Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вільний ринок — з 2013 р.

Іноземцям та аграрним холдингам доступ до українського чорнозему обіцяють закрити
2 лютого, 2011 - 00:00

Вільний ринок продажу земель сільськогосподарського призначення запрацює в Україні з 2013 року, заявив учора заступник голови Державного агентства земельних ресурсів України Микола Калюжний. За його словами, Держагентство спільно з Міністерством агарної політики та продовольства завершує підготовку законопроекту «Про ринок землі», який подадуть на розгляд депутатів через тиждень-два. Крім того, відомством готуються зміни в деякі законодавчі документи, дотичні до земельних питань, прийняття яких, на їхню думку, унеможливить спекуляції з продажем земель сільськогосподарського призначення.

«Ми запропонували, що лише громадяни України можуть купувати землю і набувати право власності на неї», — говорить Калюжний. Власником земель, придатних для ведення сільського господарства, може бути й держава через Фонд земель сільськогосподарського призначення, який пропонується створити законопроектом. Тож виходить, що з переліку потенційних власників українських чорноземів випали іноземні інвестори та великі вітчизняні аграрні холдинги (вони виступають юридичними особами). Як уточнив «Дню» Калюжний, в разі прийняття документу в нинішньому варіанті, ці претенденти можуть розраховувати тільки на оренду цих земель.

Фонд земель сільськогосподарського призначення, за словами заступника голови Державного агентства земельних ресурсів, підпорядковуватиметься Кабінету Міністрів або Міністерству аграрної політики та продовольства України. «Він буде займатися викупом земель у громадян, якщо ті захочуть її продати», — пояснює Калюжний і додає, що ця установа розраховує стати основним гравцем на ринку земель сільськогосподарського призначення. За словами чиновника, фонд розпоряджатиметься майже п’ятьма мільйонами га чорноземів. З них три мільйони га, за словами Калюжного, — це нічийні землі сільгосппризначення поза межами населених пунктів, які зараз орендуються, або ж просто пустують. Ще два мільйони га, за інформацією Калюжного, так звані незатребувані землі (паї на ці землі люди отримали, але не користуються ними або ж до сих пір не оформили право власності).

Зібрані угіддя фонд зможе продавати або здавати в оренду. «Якщо громадянин захоче продати землю, то він повинен в першу чергу повідомити про це фонд, сусідів, місцеві органи влади та фермерів, які працюють у населеному пункті, де знаходиться земля... Ці категорії мають першочергове право на викуп землі. Якщо протягом місяця ніхто не зацікавився, то власник може продати землю, кому захоче», — заявив Калюжний у коментарі «Дню».

Унеможливити спекуляції при перепродажі сільськогосподарських земель, на думку Калюжного, допоможе внесення змін у декрет Кабміну «Про державне мито». Згідно з цими змінами, пропонується: якщо людина придбала земельну ділянку й хоче її продати в перший же рік придбання землі, то вона має сплатити державне мито в розмірі 100% нормативної грошової оцінки земель, яка сьогодні в середньому по Україні становить 11 тисяч гривень. На другий рік, говорить Калюжний, ставка мита становитиме 90%, на 3-й — 70%, на 4-й — 60% нормативної грошової оцінки землі.

Тим часом, на думку керівника аналітичного департаменту консалтингового агентства «ААА» Марії Колесник, запропонований варіант законопроекту «Про ринок землі» непотрібний аграрному ринку й буде тільки шкодити його успішному розвитку. «Буде так, як у Росії, коли формально ринок землі існує, але реально його немає», — говорить вона в коментарі «Дню». Експерт пояснює, що позбавлення права юридичних осіб та іноземних інвесторів купувати сільськогосподарські угіддя поставить хрест на припливі масштабних інвестицій в галузь АПК, які так потрібні. Створення державного Фонду земель сільськогосподарського призначення Колесник теж не схвалює. На її думку, ніхто не буде прозоро відстежувати, яким чином земля відбиратиметься до фонду. Крім того, існує ризик того, що держава, здаючи в оренду землю, одним «гарним хлопцям» може запропонувати одні умови, а іншим — кардинально інші. Тому Колесник вважає, що відкривати земельний ринок потрібно, надаючи всім потенційним інвесторам право вільного доступу до купівлі та продажу земель сільськогосподарського призначення. Паралельно, на думку експерта, лише потрібно ввести жорсткі обмеження по кількості зосередження землі в одних руках.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: