Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Асоціації банків вимагають «крові»

«Власники збанкрутілих установ повинні понести відповідальність», — із вимогою НАБУ звернулась до Президента, прем’єра та голови Верховної Ради
24 січня, 2017 - 10:44
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Незалежна асоціація банків України виступає категорично проти будь-якого політичного тиску на Національний банк та блокування стягнення на користь держави боргів з колишніх власників збанкрутілих банків, на яких подано до суду.

Банківська спільнота, яку об’єднує і представляє НАБУ, цілковито підтримує грошово-кредитну та монетарну політику Національного банку, йдеться у заяві прес-служби НАБУ, яка є у розпорядженні «Дня». На їхню думку, здійснена діагностика та стрес-тести всіх банків дали позитивний результат, оскільки розроблені індивідуальні для кожного банку програми усунення недоліків. Переважна більшість акціонерів діючих банків взяли на себе зобов’язання із докапіталізації своїх банків, що дозволить зміцнити фінансову систему країни та прискорити відновлення кредитування економіки.

В НАБУ вважають, що всі власники, які мають зобов’язання перед НБУ по рефінансуванню, повинні виконувати свої зобов’язання. Зокрема й колишні власники збанкрутілих банків, у роботі яких виявлено порушення та розпочато судові процеси.

За останні два роки в Україні закрито понад 80 банків. А вкладники збанкрутілих банків втратили 345 мільярдів гривень, із них 55 мільярдів — фізичні особи, решта — юридичні...

Відзначимо, що впродовж останніх двох років, НБУ подав до правоохоронних органів 3246 заяв на загальну суму 248 млрд грн. «Національним банком України та Фондом гарантування вкладів подано до правоохоронних органів понад 3300 заяв про скоєння кримінальних злочинів на загальну суму близько 300 мільярдів гривень. Ці гроші власники збанкрутілих банків вивели з фінансових установ, щоб вкласти їх у розвиток своїх бізнес-імперій. Їхні банки збанкрутіли, вкладники постраждали, проте їхній основний бізнес працює та приносить їм доходи, а їхні імена продовжують з’являтися у рейтингах найбагатших українців», — заявила голова Нацбанку Валерія Гонтарева.

Зауважимо також, що за останні два роки в Україні закрито понад 80 банків. А вкладники збанкрутілих банків втратили 345 мільярдів гривень, із них 55 мільярдів — фізичні особи, решта — юридичні особи...

«Це несправедливо, що зобов’язання по компенсації гарантованих сум вкладів покладено на державний бюджет. В той час, коли обсяги фінансування охорони здоров’я, освіти, будівництва і ремонту доріг залишаються мізерними. Держава змушена фінансувати помилки власників банків, замість того, щоб підтримувати соціальну сферу, розвивати інфраструктуру та реальний сектор економіки. Не можуть громадяни України розраховуватися за борги заможних власників банків, які було доведено до банкрутства», — наголошує голова Ради НАБУ Роман Шпек.

У НАБУ зауважують, що власники банків повинні нести відповідальність у випадку як за кредитними угодами, так і за наданими ними персональними гарантіями. «Надзвичайно важливо у випадку фінансових труднощів не перекладати тягар чужих помилок на кишені пенсіонерів, працівників бюджетної сфери, а також усіх платників податків. Час зосередитися на створенні сприятливих умов для залучення нових інвесторів, для відновлення економічного зростання. Позичальники повинні відповідати критеріям надійності. Відновлення кредитування стане для українського бізнесу надійним фінансовим плечем, і тоді не доведеться апелювати тільки до держави», — йдеться в заяві Асоціації.

Тож НАБУ звернулась до Президента України Петра Порошенка, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та голови Верховної Ради Андрія Парубія з проханням гарантувати незалежність Національного банку та унеможливити політичний тиск та не брати участі у блокуванні відновлення справедливості та повернення коштів до бюджету. «Необхідно забезпечити верховенство права та рівні умови конкуренції для всіх учасників ринку фінансових послуг», — зауважив Роман Шпек.

Відзначимо, що у 2015 році український парламент ухвалив закон про посилення відповідальності власників та менеджменту збанкрутілих банків.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: