Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від нестабільності ліків немає...

30 жовтня, 2008 - 00:00

Українські аптеки вину за стрімке подорожчання перекладають на коливання валютного курсу.

Нестабільний курс гривні відносно інших іноземних валют негативно позначився і на лікарських препаратах — саме через цю причину і сталося значне дорожчання ліків, ратують фармацевти...

Так і 25% націнки, які вимагає встановити уряд для лікарських виробів, це дуже мало, вважають імпортери. Вони не згодні з такою постановою і прогнозують, що у випадку, якщо уряд не піде їм назустріч, то асортимент в аптеках дуже сильно знизиться.

Сьогодні влада звинувачує виробників лікарських препаратів в умисному піднятті цін на продукцію. Підозрюють навіть, що тут має місце змова між виробниками. Але останні не втомлюються повторювати — самі нічого не піднімали, всьому провиною нестабільність національної валюти в порівнянні з іноземною. Курс гривні до долара постійно змінюється, причому в бік зміцнення долара. А 80% усіх ліків на нашому ринку — імпортні. Тому ціни на них спочатку формуються в доларах. А те, скільки в нас коштуватимуть певні ліки, залежить від обмінного курсу.

Тому з діями влади дистриб’ютори іноземних медикаментів не згодні. У комітеті з питань охорони здоров’я Європейської бізнес асоціації говорять, що передбачити результати таких дій неважко. На їхню думку, обмеження націнки відразу призведе до дезорганізації системи забезпечення медикаментами, причому, починаючи з роздрібної торгівлі. Таким чином, вважають в Європейській бізнес асоціації, аптеки досить швидко втратять економічне обгрунтування своєї діяльності. Одним словом, їм просто буде невигідно підтримувати широкий асортимент і дотримуватися ліцензійних умов. У результаті ми матимемо досить значне зменшення асортименту. А ті аптеки, які дійсно виконують соціальну функцію й змушені надавати клієнтам широкий асортимент продукції, втратять свою конкурентоздатність. Такі висновки, за словами виконавчого директора комітету з питань охорони здоров’я ЄБА Марини Бучми, зроблено із суто економічних розрахунків — аптеки не зможуть працювати на такій націнці.

А тим часом уряд намагається встановити нові правила гри для дистриб’юторів іноземних ліків — 10% на ті препарати, які безпосередньо постачаються до лікарень, і 25% на ті, які продаються в аптеках. Крім цього, виробники мають повернути ціни на рівень, який був станом на 1 жовтня. Але наразі, за спостереженнями Марини Бучми, ціни в українських аптеках знизилися лише на 5—6%.

Ще імпортери говорять про можливі лобістські цілі в діях уряду. На вітчизняні препарати ціни-то залишилися старими. Але це не надовго, переконують наші фармацевти — українські ліки хоч і виготовляються в нашій країні, але сировину для них використовують імпортну. Ціни на наші медикаменти відразу підскочать як тільки подорожчає вартість сировини, що поставляється.

Тетяна МАМАЛИГА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: