Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вигідна пропозиція

Українці отримають гроші для запровадження нетрадиційних джерел енергії
29 листопада, 2007 - 00:00

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) оголосив про проведення конкурсу серед приватних підприємців на найкращий проект з підвищення енергоефективності виробництва. Фінансову сторону конкурсу прив’яжуть до нині діючої банківської програми в сфері енергоефективності UKEEP, яка передбачає надання кредитів та безкоштовної технічної допомоги.

Хто і як може розраховувати на гроші під «альтернативку»? За словами директора ЄБРР Камена Захарієва, спочатку підприємці подають цікаві і життєві економпроекти до експертів програми UKEEP, які їх розглядають та роблять попередні висновки. Якщо експертні оцінки позитивні, то приватний підприємець спрямовує заявку до одного з двох банків-учасників програми: Укрексімбанку чи Кредитпромбанку. Ті, перевіривши фінансову спроможність майбутнього клієнта, дають зелене світло для завершального етапу справи — підписання кредитного договору. Весь процес має займати 5— 8 тижнів.

Про реальну величину кредитної ставки для клієнта представники банківського дуету говорять неохоче. Мовляв, все визначатиметься можливостями конкретного підприємця і перспективами його проекту. Підтримує їх і директор ЄБРР та пояснює чому: кожен з банків-учасників бере свій кредитний ризик, додає до нього маржу та орієнтується на цей показник. «Ми визначаємо певний кредитний критерій для клієнтів, а вже потім банки на його основі розробляють свій кредитний аналіз, — говорить він про роль ЄБРР у цьому процесі і додає: — Наша маржа знаходиться в рамках 3,5—4% плюс LIBOR. Може бути і менше, і більше».

Якщо врахувати озвучені Захарієвим цифри та додати до них чималі українські банківські апетити, то стає зрозумілим, що, на жаль, енергетичні кредити не будуть дешевшими за звичайні. Згодний з цим і менеджер з розвитку бізнесу ЄБРР Сергій Масліченко: «Мета цього проекту — не субсидіювати банки. І наше завдання не конкурувати, а давати ці кредити за ринковими ставками, які існують». В чому ж тоді плюс? Він його бачить у отриманні безкоштовної технічної допомоги. Так, використовуючи прерогативи ЄБРРівського кредиту, «середній» приватний власник економить до $30 тисяч тільки на енергоаудиті. Говорячи про кредити, заступник начальника управління «Укрексімбанку» Сергій Худіяш називає найімовірнішим їх видачу у валютному еквіваленті з терміном до семи років. Розмір кожного проекту не має обмежень, але типова позика становить 3—5 мільйонів євро.

Розповідаючи про фінансу сторону запланованого, Камен Захарієв нагадав присутнім, що реалізація пов’язаної з конкурсом програми UKEEP передбачає два етапи. Перший стартував у травні 2008 року, і результатом стало надання 50 мільйонів євро «Укрексімбанку» та 10 мільйонів євро «Кредитпромбанку». Ще 25мільйонів евро через два— три тижні отримає новий банк-учасник, назву якого не розголошують. Такий хід справ, здається, задовольняє європейського банкіра, бо він повідомив, що наступного року ЄБРР виділить на запуск другого етапу програми ще 100 мільйонів євро. За словами радника з зовнішних зв’язків ЄБРР Антона Усова, механізм розподілу цих коштів матиме дещо інший характер у порівнянні з цьогорічним. Кожен з банків-учасників отримає ліміт, в якому визначать два компоненти — кошти на кредити приватним підприємцям та гроші, призначені фізичним особам, яким також необхідно підключатися до енергозбереження.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: