Президент України повернув зі своїми пропозиціями на повторний розгляд прийнятий Верховною Радою 9 січня Закон «Про внесення змін до Закону України «Про господарські товариства» про зниження планки кворуму проведення загальних зборів господарського товариства». Суть аргументації Президента полягає в тому, що реалізація цього закону призведе до порушень прав учасників господарських товариств, насамперед — міноритарних акціонерів. Як повідомляється на офіційному сайті Верховної Ради, про це йдеться в пропозиціях Президента України до цього законопроекту, направлених до ВР.
Нагадаємо, що Верховна Рада 9 січня ухвалила в новій редакції Закон «Про внесення змін до Закону України «Про господарські товариства», який вносить зміни й доповнення до ст. 41 і ст. 60 Закону «Про господарські товариства», яким передбачається, що якщо загальні збори акціонерів не відбулися через неучасть у них необхідної кількості акціонерів (60%), то наступні збори визнаються правомочними за участю в них акціонерів, які мають понад 50% голосів.
У разі набуття цим законом чинності, зазначає Президент, для прийняття найважливіших питань у сфері діяльності господарських товариств — про напрями діяльності, про внесення змін до статуту товариства (зокрема, щодо зміни розміру його статутного капіталу), про обрання членів наглядової ради, розподіл прибутку й збитків товариства та інше — потрібно буде не 3/4 голосів, як зараз, а усього одна третина від загальної кількості акціонерів.
Новий порядок проведення наступних зборів господарських товариств (після тих, що не відбуваються) закладає передумови, щоб не відбулися, як зазначає Президент, перші збори. «Так, власник контрольного пакету акцій акціонерного товариства може навмисно не з’явитися на перші збори, щоб заблокувати їх проведення й скористатися порядком проведення наступних зборів, згідно з яким прийняття бажаного для нього рішення буде можливим при меншій кількості акціонерів», — зауважує у своїх пропозиціях глава держави. Він також вважає, що закон не дає відповіді й на запитання, як регулюватиметься проведення інших наступних зборів, якщо попередні збори також не відбулися.
«Крім того, нововведення, які впроваджуються законом, створять додаткові можливості для переділу власності, викличуть нові корпоративні конфлікти, численні зловживання в цій сфері, дестабілізацію українського фондового ринку, а отже, — загрозу економічній безпеці країни, забезпечення якої є однією з найважливіших функцій держави», — наголошує Президент. «Не можна також не враховувати, що негативні очікування потенційних інвесторів, у тому числі іноземних, несприятливих змін у корпоративних відносинах погіршать інвестиційний клімат в Україні, її інвестиційну привабливість, стануть передумовою відтоку інвестицій з економіки України», — додає він.
Президент зазначає необхідність системного розв’язання цього питання: прийняття закону про акціонерні товариства, в якому буде комплексно врегульоване питання утворення й діяльності цих суспільств, захисту прав акціонерів, у тому числі міноритарних, внесення відповідних змін до низки нормативних документів.