика. Звичайно, держава має право і може розвивати свою систему аптек. Але головне завдання, на думку Пасічника, зараз полягає у ліквідації дефіциту лікувальних препаратів.
За словами президента Аптечної професійної асоціації, аптеки хочуть продавати ліки, але на закупівельних складах їх просто немає. На фоні ж проблем із закупівлею практично всі аптеки щодня перевіряють п’ять-шість інстанцій (міліція, Державна податкова адміністрація України (ДПАУ), Антимонопольний комітет України (АМК), інспекції з контролю за якістю лікарських засобів тощо) на предмет завищення цін та наявності в продажу препаратів протигрипової групи. Якщо виявлять порушення, то й ліцензії можуть позбавити.
На думку голови комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяни Бахтеєвої, через подібні перевірки правоохоронних структур цілий ряд аптек може просто припинити свої існування. Хоча в галузевій асоціації фактів закриття через посилення контролю не підтверджують, але, як повідомили «Дню» на правах анонімності у деяких аптеках, такий варіант не виключений. Оперуючи різними причинами (наприклад, ремонтні роботи), аптеки можуть зачинятися на певний час, щоб не втрачати ліцензії. «Одна справа, якщо аптека накручує великі відсотки. Але ж якщо немає можливості закупити ці ліки, то хіба ми винні?» — обурюється працівниця одного з аптечних кіосків.
Не схвалює суворі покарання за дефіцит ліків і Валіхновський. На його думку, жорсткі контролюючі заходи слід вводити стосовно вартості ліків, щоб посередники не збільшували їхню ціну до непомірних розмірів. «У Тернополі, говорять, одна капсула «Таміфлю» уже коштує 100 гривень, тобто з цим явищем потрібно боротися. І тут має діяти Антимонопольний комітет України», — говорить «Дню» Валіхновський.
У АМКУ відповідають, що, мовляв, працюємо. «Наші працівники розпочали перевірки 37-ми столичних роздрібних аптечних мереж, і при перевірці ми зіткнулися з проблемою, коли аптеки звинувачують у високих цінах оптовиків, а останні, у свою чергу, в усьому звинувачують виробників. Тому ми перевіримо виявлені факти, розберемося в цих питаннях і винесемо рішення», — розповідає про особливості «ловлі» цінових спекулянтів у столиці голова Київського міського відділення Антимонопольного комітету України Віктор Король.
За словами Бахтеєвої, звинувачення аптек у завищенні цін на ліки безпідставні. Ціни на медпрепарати встановлюють постачальники ліків, аптеки ж можуть збільшувати їх максимум на 30%, пояснює вона.
Доки ж ДПАУ, АМК, Держінспекція за цінами та Держмитслужба шукають цінових спекулянтів, прем’єр-міністр критикує роботу і цих відомств за млявість. А Генеральна прокуратура України, спираючись на матеріали перевірки «додержання бюджетного та фінансового законодавства службовими особами Міністерства охорони здоров’я України при використанні коштів державного бюджету, виділених на протидію поширення на території України грипу А/Н1N1», порушила кримінальну справу за фактом порушення правил боротьби з епідеміями та службової недбалості, що спричинили тяжкі наслідки.
ДО РЕЧI
За даними ДПАУ, аптеки перевіряють 700 робочих груп, до складу яких входить понад 1500 працівників підрозділів податкового контролю. З 30 жовтня проведено більше 800 обстежень на предмет виявлення в аптеках ліків антигрипової групи. В результаті проведених перевірок очікується стягнення штрафних санкцій із порушників на суму понад 410 тисяч гривень. Головними порушеннями є несвоєчасне оприбуткування готівки. Податківці також зафіксували практично у всіх областях нестачу ліків агтигрипової групи. При цьому у західних регіонах із 15-ти обов’язкових найменувань ліків, у залишках та в реалізації було лише 5—6 препаратів. У східних регіонах із обов’язкових 15-ти в реалізації було тільки 7—8 лікарських засобів. Загалом же податківці передали Державній комісії з контролю за якістю лікарських препаратів 40 матеріалів, по яких зафіксовано відсутність ліків. Понад 100 матеріалів ще готується до передачі. Встановлено також факти перевищення граничних цін на лікарські засоби й вироби медичного призначення (20 аптек). Щоб проконтролювати собівартість, оптово-відпускні та роздрібні ціни ліків, податківці разом з Антимонопольним комітетом перевіряють п’ять підприємств-постачальників ліків та п’ять найпотужніших вітчизняних виробників.