Українська товарна біржа «Контрактовий дім «УМВБ» провела перші електронні торги форвардними контрактами на постачання природного газу в серпні 2015 року. Процедура та правила цих торгів відповідають новій редакції Закону України «Про ринок природного газу», що набуде чинності з 1 жовтня. Ціна на природний газ на перших торгах становила 5225 гривень за 1000 кубометрів (без урахування послуг транспорту, ПДВ, а також тарифів, які регулюються НКРЕКП.
У міру зростання кількості учасників газової біржі торги проходитимуть у щоденному режимі, а за їхніми результатами формуватиметься «Український індекс ціни природного газу».
Взяти участь у торгах зможуть не лише газовидобувні компанії, компанії-трейдери і промислові споживачі природного газу, але й бюджетні та комунальні установи, вимушені сьогодні купувати газ у монопольних структур. Серед учасників торгів будуть як компанії резиденти України, так і міжнародні гравці.
Сергій ЄРМIЛОВ, екс-міністр палива та енергетики, один з ініціаторів системи електронних торгів природним газом:
— Ми сподіваємося, що наша ініціатива розвиватиметься в майбутньому. І це дуже важливо для України. Адже це відповідає усім вимогам формування ринку природного газу, а також принципам Європейської енергетичної хартії і Третього енергетичного пакету Євросоюзу. Якщо ця біржа працюватиме і їй ніхто не перешкоджатиме, то з її допомогою можна буде реалізовувати 10—15% від загальної кількості природного газу. Йдеться про недовгострокові спотові, форвардні та ф’ючерсні контракти. Решта газу, я вважаю, має продаватися на двосторонній основі між видобувачами газу, власниками або, можливо, трейдерами. Це все прописано в ЗУ «Про ринок природного газу». Проте Кабмін сьогодні не хоче виконувати норми цього закону, оскільки ухвалював його для отримання грошей від МВФ.
Створення електронної біржі — це один із невід’ємних елементів створення цивілізованого ринку природного газу в Україні. У цьому може бути не зацікавлений сам «Нафтогаз» і Кабмін. Адже їм дуже вигідно всі недоліки роботи існуючого спотвореного ринку покривати за рахунок держбюджету. Торік це було 105 мільярдів, хоча збитки «Нафтогазу» становили 35 мільярдів. Цього року знову з бюджету дали грошей на поповнення оборотних коштів.
Вартість природного газу на біржі говорить про те, що сьогодні на ринку газу існує профіцит — ніхто не хоче купувати в «Нафтогазу» газ вартістю 7,2 тисяч гривень (без ПДВ) за тисячу кубометрів. Кабмін сьогодні купує газ у «Газпрому» по 247 доларів, а в Європи — по 268 доларів. Бюджетні й комунальні установи взагалі купують газ за більш ніж 8 тисяч гривень.
Ми показуємо, що в державі зараз відбувається велике розбалансування. А там, де є розбалансування, з’являються маніпуляції, корупція тощо. Газова біржа дає можливість розплющити очі всім на те, як має працювати цей ринок.