Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Великий «комбінатор» — на тлі «психодрами»

Геніальність Мавроді не в тому, що він зумів обдурити довірливих громадян, а в тому, що йому вдалося переконати потерпілих, що винна в усьому «злочинна влада»
22 березня, 2012 - 00:00
ПСИХОЛОГ: ЛЮДИ СВІДОМО «ВЕДУТЬСЯ» НА АВАНТЮРНІ ФІНАНСОВІ СХЕМИ, ЯКЩО НЕ БАЧАТЬ ПЕРСПЕКТИВИ ЧЕСНО ЗАРОБЛЯТИ БІЛЬШЕ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Сергія Пантелеймоновича Мавроді представляти особливо не потрібно: всі чудово пам’ятають сумнозвісну аферу під назвою «МММ», яка сколихнула всю Росію в середині 1990-х. Тоді жертвами «піраміди» стали понад десять мільйонів громадян Росії. За свої злочинні дії Сергія Мавроді було засуджено до чотирьох з половиною років тюремного ув’язнення, відбувши яке, 2007 року він вийшов на свободу. Однак сухі рядки вироку не можуть описати весь той жах та глибокий біль, які принесла обманутим жертвам «підприємницька» діяльність Мавроді. І проблема тут не лише у втрачених заощадженнях — понад 50 людей покінчили життя самогубством...

Однак геніальність Мавроді полягає не в тому, що він зумів обдурити довірливих громадян, а в тому, що йому вдалося переконати потерпілих, що винна в усьому «злочинна влада». В середині 1990-х керівництво Росії справді загрузло в корупційних скандалах, тож суспільство без вагань повірило в те, що крах МММ було спричинено податковою перевіркою, що викликала паніку серед «вкладників».

І ось, відбувши строк покарання, Мавроді вирішив шукати собі місця під сонцем уже в нових сучасних реаліях. Мавроді вже не розмінювався на десятки чи ба навіть сотні мільйонів доларів. Нова «справа» принесла «фінансовому генію» абсолютно неймовірний куш: не більше й не менше, а... п’ять мільярдів доларів США! Наскільки реальною є ця сума? І невже Мавроді насправді розраховує уникнути покарання?

10 січня 2011 року Мавроді оголошує про створення свого нового проекту під назвою «МММ-2011: Мы Можем Много!». Невже хтось знову повірить у МММ? На жаль, повірили... І повірили саме тому, що ідея цієї піраміди виявилася настільки геніальною, настільки блискучою, що ніхто до останньої миті так і не зміг збагнути задуму «великого комбінатора».

На інтернет-сторінці МММ-2011 — прямим текстом не раз зазначено: так, це піраміда! Але ж чесна піраміда, адже всім усе платиться! І справді, а де тут якась каверза? На перший погляд — усе чесно і прозоро. Більше того, вкрай вигідно!

Кожен охочий міг вступити у МММ-2011. Вступ відбувався дуже просто: треба було вибрати собі «десятника», заповнити відповідну форму, відкрити пошту на gmail.com або на yahoo.com (ми пізніше ще повернемось до цього моменту), і все — ви в системі. Кожен новий учасник отримував подарунок — 20 дол. на власний банківський рахунок, які міг просто забрати і більше не брати участі в афері. А можна було й ризикнути...

Ризик, на перший погляд, видавався мінімальним. Учасник вносив будь-яку суму грошей у МММ-2011 і за ці кошти купував віртуальну валюту — МАВРО, вартість якої зростала двічі на тиждень і графік росту було розписано на два роки вперед. Важливо зазначити, що учасник міг тримати внесені кошти в тому числі на власному банківському рахунку або ж на рахунку, умовно кажучи, «десятки» (назва суто умовна — в десятці могло бути і сто учасників). Єдина умова: учасник (якщо кошти тримав на власному рахунку) за першою вимогою десятника мав перевести гроші (усі або частину) на зазначений десятником банківський рахунок. Те саме стосувалося й десятника — йому давав вказівку сотник. Тобто, коли будь-який учасник хотів вийти з гри, йому виплачували кошти (внесені ним, плюс нараховані відсотки) з грошей десятки; якщо ж на рахунку десятки не вистачало коштів, десятник звертався до сотника, і сотник давав вказівку іншим десятникам перевести кошти у відповідну десятку. Якби коштів забракло в усій сотні, тоді сотник звертався б до тисячника тощо. Більше того, траплялися випадки, коли десятник просто обманював учасників і всі кошти десятки присвоював собі — в такому разі всім учасникам такої обманутої «десятки» збитки компенсувалися повною мірою за рахунок інших десяток; єдина умова — всі члени такої десятки повинні були написати заяву до правоохоронних органів щодо шахрайських дій з боку їхнього десятника.

А як же наш «герой» — Сергій Мавроді? Формально він взагалі не мав жодного стосунку до цієї піраміди, створюючи лише інформаційну підтримку і декларуючи основну свою мету: знищити сучасну міжнародну несправедливу банківську систему, створивши світовий фінансовий Апокаліпсис. Мета майже благородна. Офіційним же керівником МММ-2011 є... наш земляк, львів’янин Дануков Павло Іванович, 1986 року народження, програміст за освітою.

Протягом усього періоду, із січня 2011-го до 15 березня 2012 року, всі виплати відбувалися без затримок, система працювала бездоганно. Єдині збої стосувалися лише функціонування сайта, який декілька разів призупиняв свою діяльність, але потім неодмінно поновлював.

І ось, 14 березня поточного року Хамовничеський суд міста Москви заарештував Сергія Мавроді терміном на п’ять діб за несплату штрафу в розмірі 1000 рублів (трохи більше як 30 дол.). У разі арешту Мавроді, за правилами МММ-2011, запроваджується так званий режим «спокою» та всі виплати призупиняються, що й відбулося 15 березня.

На перший погляд, МММ-2011 — це така собі каса взаємодопомоги: піраміда з людським обличчям, а арешт Мавроді — спроба влади створити паніку серед учасників МММ-2011 і розвалити таким чином цю структуру. Втім, це лише на перший погляд. Диявол, як відомо, криється в деталях...

І тут важливими є не відповіді на ті чи інші можливі запитання, а самі запитання, правильно поставивши які, задум МММ-2011 стає зрозумілим. Однак серед тисяч можливих запитань є лише декілька, що проливають світло і дають змогу зрозуміти саму суть цієї безпрецедентної справи.

1. Свій новий проект МММ-2011 Сергій Мавроді розпочав із досить активної реклами, в тому числі на бігбордах, а коштує це, як відомо, не мало. Скільки грошей необхідно було вкласти Мавроді в «розкрутку» МММ-2011 та яким чином ці кошти потрапили в систему?

2. 1994 року Мавроді обдурив мільйони людей та заробив на цьому десятки мільйонів доларів. 2011-го у нього виявилося досить коштів, щоб ефективно вкласти їх у рекламу МММ-2011, та при цьому сам Мавроді вдягається у дешевий спортивний костюм і на вигляд нічим не відрізняється від малозабезпеченого російського громадянина. Чому?

3. Мавроді декларує, що метою МММ-2011 є світовий фінансовий Апокаліпсис. Однак яка ж фінансова вигода самого Сергія Мавроді від діяльності цієї піраміди? Сам він стверджує, що жодної вигоди не отримує, але чи правда це?

4. Усе електронне листування між учасниками МММ-2011 здійснювалося завдяки міжнародним поштовим службам, передусім gmail.com та yahoo.com. Хіба ж це не суперечить ідеї світового Апокаліпсису, адже тим самим американським спецслужбам легше отримувати інформацію з американських поштових серверів. Чому було так важливо, щоб учасники проекту не використовували російських або українських поштових служб, таких як ukr.net, rambler.ru, yandex.ru чи mail.ru? Невже тільки через спам-фільтри, як заявляв про це сам Мавроді?

5. Практично з самого початку існування офіційного сайта МММ-2011, Мавроді неодноразово заявляв, що сайт удосконалюється й усі незначні упущення — це лише робочі моменти, які, безперечно, буде виправлено. Зокрема, на сайті так і не з’явилися особисті кабінети користувачів, у яких мала б бути відображеною фінансова інформація про кошти, внесені учасниками в «систему». Такі особисті кабінети мали з’явитися, за словами Мавроді, в кінці минулого тижня, тобто 16 — 17 березня поточного року. Невже індивідуальні кабінети учасників МММ-2011 — настільки складне завдання для програмістів, що більше року зазначена функція не могла бути реалізована на офіційному сайті? Чи у відсутності індивідуальних кабінетів учасників криється зовсім інша причина?

6. Сергій Мавроді вийшов на волю навесні 2007 року, проте МММ-2011 розпочала свою діяльність у січні 2011 року. На що ж чекав Мавроді майже чотири роки? Невже весь цей час обдумував деталі нової афери? Чому МММ-2011 розпочав свою діяльність саме 2011 року, а не, скажімо, 2009-го чи 2012-го?

7. 4 березня 2011 року в системі МММ-2011 було впроваджено так звані депозити. Відсоток за річним депозитом становив: для рядових учасників системи — 12 975% річних (50% на місяць), а для пільговиків (десятників, пенсіонерів, інвалідів і багатодітних матерів) — 28 147% річних (60% на місяць). Чому ж ці «депозити» було запроваджено саме 4 березня 2011-го, а не в будь-який інший час, наприклад у лютому чи квітні того ж року?

8. 10 березня поточно року в Єкатеринбурзі відбувся п’ятитисячний мітинг на підтримку МММ-2011. Офіційною метою мітингу була підтримка МММ-2011 та боротьба проти тиску на С. Мавроді з боку російської влади. Але влада в Росії просто ігнорувала цю аферу і жодного тиску не створювала взагалі. То ж яка була справжня мета цього мітингу і чому він відбувся саме 10 березня 2012 року?

9. Яким чином Мавроді планує уникнути покарання за МММ-2011?

10. Хто заволодів коштами обдурених «вкладників» МММ-2011 та яка загальна вартість «виграшу»?

Необхідно зазначити, що всі подальші висловлювання матимуть суто оцінний характер автора цієї публікації, хоча свої висновки автор робить за результатом спілкування з одним із «підставних» учасників МММ-2011, — жодних доказів правильності висновків, які подано нижче, надано не буде; такі докази можуть бути (але чи будуть?) знайдені лише правоохоронними органами в ході ретельного розслідування відповідної кримінальної справи. Подальша викладка — це лише бізнес-аналіз діяльності МММ-2011, з урахуванням усіх даних, що є у відкритому доступі.

Отже, спробуємо відповісти на поставлені десять запитань.

1. Оцінити, яку саме суму вніс Мавроді для запуску МММ-2011, досить важко. Мабуть, необхідні були досить значні кошти, що дозволяли б провести ефективну рекламну кампанію в масштабах кількох країн (у Росії, Україні та Білорусі). Причому на першому етапі розвитку (у перші півроку) сподіватися на кошти учасників не доводилось, адже довіри до системи практично не було, і фактично всі фінансові надходження від нових учасників витрачались на виплати учасникам, які виходили з гри. Швидше за все, на початковому етапі система працювала навіть «в мінус». Очевидно, що на початковому етапі сама рекламна кампанія фінансувалась виключно за рахунок «стартового капіталу». Тут варто зазначити, що рекламна кампанія проходила не лише через дорогі біѓборди, сіті-лайти та інтернет-рекламу, але також завдяки дешевим і в той же час ефективним засобам — таким, як рекламні написи про МММ-2011 на десятирубльових купюрах в Росії. Загальний же розмір «стартового капіталу» можна оцінити в суму від 10 до 20 мільйонів доларів, більшу частину з яких було витрачено на рекламу, а меншу частину — на виплати «виграшів» учасникам, поки діяльність системи залишалась збитковою. Однак яким чином ці гроші потрапили в систему? Вірогідно, вони були вкладені в систему своїми, фактично підставними особами. Лише «свої» учасники системи могли вкласти настільки великі суми, адже до 9 червня 2011 року існувало обмеження на купівлю МММ доларів (згодом перейменовану в МАВРО), а після 09.06.11 будь-яка покупка на суму понад 5000 МММ доларів повинна була узгоджуватись із управляючим МММ-2011 (вищезгаданим львів’янином П.І. Дануковим). Імовірно, система вийшла «в плюс» десь у липні 2011, оскільки з 22 липня 2011 р. вводиться бонус у розмірі 20 дол. для кожного нового учасника проекту.

2. Зовнішній вигляд Мавроді повністю відповідає вигляду ідеального шахрая. Одягається він небагато (ба, навіть бідно), має простакувату зачіску, говорить спокійно і зовсім без харизми. Годинника чи золотих прикрас не носить взагалі. Складається враження, що він — проста, чесна людина, ну, максимум, — людина, яку підставляють. От якби на його руці красувався годинник Breguet, — справа б просто не вдалась: невже бідний пенсіонер чи російський безробітний довірив би гроші людині, що купається в розкоші?

3. Абсолютно очевидно, що МММ-2011 Сергій Мавроді організував не для досягнення якихось політико-економічних цілей, а для банального «рубання капусти». І це йому, безсумнівно, вдалося. Але, запитає читач, як же він міг заробити гроші, якщо, по-суті, не мав жодного стосунку до фінансів? Адже всі кошти були на банківських рахунках учасників (особистих рахунках або на рахунках «десятників»). І тут Мавроді, як мовиться, перевершив сам себе! Річ у тім, що він сам, швидше за все, став рядовим учасником системи! Не особисто, звісно, а через підставних осіб. Пам’ятаєте, яку суму було необхідно для розкрутки проекту? Від 10 до 20 мільйонів доларів. І саме таку суму на початку березня 2011 року Мавроді вносить в МММ-2011 через «своїх» учасників. Причому вносить ці кошти саме на депозитний річний рахунок для пільговиків — під 28 147% річних. А через рік — на початку березня 2012-го — 10 мільйонів доларів перетворюються в 2 814 739 767 дол. (2,8 мільярда доларів), а 20 мільйонів — на 5 629 479 534 дол. (5,6 мільярда доларів). І це — не помилка: мова йде саме про мільярди доларів! Інакше кажучи, знаючи точну дату краху піраміди, можна заробити неймовірно великі гроші. Адже чим піраміда відрізняється від лото? У лото учасники не знають номерів, що виграють, а в піраміді учасники не знають дати краху піраміди. Якщо ж наперед знати виграшні номери в лото (і дату краху у фінансовій піраміді), грати можна ва-банк, як мовиться, — «на всі», адже виграш гарантовано, хіба що втрутяться правоохоронці. На жаль, в даному випадку правоохоронці так і не втрутились...

4. Відповідь на запитання щодо поштових серверів, з яких велося листування між учасниками МММ-2011, видається тепер цілком очевидною. Якби листування велось завдяки українським чи російським поштовим службам, правоохоронці змогли б отримати доступ до всього листування між учасниками МММ-2011 і встановити всі грошові потоки, в тому числі виявити й величезний грошовий відтік, який описано вище в п.3. Якщо ж усе листування велось виключно завдяки поштовим службам gmail та yahoo, то отримати доступ до цього листування буде фактично неможливо, адже на даний час в МММ-2011 втягнуто 20 мільйонів учасників. Якби gmail та yahoo погодились відкрити листування такої кількості користувачів, — це був би безпрецедентний випадок у історії, але ймовірність цього надзвичайно низька.

5. Чому на сайті МММ-2011 не було особистих кабінетів користувачів? Ну, якщо Мавроді так майстерно заплутав сліди злистуванням учасників, то було б просто абсурдом з його боку дати правоохоронцям, як мовиться, на блюдечку всі відповіді, щодо фінансових потоків у його піраміді. Справді, якби на сайті МММ-2011 були персональні кабінети користувачів, тоді правоохоронцям у ході розслідування було б дуже просто провести аудит та встановити всі фінансові потоки всередині піраміди й виявити величезний відтік на початку березня поточного року (п.3). Оскільки ж кабінетів не було, вся фінансова інформація розпорошена в десятках мільйонів електронних листів, які, як ми пам’ятаємо, практично недоступні для російських та вітчизняних правоохоронців. Зазначимо, що кабінети мали з’явитись саме 16—17 березня, тоді як з 15 березня всі виплати було припинено. Абсолютно очевидно, що жодних персональних кабінетів на сайті МММ-2011 так ніколи й не буде, адже «зараз нам не до цього, це ж лише робочий момент»...

6. Оскільки Мавроді — невиїзний і не може покинути територію РФ (внаслідок його судимості), а також враховуючи той факт, що більшість постраждалих — це саме громадяни Росії, стає цілком очевидним, чому справу розпочати можна було лише на початку 2011 року. Чому ж, запитають читачі? Це стане зрозумілим, коли ми перейдемо до розгляду наступного запитання.

7. Для того, щоб зрозуміти дату введення «депозитів» (04.03.2011), потрібно розглянути дату закінчення річних депозитів, тобто... 04.03.2012. А це... вибори президента Росії. Простий збіг? Ні! У МММ-2011 збігів немає взагалі! Все прораховано, продумано до найменших деталей. Все розіграно як по нотах. Хоча ось саме в цьому місці наш «великий комбінатор» трошки прорахувався. І справа ось у чім: ще задовго до виборів президента Росії було очевидно — в Росії цілком може повторитись кольорова революція. Усі передумови до цього були: арабська весна, що почалась 18 грудня 2010 року, мала всі шанси перекинутись на Росію. Ідея про підтасовки на виборах була настільки популярною, що навіть прихильники Володимира Путіна не вірили в чесність підрахунку голосів. І якби вибори пройшли по звичайній, «накатаній», схемі, тоді наш «великий комбінатор» Сергій Мавроді (як, власно, й інші вороги Росії) мав би всі шанси отримати тотальну перемогу. Але вибори виграв Путін, а масових акцій протесту (на які так розраховував Мавроді) просто не відбулося. І ось це, напевне, єдиний його прорахунок. Чи стане він фатальним для Мавроді? Час покаже...

8. Тепер стає абсолютно зрозуміло, для чого було потрібно збирати мітинг у Єкатеринбурзі 10 березня поточного року. Цей мітинг мав стати такою собі репетицію обурених «вкладників» (а фактично — жертв МММ-2011) проти «кривавого режиму». Як любив повторяти Геббельс, «чим більш наглою є брехня, тим легше в неї вірять маси». Можливо, жертв МММ-2011 знову переконають у тому, що винен у всьому «кривавий режим Путіна», а Мавроді — «невинна жертва»... Можливо, і переконають. Але не це є важливим. Насправді важливим є лише те, яке покарання спіткає ошалілого від власної безкарності Мавроді. Зазначимо також, що характерною є дата проведення мітингу в Єкатеринбурзі — саме посередині між закінченням перших річних «депозитів» (04.03.2012) і днем, коли мали з’явитись персональні кімнати учасників на сайті МММ-2011 (16—17.03.2012). Знову збіг?..

9. Спровокувавши власний арешт, Мавроді тим самим зумів переконати всіх своїх прихильників у тому, що він — лише нещасна жертва обставин і «кривавого режиму». Вкладники проклинатимуть російську владу й надалі віритимуть Мавроді...

10. Беручи до уваги психотип Мавроді, можна із великою ймовірністю стверджувати, що довірити отримані від МММ-2011 кошти (а тим більше, що мова йде про мільярди доларів) він міг лише найближчим людям. Насамперед під підозру підпадає рідний брат — В’ячеслав Мавроді, який, до речі, був співзасновником першого МММ у 90-х, однак жодного покарання тоді не поніс: усю вину взяв на себе наш «герой» Сергій. А як буде цього разу?

Що ж стосується загального кушу, то оцінити його не важко. На офіційному сайті гордо красується цифра в 20 мільйонів «учасників». Також на багатьох інтернет-форумах неодноразово зустрічається середній розмір «внеску» — близько 1000 дол. Проте давайте проведемо лишень мінімальну оцінку зиску Мавроді. Нехай загальна сума надходжень у систему була в два рази меншою, ніж задекларована, отже, 1000 дол.* 20 млн. / 2 = 10 млрд. доларів. Максимум 50% від цієї суми йшло на різні бонуси, акції та «виграші» учасникам, тобто залишалось в системі не менш як 5 мільярдів доларів, які й стали «виграшем» самого Мавроді. У перших числах березня поточного року з банківських рахунків абсолютної більшості «десяток» було виведено грошові кошти для погашення річних депозитів. Цими коштами насправді погашали зобов’язання МММ-2011 перед вкладниками, що внесли свої кошти на річний депозит рік тому, от тільки цими вкладниками були не звичайні учасники, а підставні особи самого Мавроді, й фактично всі 5 мільярдів доларів перетекли на підконтрольні йому банківські рахунки. Цей сценарій і фінансова оцінка повністю збігаються з попереднім наближенням, наведеним у п.3. Отже, загальний зиск Мавроді від річної діяльності МММ-2011 можна оцінити у понад 5 мільярдів доларів США! Стільки за минулий рік не заробив жоден бізнесмен у цілому світі.

Як відомо, історія повторюється двічі: перший раз — як трагедія, а другий раз — як фарс. 1994 року відбулась трагедія, в результаті якої 50 людей втратили своє життя. Чи теперішній фарс знову зійде з рук «великому комбінаторові»? Чи вдасться Мавроді ще раз, як і 1994-го, звинуватити у всьому російську владу та фактично уникнути покарання? Чи повірять ще раз ошукані жертви ошалілому злочинцеві? Відповіді на ці запитання залежатимуть виключно від професійності російських та вітчизняних правоохоронців та їхньої оперативності в розслідуванні відповідних кримінальних справ.

А тим часом КДБ Білорусі вже порушило кримінальну справу проти керівників МММ-2011 за фактами шахрайства. Із боку вітчизняних правоохоронних органів жодної реакції все ще немає...

КОМЕНТАРI

Анна НИЖНИК, практикуючий психолог, гештальт-консультант:

— Причини хворобливої наївності, яка власне і дає життя фінансовим пірамідам, варто шукати в нашому дитинстві. На яких казках виховуються наші діти? Майже кожна Казка нашого дитинства розповідає про раптове збагачення і раптове щастя. От і виходить, що ще змалечку ми виховувались на прикладі авантюрного збагачення, а не здобуття добробуту поступово наполегливою працею. От саме це — перший психологічний чинник, який підбиває людей повірити в «чудо». Також в нашій ментальності є стереотип — той, хто швидко збагатився, той розумний, а той, хто наполегливо і тяжко працює той — дурень.

У ситуації з МММ-2011 люди ризикували тому, як то не парадоксально б звучало, що були попереджені про небезпеку. Але кожен вважав себе мудрішим хитрішим, а отже таким, хто зможе опинитися в потрібному місці і в потрібний час — внесе невеликий влад і вчасно вийде, забравши відсотки. Насправді, бажання отримати щось просто так без зусиль на стільки велике, що коли Людина всюди знаходить підтвердження свого бажання. Вона вже не може бути об’єктивною.

Цільова аудиторія фінансових шахраїв — люди з середнім рівнем заробітку, які позбавлені перспективи поліпшення свого добробуту.

В ситуації з МММ було дуже грамотно продумано стратегію з точки зору психології реклами. Надзвичайно важливо для успіху мати бренд заряджений великою енергією. Звичайно, у ситуації з МММ, цих три букви несли величезний негатив, але посил був дуже і дуже важливим. Тому було гарно придумано знайти «винного» і відбілити «піраміду». «Цапом відбувайлом» стала Влада, а негативна енергетика бренду МММ перетворилась у позитивну.

Віктор ЛИСИЦЬКИЙ, екс-голова групи радників голови Національного банку України:

— Стаття є об’єктивною та щирою. Вкрай бажано, щоб її було широко розповсюджено в наших ЗМІ.

Головне. Темпи приросту грошей в обігу в тенденції не можуть радикально відриватися від темпів зростання обсягів виробництва товарів та послуг. В Україні вони становлять лише кілька відсотків за рік (!), тобто кілька десятих відсотка за місяць. Якщо, припустимо, обсяг реалізованих (!) товарів і послуг виросте за рік на 6%, то за формулою складних відсотків обсяг виробництва має зростати тільки на 0,4868%. Сергій Мавроді обіцяв за депозитами аж 50% щомісячно — у 100 разів більше. Мабуть, він «сподівався», що його бізнес зростатиме зі щомісячним темпом, який у 100 разів перевищував би темпи зростання України? Чи існує такий бізнес взагалі у світі? Ніяк не можу второпати: чи Сергій Мавроді — вкрай темна людина, чи цинічний злодій? Але він не відповідальний бізнесмен. І як висновок зауважу: у світовій економіці час від часу трапляються відхилення від зазначеної вище класики. Зазвичай вони закінчуються кризами, подібними до кризи 2008 року.

Роман КАПУСТІЙ, підприємець, Львів
Газета: 
Рубрика: