Вдруге цього року Європейський банк реконструкції і розвитку переглядає прогноз розвитку української економіки. І, на жаль, знову в бік зниження. Згідно з аналізом експертів банку, ВВП України 2013 року знизиться проти 2012 року на 0,5%. Водночас, як наголошується в огляді регіональних економічних перспектив, 2014 року ЄБРР прогнозує відновлення валового внутрішнього продукту України на 2,5%.
Аналітики банку зазначають, що українська економіка більше за інші країни регіону відчуває вплив уповільнення у єврозоні і Російській Федерації. Про це свідчить, зокрема, і негативний торговельний баланс. Тому, на їхню думку, в цих умовах певна девальвація гривні могла б полегшити ситуацію. Ризиками для стабільного розвитку української економіки, зазначають у банку, залишаються також проблемні банківські кредити і висока доларизація фінансового сектора. На початку цього року банк погіршив оцінку зростання ВВП України 2013 року до 1%, тоді як у жовтні 2012 року він прогнозував його на рівні 2,5%.
Безумовно, певні підстави для негативного прогнозу української економіки 2013 року є. У першому кварталі ВВП країни знизився порівняно з першим кварталом 2012 року на 1,3%, тоді як Держбюджет-2013 побудований на прогнозі зростання ВВП 3,4%. Невдалий початок року мотивував і Міжнародний валютний фонд до низької оцінки перспектив нашої економіки. Провідна міжнародна фінансова організація в середині квітня цього року вже знизила прогноз динаміки ВВП України 2013 року до нульового рівня, тоді як у жовтні 2012 року передбачала на 2013 рік 3,5% зростання ВВП, а на 2014 рік — 2,8%.
На щастя, негативні прогнози з-за кордону, як неодноразово переконували «День» у Нацбанку України, найчастіше не справджуються. Мабуть, це не секрет і для керівництва МВФ. Не випадково Україна сподівається найближчим часом підписати з ним нову угоду про надання кредиту на суму $15 мільярдів. Про це заявив нещодавно міністр фінансів України Юрій Колобов, повідомляє Reuters. «Позиція обох сторін полягає в тому, що переговори пройшли дуже плідно, і в найближчому майбутньому обидві сторони зацікавлені підписати цю угоду», — підкреслює міністр. За його словами, Україна і МВФ шукають спеціальні моделі для відновлення кредитування. «Я думаю, найближчим часом ми знайдемо цю модель, яка підійде для обох сторін», — зазначив Колобов.
Його слова, очевидно, додають упевненості українським експертам. Так, виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко не поділяє песимістичних прогнозів ЄБРР зі зниження ВВП України. «Я вважаю, що економіка України покаже позитивне зростання, — сказав він у коментарі УНН. — Не мінус, про який говорить ЄБРР, а все-таки позитивне зростання». Незважаючи на уповільнення економік єврозони і Російської Федерації, Україна, вважає експерт, продовжить нинішнього року нарощувати свою присутність на міжнародних ринках. «Уповільнення економічного зростання в Росії — це не падіння. Тому Україна всіма силами намагатиметься наростити свою присутність на ринках РФ і країн СНД і навряд чи упустить серйозні можливості своєї присутності на території ринків країн ЄС. Тобто намагатиметься робити все можливе, щоб зберегти експорт на рівні, принаймні попереднього 2012 року, а за нагоди — і наростити його, зокрема, за рахунок сільськогосподарської продукції», — вважає Устенко.
Чи не показний його оптимізм? І тут ми пошлемося на прогноз такої доволі шанованої організації, як Мінсільгосп США. Днями це відомство повідомило, що урожай зернових у нашій країні цього року перевищить 56 мільйонів тонн (проти менш ніж 46,2 мільйона 2012 року). При цьому 28,18 мільйона тонн, згідно з прогнозом, піде на світові ринки. У США чекають, що Україна підніметься на шосте місце у світі з експорту пшениці, а з експорту фуражного зерна — залишиться на четвертому.