Залишився рівно тиждень до приїзду в Україну чергової місії МВФ. Але чи правильно називати цей візит «черговим»? Схоже, економічна ситуація в країні така, що більше пасують такі визначення, як «історичний» чи, ще точніше, — «рятівний». Місія на чолі з Крістофером Джарвісом, як повідомляється в прес-релізі київського офісу МВФ з посиланням на постійного представника МВФ в Україні Макса Альєра, розгляне можливість підготовки нової програми stand by. На переговорах з нею Київ має намір добиватися відкриття нової такої програми на SDR10 мільярдів (спеціальних прав позики, приблизно $15 мільярдів). Попередня програма (на таку ж суму) була затверджена 2010 року, але принесла Україні лише SDR2,25 мільярда. З весни 2011 року її було заморожено, і Україна півтора року безрезультатно переконувала МВФ вилучити вимогу не субсидувати ціни на природний газ для населення.
Як переконані економічні експерти, від підсумків нинішніх переговорів залежатиме доля країни. Не випадково Президент України Віктор Янукович так різко відчитав прем’єр-міністра Миколу Азарова на засіданні комітету економічних реформ. Політолог Володимир Цибулько стверджує, що ця критика — сигнал не для внутрішнього вжитку, а для зовнішнього. На його думку, заради кредиту МВФ Януковичу, можливо, доведеться пожертвувати постаттю Азарова. «Таким чином, — каже політолог, — Президент показує Заходові, що він готовий до цього, готовий звільнити прем’єра заради позитивної співпраці з МВФ».
Жертви, не лише в шахах, а й у політиці, часто-густо приносять непогані наслідки. Головне, правильно визначити час і не продешевити. Але якість економічної гри в нашій країні, як мовиться, нижча від плінтуса. Чого варті останні відомості про випуск продукції. За даними Держстату, обсяг промислового виробництва в Україні у грудні 2012 року знизився порівняно з груднем 2011 року на 7,6%, а за 2012 рік — на 1,8%. Очевидно, що такі підсумки не закладають гарної бази для зростання економіки в 2013 році. І український уряд навряд чи зможе зустрічати місію МВФ ваговитим «короваєм» ВВП, куди мають бути закладені можливості для повернення і попередніх, і нових позик.
Утім, керівник групи радників голови Нацбанку Валерій Литвицький зазначає, що Україна, на відміну від десятки країн Європи, уникла повномасштабної рецесії і матиме за підсумками року «легкий плюс близько кількох десятих часток відсотка». Це може прискорити зростання у 2013 році майже до 3,4%. Чи візьмуть до уваги такі прогнози експерти МВФ, покаже час. Адже вони не гірше від нас розуміють, що внутрішній попит, зумовлений підвищенням реальних зарплат, був забезпечений 2012 року не зростанням продуктивності праці, а досягненнями попередніх періодів.
Важко передбачити і реакцію МВФ на аналогічний аргумент Азарова, який стверджує, що наслідком розвитку вітчизняної економіки стало істотне зростання банківських вкладів громадян України у комерційних банках. «Депозити населення нині сягнули 366 мільярдів гривень, а це, до речі, дорівнює річним доходам державного бюджету», — стверджує прем’єр. Названа ним цифра сама по собі чимала. Але чи працювала вона, стимулюючи економіку кредитами, чи просто допомагала урядові затикати дірки надто вже щедрому на соціальні та інші витрати бюджеті? Гадаю, друге твердження набагато ближче до істини... І в МВФ, якому Україна лише 2013 року повинна виплатити майже $6 мільярдів, про це, звісно, знають. І роблять відповідні висновки про кредитоспроможність нашої економіки. Не випадково, передуючи візитові в Україну місії МВФ і, що не менш показово, напередодні засідання комітету економічних реформ на розвідку до США поїхали перший віце-прем’єр Сергій Арбузов та міністр фінансів Юрій Колобов. Передбачається, що вони зустрічатимуться з інвесторами і переконуватимуть їх в інвестиційній привабливості України.
Аналітики інвестиційної компанії Concorde Capital, схоже, вважають, що одним з переконливих аргументів як для МВФ, так і для інвесторів буде швидка девальвація гривні. На їхню думку, вона допоможе домовитися з головними кредитором країни — Міжнародним валютним фондом. «Ослаблення гривні до 8,6 за $1 за підсумками 2013 року дасть змогу знизити дефіцит рахунку поточних операцій на $4 мільярди», — передбачають експерти компанії. Подальше утримання курсу гривні призведе до непоновлення співпраці з МВФ і втрати Нацбанком контролю над курсом гривні вже навесні 2013 року.
«Владі потрібно буде надати на переговорах з Міжнародним валютним фондом чіткий «бізнес-план» державних фінансів, що містить напрями реформ зі зниження дефіцитів держбюджету, НАК «Нафтогаз України», Пенсійного фонду», — наголошує старший радник Альфа-банку (Україна) Роман Шпек. На його думку, чиновникам доведеться розробити і ознайомити МВФ з комплексною програмою виходу України з кризи, яка не лише дасть змогу країні подолати поточні труднощі, а й простимулює економічне зростання в майбутньому. В Міжнародному агентстві Fitch Rating аналогічної думки. Якщо Україна в 2013 році не матиме можливості отримати фінансування з боку Міжнародного валютного фонду, то, як вважають експерти Fitch, існує ризик подальшого скорочення резервів НБУ і неконтрольованої девальвації гривні.
Цікаво, що напередодні нинішнього приїзду місії МВФ ніхто в Україні не згадав колись популярну тезу Азарова про те, що країна і без грошей МВФ не пропаде. Сьогоднішні настрої прямо протилежні. Незалежний експерт, керуючий партнер інвесткомпанії Сapital Times Ерік Найман зазначає, що «в умовах незгасаючої кризи в Європі кредит МВФ залишився останнім грошовим великим ресурсом, який може отримати Україна... Враховуючи девальваційні очікування, які мають місце в Україні, отримання траншу автоматично зніме ці девальваційні очікування», — каже Найман. Він пояснює, що головна економічна вимога МВФ, яка сьогодні залишилася невиконаною, це підвищення цін на газ для населення. Експерт переконаний, що цей захід абсолютно необхідний. Але він, схоже, зовсім не впевнений, що так само думають і в уряді. На його думку, імовірність отримання нового кредиту МВФ невелика. «Моя оцінка — 10%, шанси дуже маленькі», — прогнозує він.
Голова Комітету економістів України, проректор Європейського університету Андрій Новак налаштований оптимістичніше. Він нагадує, що МВФ зацікавлений у фінансовій співпраці з Україною, оскільки завдяки їй наша країна зможе практично перекредитувати уже взятий у Фонду кредит. «Цивілізованому світові не потрібні страшні економічні метаморфози в такій великій країні, як Україна», — каже Новак.
ДО РЕЧІ
У п’ятницю Азаров зустрічався з представниками іноземних ЗМІ. Він знову заявив, що отримання кредиту МВФ не є критично важливим для України і Київ розраховує домогтися прийнятних умов співпраці. Азаров зазначив, що рівень доходів більшої частини населення країни залишається низьким. «Щодо підвищення тарифів на газ для населення — усього, в тому обсязі, про який вони (МВФ) говорили з нами, то на це ми піти не можемо», — констатував прем’єр. «Ми сказали, що ми готові, для тих, хто має європейську зарплату і доходи, ми готові для них, для цієї категорії населення, встановити тарифи такі, які відповідають собівартості цих товарів».