Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вільнюс запропонував Києву допомогу в енергонезалежності

Експерт: Цікаво вивчити досвід впровадження поновлюваних джерел, будівництва LNG-терміналу та імпорту електроенергії
25 листопада, 2014 - 10:57

Литва поділиться з Україною досвідом у диверсифікації енергоресурсів. Про це в ході зустрічі з Президентом України Петром Порошенком повідомила Президент Литовської Республіки Даля Грібаускайте. «Литва стала повністю незалежною, зокрема від «Газпрому», і на сьогоднішній день може себе забезпечити як газом, так і електрикою з інших джерел. Ми хочемо поділитися своїм досвідом з вами», — зазначила вона. За її словами, не випадково у складі її делегації присутній міністр енергетики Литви, метою якого є надання допомоги Україні в зміцненні позицій у європейських інституціях і досягненні незалежності.

Конкретних планів такої допомоги обидві сторони наразі не розголошують. Про що може йтися? Про це «День» запитав співголову фонду «Енергетичних стратегій» Дмитра МАРУНИЧА:

— Досвід Литви в питаннях енергетики нам дійсно може бути корисний. По-перше, цікавим виглядає збільшення частки споживання поновлюваних джерел енергії в загальній структурі. У Вільнюсі зробили ставку на переробку відходів деревопереробки. Так, йшлося про часткове переведення одного з агрегатів великої теплоелектростанції на спалювання цих відходів. Для України такий підхід може бути використаний у окремих населених  пунктах Полісся і Карпатах, де розвивається деревообробка. А ось везти деревину до Херсона ніхто не буде, бо це економічно невигідно. По-друге, Литва добудовує термінал для розрідження газу. Вони першими в цьому регіоні побудували такий термінал. Завдяки цьому литовці зменшили закупівлі енергоносіїв у «Газпрому», але ресурс подорожчав, як мінімум на 10%. За диверсифікацію доведеться більше платити. Для нас це може теж бути корисним у частині документації та будівництва, адже раніше йшлося про будівництво терміналу для прийому скрапленого газу. Хоча в цілому в питанні LNG-терміналу в Україні на перше місце виходить налагодження співпраці з турками для спокійного проходження через Босфор танкерів зі скрапленим газом. Чи зможе нам у цьому допомогти Литва? Гадаю, що ні. І третє — імпорт електроенергії. На даний момент Литва — найбільший покупець електроенергії в ЄС (70% усього споживаного обсягу). З одного боку, левову частку вона купує в РФ, бо раніше пішла на поступку ЄС і закрила атомну станцію. На даному досвіді литовців нам потрібно гарненько подумати, а чи варто відмовлятися від атомної енергетики, чи навпаки — ще більше її розвивати. З іншого боку, будучи залежними від російського імпорту, литовський уряд готує проект запуску кабелю дном Балтійського моря, щоб купувати електроенергію в Швеції та Норвегії.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: