Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Віктор ЯНУКОВИЧ: «Не можна змушувати провайдерів фільтрувати контент»

26 квітня, 2012 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Однією з ключових тем позавчорашнього номера «Дня» став податковий конфлікт, що на минулому тижні розгорнувся довкола найбільшого в Україні інтернет-магазину Rozetka.ua. Наразі ситуація ще не вичерпалася: податкова звинувачує ресурс в ухилянні від сплати податків на суму 7 мільйонів гривень, але магазин уже працює, щоправда, тепер на німецькому хостингу.

Багато хто з експертів заступився за Rozetka.ua. Мовляв, хоч як там було, але без рішення суду зупиняти роботу інтернет-ресурсу — злочин. Підтримав інтернет-ресурс і молодший син Президента — Віктор Янукович. Це не вперше, коли народний депутат заступається за інтернет-простір. Більше того, він є одним із співавторів «економічного експерименту», який передбачає податкові пільги для ІТ-шників...

Чим пояснюється такий підвищений інтерес сина Президента до українського віртуального середовища та чи буде він голосувати за законопроект свого колеги нардепа-регіонала Максима Луцького, який пропонує дозволити державі без суду і слідства за найменшої підозри згортати роботу інтернет-ресурсу — в інтерв’ю «Дню» Януковича-молодшого. Цікаво, що спілкувалися ми в чаті через сторінку в соцмережі Фейсбук, яку, зі слів нардепа, він використовує як віртуальну приймальню.

— Історію з «Розеткою» багато хто називає початком рейдерства в Інтернеті. Чи поділяєте ви цю точку зору? Як би ви визначили тренд, який сьогодні намітився в розвитку вітчизняного інтернет-простору?

— Ні, я цієї точки зору не поділяю. Я вважаю: і правоохоронні органи, і бізнес сьогодні виявилися заручниками неефективної законодавчої бази. ДПАУ діяла чітко за інструкціями. На початку року вони повідомили про те, що буде проведено перевірки у сфері інтернет-бізнесу, вони виявили правопорушення і далі було те, про що всім відомо. Сьогоднішнє законодавство не забороняє блокувати ресурси або вилучати сервери під час слідства.

Звичайно, для бізнесу це неприйнятно, тому що відразу паралізується робота компанії. Тому до рейдерства це не має жодного відношення. Необхідно чітко, на законодавчому рівні закріпити, що обмежувати роботу ресурсу можна лише в тому випадку, коли провину доведено в судовому порядку. Нещодавно на iForum я представив Концепцію розвитку .UA — в ній це є.

— На своїй сторінці у ФБ ви написали, що «програють усі», якщо інтернет-ресурси почнуть переводити хостинги за кордон. Можете назвати цифри? Скільки «програє» держбюджет? Яким чином постраждають від такого повороту подій «гаманці» громадян і вітчизняного IT-бізнесу?

— Конкретну цифру назвати складно, тому що йдеться про перспективу: чого ми «не отримаємо», якщо не запровадимо зрозумілі правила гри в інтернеті. Я переконаний, IT-сектор для України — один з основних ресурсів, за рахунок якого країна може зробити значний крок уперед. Сьогодні разом з представниками IT-ринку ми працюємо над створенням сприятливих умов для стабільного розвитку цього сектору, і Інтернет — важлива складова. Поки бізнес думатиме, що у будь-який момент можуть постукати в двері і на підставі підозр «заморозити» всю роботу, бажаючих працювати в Україні буде небагато.

— Ваш колега, народний депутат від Партії регіонів Максим Луцький, планує 25 квітня рекомендувати Верховній Раді до другого читання законопроект, який дозволить закривати будь-який інтернет-ресурс або файлообмінник без рішення суду. Ви голосуватимете за ухвалення цього законопроекту? Чому?

— На сьогоднішній день він суперечить тим ключовим принципам розвитку інтернету, які ми з вами обговорювали. Повторюся, я вважаю, що блокувати ресурси без рішення суду не можна, як і змушувати провайдерів фільтрувати контент. Наскільки мені відомо, розгляд цього законопроекту в комітеті припинено, на фракції він ще не обговорювався. Якщо цей законопроект все-таки з’явиться у порядку денному, особисто я голосувати не буду.

— У вас складаються досить тісні відносини з інтернет-асоціацією України, також ви є одним з ініціаторів «економічного експерименту» для сфери інформаційних технологій. З чим пов’язаний ваш великий інтерес до розвитку інтернет-середовища і інформаційних технологій у державі?

— Мій інтерес пов’язаний з глибокою впевненістю у тому, що IT-сектор для сучасної України — золота жила. Головне, що необхідно для успіху, — талановиті фахівці — у нас є. Не вистачає стимул-реакцій з боку держави. Ми маємо це виправити. Спільна робота над цим законопроектом — відмінний приклад ефективного діалогу влади і бізнесу.

— До речі, щодо проекту Закону про пільги для IT-бізнесу. Чи правда, що з переліку структур, які зможуть користуватися податковими пільгами, були виключені інтернет-ЗМІ? Чому?

— Хотів би підкреслити, що це не пільги, а базові умови розвитку. Те, наскільки успішним буде експеримент, залежить виключно від IT-компаній. Після ухвалення законопроекту в другому читанні — на них буде чимала відповідальність.

Щодо інтернет-ЗМІ, вони, швидше за все, будуть виключені зі списку, тому що не виробляють програмної продукції, не надають IT-послуг.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: