Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вето з Борисполя

Чи зможуть влада й опозиція винести правильні уроки з «податкового скандалу»
1 грудня, 2010 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Президент України Віктор Янукович учора остаточно взяв у свої руки процес створення і затвердження Податкового кодексу і наклав вето на відповідний закон, ухвалений Верховною Радою, задовольнивши таким чином одну з головних вимог підприємців, які протестують проти кодексу на Майдані.

Не можна не звернути увагу й на те, яким чином країна дізналася про рішення, від якого багато в чому залежить рівень соціальної напруженості в країні. У щільному вчорашньому графіку Президента — об 11.30 він вітав із професійним святом прокурорських працівників, а потім проводив в аеропорту «Бориспіль», перед відльотом до Казахстану на саміт ОБСЄ, нараду з керівництвом та економічним блоком уряду — знайшовся час і для брифінгу. «Ми домовилися, що робоча група, створена урядом за участю представників Президента, малого і середнього бізнесу, сьогодні — завтра напрацює зміни до Податкового кодексу, які я розгляну в четвер, і в разі їхньої відповідності тим вимогам, які стоять перед цим кодексом, я їх підпишу й подам до парламенту». Тут саме час для багатозначної паузи, якою колись скористався Борис Єльцин, оголошуючи про заборону КПРС. Схоже, Віктор Федорович також мав усі підстави для цього. «Сьогодні я наклав вето», — сказав він, ніби ставлячи крапку на попередньому періоді.

Як відзначає Президент, сьогодні є всі умови, аби створити кодекс, який створив би можливості для модернізації економіки та виведення її з тіні. «Я вірю, що через дві доби люди, які відповідають за цей документ, виконають свою справу», — заохотив їх Янукович.

Варто звернути увагу на склад цієї передпохідної «обідні». Прем’єр Микола Азаров, віце-прем’єри Андрій Клюєв, Борис Колесніков, міністр юстиції Олександр Лавринович, перший заступник глави Адміністрації Президента Ірина Акімова, заступник глави АП Олена Лукаш. А де економічний віце-прем’єр Сергій Тігіпко, чий внесок у розробку і просування кодексу складно переоцінити? Схоже, йому не вистачило гнучкості, і тепер для нього, мабуть, настали нелегкі часи, коли доводиться або каятися, або приймати якесь рішення. Як відзначають деякі експерти, Тігіпко мав можливість заробити на Податковому кодексі куди більше балів — як електоральних, так і тих, що враховуються в табелі про внутрішньоурядові рейтинги. Адже він нещодавно побував у Грузії й уголос захоплювався її досягненнями в реформуванні законодавчого поля і державного апарату. Не міг він не знати і про намір Саакашвілі докорінно реформувати саму податкову службу, вилікувавши її таким чином від корупції. Чому ж у такому разі не скористався цим шансом, який міг би позбавити країну від нового Майдану, що виступив проти Податкового кодексу? Легко ставити такі запитання, проте, чи легко їх просувати в стінах Кабміну, де остаточні рішення приймає аж ніяк не найбільший ліберал країни, а номінальний керівник досить консервативної за своєю природою й різношерстої за складом та ідеологією партії.

Крім того, від самого початку роботи над новим кодексом регіонали, в кільватері яких не міг не йти й Тігіпко, постійно відчували за спиною опозицію, яка принишкла була до певного часу, і тому сильно побоювалися політизовування процесу обговорення кодексу. Про це може свідчити заява харківського губернатора Михайла Добкіна. За його словами, скандал довкола прийняття Податкового кодексу є нічим іншим, як політичними спекуляціями. А щоб влада і бізнес вирішили цю проблему, потрібно виключити з переговорів політиків, які, на думку губернатора, ховаючись за громадськими організаціями, перетворюють діалог на виголошення ультиматумів.

Тим часом народний депутат, лідер Народного Руху України Борис Тарасюк упевнений, що «підприємці встоять... перед тиском. І цей Податковий кодекс має бути ветований». Він переконаний, що влада просто зволікає, підшуковуючи «більш згідливих людей, які за мінімальні преференції готові погодитися з позицією влади. Це неприпустимо». Але у підприємців, які протестують на майдані Незалежності проти Податкового кодексу, лише три вимоги. Їхній зміст викладено в заяві Центрального штабу порятунку українського підприємництва. Це — «накладення вето на Податковий кодекс, розпуск Верховної Ради і жодних переговорів із владою до президентського вето на Податковий кодекс».

Отже, дві умови, які можна вважати справедливими, після Бориспільського вето вже відпали самі по собі. Третя, найімовірніше, навіяна політиками. Якраз у день вето перший заступник глави фракції «БЮТ-Батьківщина» Андрій Кожем’якін під час свого виступу в парламенті пригрозив: «У разі невиконання вимог Президентом Віктором Януковичем стосовно ветування Податкового кодексу, вочевидь, є всі підстави для переростання економічного протесту на потужний політичний рух опору за участю провідних опозиційних сил». Кодекс ветовано, чи будуть тепер політики, яких у лави протестувальників затесалося чимало, відмовляти їх від третьої умови? Скоріше за все, вони, за визначенням, не будуть цього робити, інакше вони не були б політиками. Наступна їхня фішка — державний бюджет. Тепер і уряд, і саму Верховну Раду можна звинувачувати в тому, що бюджетний процес у країні неприпустимо затягнувся, і є ризик прийняти якийсь не такий фінансовий план для країни. Говорити все це в парламенті, певна річ, можна й потрібно — на те й щука в річці, аби карась не дрімав. А головне — навчитися чути!

КОМЕНТАРI

Олег АХТИРСЬКИЙ, член штабу на майдані Незалежності акції протесту підприємців проти Податкового кодексу, представник ГО «Всеукраїнський центр сприяння підприємницькій діяльності»:

— Зараз ми обговорюємо подальший план наших дій. Зокрема є два питання, навколо яких точаться дискусії: зупинитись на ліквідації наслідків — тобто задовольнитись ветуванням Податкового кодексу і припинити страйк — чи усувати причини: вимагати проведення референдуму по достроковому припиненню повноважень Верховної Ради України. Адже саме непрофесійні дії парламентарів породили цей недолугий закон, і є ризик, що це повториться ще раз, на прикладі вже інших реформ. Поки до єдиного знаменника ми не прийшли, але обговорення йде динамічно.

Микола СУРЖЕНКО, приватний підприємець, Суми:

— Вето Януковича на Податковий кодекс — це лише початок масштабної соціальної революції. Насправді на Майдані тепер не лише підприємці. Можна сказати, що їх тут уже менше. Приєднуються до протесту громадські організації, вчителі, інженери... Адже нависають чергові, не менші, а можливо й на порядок небезпечніші, реформації. А це, зокрема, — Трудовий, Митний, Житловий кодекси. Люди виходять сюди, бо не вірять цій владі, її обіцянкам. Не вірять у те, що вона може, а головне — хоче представляти та захищати їхні інтереси, як повинна те робити.

Олександр ШАРМАН, представник Харківської міської організації профспілки підприємців:

— Попри те, що вето накладене, хвилю протестів уже не зупинити. Маятник, як то кажуть, уже запустився. Підприємці Харківщини окрім вимог ветування Податкового кодексу висунули й інші: відставку антинародного Кабінету Міністрів України, адже він розробляє кодекси та нормативні акти, які загрожують життю та добробуту населення, порушуючи норми Конституції. А це ж не лише Податковий такий. Це і Трудовий, Житловий, Митний... Тому ми зібрали більше семи тисяч підписів підприємців Харківщини під текстом наших вимог і привезли сьогодні сюди, аби передати владі. Сподіваємось, що нас не лише слухатимуть, але й чутимуть. Поки що, незважаючи на чинний закон про звернення громадян, відповіді від пана Азарова на свої попередні звернення ми не отримали. Отримуємо лише некваліфіковані відписки від представників Секретаріату Президента про пересилання нашого питання до інших відомств. Грають у футбол: Литвин — Бродському, Янукович — туди ж. А Бродський таку маячню у відповідях на наші звернення пише, що читати не хочеться.

Ніна СИМОНЕНКО, керівник Союзу підприємців Приазовського району Запорізької області:

— Ми задоволені, що Президент наклав вето. Це наша перемога. Тож повертаємось сьогодні додому, чесно кажучи, вже втомились їздити, та й бізнес треба підтягнути. Поїдемо розповімо нашим колегам в районі, а там вже вирішуватимемо, що робити далі. На попередніх зборах, коли ми розглядали питання вимог підприємців нашого району, то вирішили зупинитись лише на ветуванні Податкового кодексу. Що ж до відставки уряду чи парламенту підприємці Приазовського району вирішили, що не вимагатимуть цього. Кажуть, не готові до ще одних виборів і до зміни влади. Люди ще не оговтались від попередніх.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: