Український бізнес отримав вагомий мотиватор для того, щоб одночасно працювати як у сфері енергоефективності, так і у напрямку охорони довкілля. Європейський банк реконструкції та розвитку запустив в Україні (раніше, ніж у будь-якій іншій державі Східної Європи) програму фінансової підтримки проектів зі зменшення впливу на клімат. Як розповів журналістам асоціативний директор департаменту енергоефективності представництва ЄБРР в Україні, Польщі та на Кавказі Сергій Масліченко, протягом 2017—2018 років в рамках програми інноваційних ваучерів українські компанії (в основному малий та середній бізнес) отримають безповоротне фінансування на загальну суму 1 мільйон євро. Кошти надаватимуть на конкурсній основі та на умовах співфінансування.
У ЄБРР очікують, що інноваційними ваучерами буде профінансовано 50 проектів у середньому на 20 тисяч євро. Організацію конкурсів, відбір їх учасників та загальне адміністрування проекту в Україні довірено громадській організації «Українська мережа енергетичних проектів Greencubator». «Співпраця з неурядовими організаціями в адмініструванні таких продуктів — для нас нова річ. Однак для того щоб українські компанії впроваджували кліматичні інновації, потрібен хтось, хто б знав як український, так і глобальний ринок кліматичних інновацій і міг відібрати найцікавіші та найрезультативніші проекти», — відзначив Масліченко. На його думку, кліматичні інновації — це швидко зростаючий глобальний ринок, який потрібно підтримувати в тому числі в Україні. «Ми віримо, що інноваційні ваучери дадуть початок швидкому зростанню малих проектів із скорочення викидів парникових газів в Україні», — впевнений представник ЄБРР.
Співзасновник Greencubator Андрій Зінченко повідомив журналістам та представникам стартапів і бізнесу, що форма реєстрації на програму кліматичних інноваційних ваучерів вже доступна і вони можуть реєструвати свої проекти: «Ми як організація є такою платформою, яка поєднує енергетичні таланти і просуває зелене підприємництво і підприємців, які змінюють якісь речі. І хоча Україна поки не є найсприятливішим місцем для кліматичних інновацій, та попри наявність для них багатьох перешкод ми рухатимемось вперед». Він розповідає про досвід Олександра Дятлова, стартап якого Ecoisme створив систему управління енергоспоживанням в будинку чи квартирі. Цей прилад допомагає власнику і повідомляє, що у нього світиться зайва лампочка або що він забув вимкнути праску. Дятлов, зі слів Зінченка, вже пройшов кілька раундів фінансування. А перший його «приз» у сфері інвестування становив вісім тисяч гривень. «Смішна сума, — відзначає співзасновник Greencubator, — але тепер ми можемо підтримувати українських підприємців набагато ефективніше».
«День» запитав, чи допомагатимуть Greencubator та ЄБРР, скажімо, проектам з розвитку малої гідроенергетики. Зінченко дав ствердну відповідь, але Масліченко уточнив, що процес будівництва малих ГЕС не буде фінансуватися з допомогою кліматичних ваучерів, а лише оригінальні інноваційні проекти, які дозволяють або збільшити енергоефективність відповідних споруд чи агрегатів, або зменшити загрози для довкілля, пов’язані з викидами парникових газів.