Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Азовському морі закінчується риба

На зміну цінних видів риби прийшли бичок, хамса і тюлька, повідомляють в Асоціації рибалок України
23 травня, 2016 - 19:11
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

У акваторії Азовського моря для повноцінного промислового вилову залишилось, лише три види риб, тоді як раніше їх було близько сорока. Про це «Дню» повідомили в прес-службі Асоціації рибалок України.

«Азовське море вважалося перлиною в СРСР, так як було в 6,5 разів вище за рибопродуктивність Каспійського моря! Зараз рибні запаси Азова знищені! І це сталося не вчора, а протягом останніх двадцяти років відбувається споживче, грабіжницьке ставлення до Азовського моря що деколи межує із злочином! Хоч і виписуються ліміти сьогодні на вилов близько 30 видів риби в Азовському морі , але 95% усього вилову на Азові становить лише — тюлька, хамса та бичок. Решта видів риби виловлюються в мізерній кількості», — розповідає голова Асоціації рибалок України Олександр ЧИСТЯКОВ.

Згідно з даними Бердянського територіального відділу Азоврибоохрани за минулий 2015 рік в Азовському морі було виловлено 16 783 тонни риби. Основну частину, з усього видобутого, складають бички (10 706 тонн), тюлька (5 573 тонни) і хамса (209,5 тонни). Завдяки заходам, проробленим в нерестилищах піленгаса, зокрема — Молочному лимані, вдалося виловити 17,5 тонни риби. Вилов креветки склав 1,5 тонни. Іншу частку виловів складають такі види риб як судак, карась, тарань та інші.

У Державній екологічній інспекції (ДЕІ) України повідомляють, що за останнє десятиліття в Азовському морі більш ніж у сто разів зменшився обсяг вилову піленгаса, в десять разів — судака, камбали — калкан.

Основною причиною в інспекції вважають масове забруднення Азовського моря виробничими та побутовими стоками, нераціональне ведення рибного господарства і неналежну охорону водних живих ресурсів. Значної шкоди завдає браконьєрство, яке за останні роки досягло загрозливих масштабів, придбавши ознаки організованої злочинності.

Утім, в Асоціації рибалок переконані: «Азов вбили не браконьєри». «Так вони внесли свою лепту але вона не є критичною, — розповідає Чистяков — Азов знищили промислові стоки, хімічні зливи з полів занесені в море річками, що впадають у нього, та «псевдонауковими» ловами, які проводяться звірячими методами. Років двадцять як на Азові для незрозумілих наукових цілей під час нересту виловлюють ікряну рибу. Я бачив це на власні очі. Коли палуба сейнера слизька від ікри».

За словами Чистякова, ікряна риба виловлюється сотнями тонн. Тоді як для «науки» насправді потрібно лише кілька десятків кілограмів! «Це не «наука» — це прихований хижацький промисловий вилов, — говорить Чистяков. Наприклад, відповідно до Режиму рибальства в басейні Азовського моря промисловий лов бичка заборонений до 15 вересня. Але вже сьогодні понад тридцять сейнерів по «науковим» програмами тралами проціджують буквально метр за метром Азовське море».

Цього року Держрибагентство знизило кількість «наукових» ловів. Але в Асоціації рибалок України стверджують, що цього замало. На думку їхніх експертів, якщо ми хочемо відновити колишню рибну славу Азовського моря, необхідно переглянути політику всієї риболовецької господарської діяльності на Азові із залученням для написання Програми, та об’єктивного моніторингу інститути Академії наук України. «Потрібно знизити промисловий тиск на цінні види риб, до повного відновлення чисельності їхніх зграй», — говорить Чистяков.

Море зробили мертвим після дозволу застосовувати на ньому, знову ж таки, для «наукових цілей» тралів. «Азов мілководний, і будь-який трал на ньому стає донним. Баластові пластини, катки і ланцюги тралів переорюють дно Азовського моря, як німецькі «тигри» під час війни українські степи. Щоправда, останніми роками намагаються зменшити кількість «наукових» тралень, але цього явно не досить, щоб хоч якось почати відновлювати чисельність цінних видів риби, які опинилися в депресивному стані» — розповідає Чистяков.

Наприклад, осетрові види риби з давніх часів спокійно жили в Азовському морі, а нині «переселилися», як зникаючий вид, до Червоної книги України. Переживши динозаврів вони не змогли вберегтися від «наукових» тралів.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: