Україна має прискорити реформи в економіці, зокрема, у фінансовій сфері. Як уже повідомляв «День», про це в вівторок на інвестиційному форумі «Україна: на шляху в безхмарне майбутнє?», організованому групою компаній «Інвестиційний Капітал Україна», заявив професор економіки в Stern School of Business Університету Нью-Йорка Нуріель Рубіні.
За словами економіста, який свого часу передбачив фінансову кризу в США та її причини, економіки країн Східної Європи й надалі залишаються під впливом ситуації на світових ринках. «Покращити ситуацію зможе прискорення реформ. Країна має бути відкритою для торгівлі, іноземних інвестицій й проводити відповідну економічну політику, щоб тримати зовнішні удари», — наголосив Рубіні. За його словами, проведення гнучкішої валютної політики, що припускає певну девальвацію вітчизняної валюти, дозволить посилити конкурентоспроможність економіки. «Сьогодні більшість країн світу проводитимуть девальваційну політику по відношенню до своїх валют для підтримки експортерів», — зауважив він. Утім, саме ця тенденція несе в собі дуже масштабні ризики, упевнений економіст. На думку Рубіні, подібна практика валютних перегонів надалі може привести країни до торгових воєн.
У якому стані до нового етапу економічних потрясінь підходить Україна? На думку Рубіні, сьогодні в нашій економіці спостерігаються ознаки стабілізації. Хоча в другому півріччі 2010 році, прогнозує він, можна очікувати уповільнення зростання економіки на тлі подібних процесів в економіках розвинених країн. «Економіка в Україні почала відновлюватися, але тут «дмуть вітри зустрічні», зокрема, сповільнене відновлення в світовій економіці, оскільки країни, що розвиваються, перебувають під сильним впливом світових ринків», — заявив американський економіст.
Тому Україні слід проводити таку економічну політику, що забезпечує опір світовим ударам, радить Рубіні. За його словами, для цього необхідно знизити дефіцит бюджету й «очистити» фінансову систему. Експерт також відзначив, що Україна може багато виграти від прямих іноземних інвестицій, проте в цьому напрямку необхідно забезпечити повноцінний захист прав власників капіталу.
У цьому контексті для України є як погана, так і хороша новина. Так, як зазначив Рубіні, країни, які найбільше постраждали від кризи, ризикують не припливом, а відтоком капіталу. Однак, за словами Рубіні, в цілому ситуація поступово стабілізується, в тому числі й в Україні, і експерт допускає, що, можливо, найближчим часом приплив капіталу в країну збільшиться.
Справа в тому, що зараз слабка ланка в світовій економіці — це розвинені країни: США, Японія і Євросоюз, констатує економіст. І прогноз від Рубіні для них наступний: період посткризового відновлення буде млявим, триватиме довгі роки й за формою буде нагадувати латинську літеру U.
За словами Рубіні, дані за ІІ квартал 2010 року показують істотне уповільнення економічного зростання, і в другій половині року ця тенденція збережеться. Наприклад, якщо в I кварталі американська економіка зросла на 3,7%, то вже в наступному кварталі — всього на 1,7%. «Я не виключаю, що до кінця року темпи зростання знизяться до 1%. Все свідчить про те, що, швидше за все, економіка США в останньому кварталі виросте не більше ніж на 1%. І хоча технічно зростання ВВП в 1% не є рецесією, але це та «швидкість літака», при якій він вже може почати падати в будь-який момент», — зазначив економіст.
Хороша ж новина для України полягає в тому, що «на коні» мають шанс опинитися ринки, що розвиваються... «У світі залишилися виключно монетарні фактори стимулювання економіки. Всі друкують гроші, і не перестануть це робити, аж доки не запуститься механізм інфляції, — зазначає гість форуму, голова Ради НБУ Петро Порошенко. — Тобто світ переповнений грошима! І розвинені країни цих грошей спожити зараз не можуть. Вони їх просто не потребують. Тому ці гроші йдуть на ринки, що розвиваються».
У цьому процесі Порошенко вбачає перспективи й для України. Проте поки констатує, що його використовують інші країни — Китай, Бразилія, Туреччина, Росія тощо. «Ми маємо унікальний шанс залучити ці кошти в Україну, — продовжує Порошенко. — Але тут завдання — використати їх не для «проїдання», а для створення конкурентної економіки. Адже виживуть лише сильніші».
Хоча, як зауважив гість форуму, народний депутат, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк, в процесі реформування не слід «змушувати хворого займатися в тренажерному залі». За його словами, реформи доречно проводити до кризи, а не під час... І в перспективі, вважає Яценюк, важливо чітко окреслити вектори економічного розвитку відповідно до можливих майбутніх глобальних змін. «Тому хотілося б, аби уряд чітко визначив, де ми будемо зростати, — продовжує народний депутат. — Зі свого боку я можу спрогнозувати світову продовольчу кризу. Не знаю точно, коли саме — через два чи п’ять років — але точно буде. І саме завдяки цій кризі основним вектором розвитку української економіки має стати новий якісний аграрний сектор, який би працював і на внутрішній, і на зовнішній ринки».
Утім, як вважає гість форуму, екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник, криза це все ж таки шанс і на «лікувальні» реформи. Тим більше, що проводити їх до кризи в України не виходило... «Наприклад, я належу до тих пацієнтів, які лікують зуби не тоді, коли біль тільки починається, а коли вже «припре», — іронізує Пинзеник. — Лікування мають бути не тому, що комусь хочеться лікуватися, а тому, що його неможливо уникнути...».
Поки Віктор Пинзеник ставить Україні не дуже втішний «діагноз»: 120 мільярдів гривень дефіциту бюджету в 2010 році. І, погоджуючись із Нуріелем Рубіні, екс-міністр фінансів констатує: без вирішення фіскальної проблеми шляхом скорочення витрат використати вищезгадані шанси Україна не зможе.