Кредитні відносини — справа тонка. А як відомо, де тонко — там може порватися. А все тому, що відсутній закон для регулювання кредитної сфери.
Виправити ситуацію сподівається голова Громадянської ініціативи «За прозорість фінансових ринків» Тарас Загородній. Він ініціює законопроект «Про споживче кредитування» і повідомив журналістам про переговори з кількома народними депутатами про внесення цього документа на розгляд парламенту.
За словами Загороднього, законопроект розв’язує проблеми, які виникають сьогодні внаслідок поширення споживчого кредитування. «Чітко визначається, що таке ефективна кредитна ставка, супутні послуги, які не можуть включатися у кредитну ставку, юридичний статус колекторів та параметри відшкодування збитків від їхніх дій. Визначаються умови укладання та розриву кредитних договорів», — говорить один із авторів пропонованого проекту.
Ефективна ставка тлумачиться законопроектом як сукупна ціна або ж вартість споживчого кредиту за один рік, що наводиться у вигляді певного відсотку від взятої споживачем суми за договором споживчого кредиту. Вона розраховується кредитором у визначеному Нацбанком порядку. Інакше кажучи, робиться спроба розділити витрати клієнта банку на супутні послуги та справжні кредитні відсотки, адже банки сьогодні заробляють значні кошти, змушуючи клієнтів оплачувати ряд додаткових послуг.
В основу документа покладено аналогічний російський закон. Адаптуючи його до українських реалій, юристи Громадської ініціативи «За прозорість фінансових ринків» зробили чимало поправок. Одна з головних — створення прозорих взаємин банків зі страховими організаціями. Адже дуже часто і банки, і страхові компанії мають одного і того ж власника. Тому бажаючим отримати кредит фактично нав’язуються послуги «свого» страховика. «Наше завдання — залишити за банками вибір страхових компаній. З іншого боку, щоб страховики не були афільованими, за цим повинен спостерігати спеціальний орган», — говорить Загородній. Якщо в сусідки Росії цей процес контролюють правоохоронні органи та Держспоживстандарт, то в нас, як завжди, відповідального немає. Хоча за всіма правилами такі обов’язки повинен виконувати той же Держспоживстандарт.
До появи закону з регулювання кредитних відносин опитані «Днем» банкіри ставляться з розумінням. Голова правління «МЕГАБАНКУ» Олена Жукова вважає, що він покращить взаємини між клієнтом і банком, адже зникне можливість окремих банкірів заробляти на прихованих послугах. У той же час інші представники банківської співдружності говорять, що даний проект дублює роботу національного регулятора. Нагадаємо, що Нацбанк зробив спробу врегулювати це питання, запровадивши звітність з ефективної ставки, за якою видаються кредити для населення. Однак реальних змін поки що не сталося.
Нацбанк міг би вжити у зв’язку з цим певних заходів... Як розповів представник одного з банків, регулятор попередив головних бухгалтерів фінустанов про намір розпочати перевірки виконання відповідної постанови наприкінці січня...