Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вектор стандартів — Європа

18 грудня, 2004 - 00:00

У той час, коли політики ведуть тривалу суперечку про європейський вибір країни, є сфера діяльності, де Україну без зайвих слів реально наближають до СОТ і ЄС. Це — застосування режиму зовнішньої торгівлі: стандартів, технічних регламентів й оцінки відповідності в Україні. Короткостроковий проект під такою назвою (він тривав менше півтора року), здійснений Євросоюзом, був нещодавно офіційно закритий у Києві.

Підбиваючи його підсумки, керівник програм технічної допомоги представництва Єврокомісії в Україні Елен Крой сказала: «Разом з українською владою ми зробили спільний крок до виходу України на європейський ринок. Це дуже важливий крок, оскільки надалі він дозволить українським товарам експортуватися до ЄС, а українські споживачі зможуть отримувати продукцію європейської якості. Далі будуть здійснені значніші кроки».

Попри обмеженість у часі, французько-італійсько-шведському консорціуму, створеному для реалізації проекту, вдалося досягти непоганих результатів. Як зазначив перший заступник голови Держспоживстандарту України Сергій Черепков, насамперед були акредитовані дві випробувальні лабораторії Укрметртестстандарту (іграшки та продукти харчування). Це забезпечує українських виробникiв спрощеним і дешевшим доступом до засобів тестування та сертифікації. Зі слів Черепкова, ще три лабораторії пройшли підготовку та можуть подавати заявку на акредитацію. Крім того, в рамках проекту організовували семінари й навчальні поїздки українських фахівців до країн ЄС.

Організатори скрупульозно підрахували, що на втілення проекту в життя знадобилося 1300 людино-днів. Зі слів керівника проекту Марти Картон, найбільше — 400 людино-днів — витратили на гармонізацію українського законодавства відповідно до директив ЄС. До досягнень проекту в напрямі розвитку міжнародної співпраці слід віднести й отримання Україною членства в Раді міжнародної організації стандартизації (ISO). Це дозволить нашій країні впливати на глобальні процеси у сфері стандартизації та відстоювати за кордоном інтереси українських виробників і споживачів.

Приведенню національної системи технічного регулювання у відповідність із євростандартами сприяє угода про співпрацю з ЄС. У ній передбачається, що Україна щорічно прийматиме не менше як 500 національних стандартів, гармонізованих із міжнародними та європейськими. Минулого року цю норму вперше перевиконали — 517 стандартів. У 2004 році, зі слів Черепкова, Держ споживстандарт уже гармонізував (не менше ніж на 80%) 593 стандарти. Усього в Україні вже прийняли близько 2200 стандартів, гармонізованих із міжнародними та європейськими. Одночасно триває робота з підготовки та затвердження технічних регламентів, що відповідають директивам ЄС (за два останніх роки їх підготовлено 16).

Петро IЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: