На 2010 уряд готовий виділити аграрно-промисловому комплексу (АПК) з бюджету 8,67 мільярда гривень. «Державна підтримка АПК в цілому, — якщо взяти всі пільги, здешевлення відсотків, пільги по податках, які колись були, а потім при вступі в СОТ вони були скасовані, але ми їх повертаємо живими грошима — весь комплекс підтримки аграрного сектору в Україні складає 25,8 мільярда гривень. Це на 15% більше, ніж в 2009 році», — назвала значно оптимістичніші цифри під час презентації проекту прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. Однак із урядовим оптимізмом не згодні керівники громадських аграрних організацій. За їхніми словами, фінансування більшості важливих для АПК програм пропонується здійснювати не через загальний фонд, а через стабілізаційний.
«Наша оцінка бюджету негативна, — говорить «Дню» президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса. — Його головна проблема полягає в тому, що майже всі витрати на село йтимуть через стабілізаційний фонд. Чи буде він наповнюватися в 2010 році? Тут виникають певні питання, бо ми бачимо, як все відбувається зараз... Програма з приватизації (кошти від якої надходять до фонду. — Авт.) виконана на 8%. Якщо так буде і наступного року, то цих грошей (на фінансування агропрограм. — Авт.) у фонду не буде». Ліссітса також вказує на ще один мінус розробленого проекту бюджету. Якщо порівнювати обсяг державних інвестицій, які очікуються в 2010 році, з показником 2009 року, то зростання присутнє. Якщо ж для порівняння брати показники докризового 2008 року, то, навпаки, відбувається падіння об’ємів держфінасування АПК.
«Скільки б не заклали — все одно не вистачить. Наше сільське господарство дуже мало дотується державою у порівнянні з країнами Європи та США, — говорить «Дню» президент Української Аграрної Конфедерації Леонід Козаченко. — Якщо порівнювати з 2009 роком, то закладені на 2010 рік аграрні видатки збільшилися майже на 1,6 мільярда гривень. І це позитивно, бо практично за всіма напрямками збільшується фінансування». У той же час Козаченко теж вважає, що позитивний ефект може дуже просто зірватися через намір влади фінансувати аграрні потреби зі стабфонду, наповнення якого сьогодні є проблематичним.
Тим часом уряд окрім бюджетного сюрпризу підготував фермерам іще один подарунок. Відповідно до проекту Державної програми соціально-економічного розвитку України на 2010 рік Кабмін очікує зростання врожайності основних агрокультур. Так, збір зернових прогнозується в обсязі 43,5 мільйона тонн (цього року очікують 42,565 мільйона тонн), цукрового буряка — 15 мільйонів тонн (проти цьогорічних 10,86 мільйона тонн), соняшника — 5,6 мільйона тонн (5,46 мільйона тонн).
Піднімати виробничі планки аграріям звичайно можна, говорять експерти. Але урожайність одними планами не збільшити. Щоб наступного року зібрати не гірший від цьогорічного врожай, держава повинна профінансувати важливі для фермерів програми. Так, щоб перенести із площини віртуальної у площину реальну всі раніше затверджені цільові агропрограми, державі слід виділити на 2010 рік щонайменше 16-17 мільярдів гривень, вважає Леонід Козаченко. Але таку розкіш уряд навряд чи собі дозволить: цьогорічний бюджет в значній мірі виконується завдяки запозиченням та збиранню податків наперед.
Зібрати ж самотужки вісім мільярдів гривень селяни теж не зможуть, особливо зважаючи на подорожчання банківських кредитів. «Відсутність кредитів — ще більша проблема, ніж брак бюджетних коштів. Без оборотних коштів багато агропідприємств не зможе зібрати, наприклад, урожай цукрових буряків, посіяти озимі культури чи ефективно організувати експорт зерна та соняшнику», — деталізує можливі наслідки кредитного дефіциту для фермерів Козаченко. Тому уряд повинен всіляко сприяти виділенню міжнародними фінансовими організаціями кредитів аграріям та здешевити кредитні відсотки комерційних банків.
Почути аграрні проблеми Тимошенко вчора поїхала до Вінницької області. Там вона оглянула поля цукрових буряків та провела нараду з розвитку цукробурякової галузі. Вислухавши всі «за» і «проти», прем’єрка пообіцяла якнайшвидше виплатити дотації сільгоспвиробникам у розмірі 750 гривень за кожен гектар площ, засіяних цукровим буряком. Вона також запевнила, що бюджет на 2010 рік допоможе підняти цукрову галузь. Зокрема, Тимошенко наголосила, що уряд пропонує надавати державні гарантії для закупівлі цукрозбиральної техніки. А собівартість українського цукру запропонувала скоротити за рахунок оснащення цукрових заводів установками із переробки відходів на біогаз.