Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Великі гроші від малого бізнесу

В Іллічевську втілюють у життя програму створення малих та середніх підприємств
18 квітня, 2000 - 00:00

В Іллічевську відкрито фабрику з виробництва жувальної гумки. Першу, між іншим, в Україні. Приватне підприємство, в якому 90% капіталу від української сторони. Присутній на відкритті мер міста Валерій Хмельнюк не приховував своєї гордості: міська влада вела цей проект 14 місяців. Як наслідок, на місці напівзруйнованої будівлі універсаму місцевого судноремонтного заводу виникла сучасна фабрика «Нептун», здатна випускати 1200 коробів жувальної гумки на місяць. Господарі фабрики не приховують своїх планів — витіснити з українського ринку турецьку продукцію.

Пан Хмельнюк не криється, що пуск фабрики — лише частина плану розвитку малого та середнього бізнесу в місті. На «Нептуні» вважають реальним продаж жувальної гумки, зробленої, до речі, на сучасному німецькому обладнанні, по 10 коп. у роздрiб. Мерія прогнозує, що вже цього року в місті запрацює 5-6 сучасних виробництв. Господарі фабрики роблять ставку на вітчизняні інгредієнти — все, крім основи жувальної гумки, українського виробництва.

Усе це складає картину нового Іллічевська, що продовжує змінюватися. Якщо раніше місто знали завдяки порту, то з розвитком нових виробництв його знатимуть як центр, де розвивається дрібний та середній бізнес. Стратегія міської влади — посилення ролі малих сучасних виробництв — знаходить визнання в підприємців. У місті вже працює взуттєва фабрика «Імперія», чия продукція продається не тільки в Україні. За півроку роботи налагоджено експорт до Росії та Німеччини. Зіткнувшись із відсутністю потрібних видів шкіри, міська влада вирішила налагодити їхній випуск у себе — як наслідок, нова шкіряна фабрика запрацює у вересні. Немає якісних вітчизняних шнурків, взуттєвих кремів? Мерія вирішує будувати виробництво в себе. І вони будуть вже цього року, як і фабрика з виробництва фасадних фарб. При цьому місто не витрачає коштів — воно шукає інвесторів. І, що дивно, вони знаходяться: очікуваний обсяг інвестицій цього року — близько $28 млн.

Хоча, можливо, зацікавленість інвесторів в Іллічевську не випадкова. Політику міської влади спрямовано на підтримку підприємця. Буквально в усьому — від юридичної підтримки й допомоги в отриманні кредитів до прокладення доріг до підприємств, які знову відкриваються. Ідеологія залучення капіталу в місто дає цікаві результати: темп росту промислового виробництва за перший квартал — 115%, середня зарплата від початку року збільшилася на 60 грн. і зараз досягла 413 грн.

Усе разом узяте дає стабільний міський бюджет, який, вважають у мерії, може поповнитися як за рахунок структур, що знову відкриваються, так і за рахунок стабільної роботи вже існуючих. Хмельнюк підкреслює: «Торговий порт тільки в березні переробив понад 1,2 млн. тонн — рекорд! Обсяг вантажообігу — 8% приросту, а це більше, ніж минулорічні 15—20%». Навіть за мінімальних розцінок на ринковий збір — за перший квартал отримана сума зросла вдвічі. Якщо навіть минулого року в держсекторі Іллічевська працювало 56% городян, то цього року стільки само працює в недержавному». І така динаміка триватиме, упевнений мер. Адже в розвинутих країнах 70% продукції масового споживання виробляється на малих і середніх підприємствах. Те ж саме планується і в Іллічевську. І, швидше за все, так і буде.

Євген ТУР
Газета: 
Рубрика: