Українські імпортери велосипедів провідних світових марок звернулися до Президента з проханням не підписувати закон від 23 червня «Про внесення змін до Митного тарифу України», за яким ввізна ставка на велосипеди підвищується вдвічі (з 10% до 20%). На думку імпортерів, це призведе до негативних наслідків не тільки в боротьбі з контрабандою сьогодні, але й до руйнування цивілізованого ринку велосипедів у майбутньому. За їхніми словами, програма «Контрабанда-стоп!» у цьому випадку суперечить своїй же назві, даючи «зелене світло» нечесним виробникам.
Зі слів директора ТОВ «МТБ-Україна» Віктора Петровича, підвищення тарифу позначиться насамперед на вартості велосипедів. Вона підвищиться на 15—20% і буде неприйнятною навіть для середнього класу. Зараз ціна висококласних імпортних велосипедів в Україні становить 2000—2500 гривень, у той час як вартість велосипедів українських виробників, які практично повністю збираються з імпортних деталей — 300— 500 грн. «Так що ми не перетинаємося і не заважаємо один одному, оскільки це товари різної якості», — підкреслив В. Петрович. На його думку, тепер в Україні розпочнеться конкуренція між продукцією провідних марок, яка ввозиться до України легально, і значно дешевими іноземними велосипедами, які фактично ввозяться в країну в розібраному стані. Так що Петровичу складно пояснити, що дії уряду виходять із необхідності захисту вітчизняного споживача.
Як заявив генеральний директор ДП «Спорт Системс» Володимир Тхорик, велосипеди, зібрані з «велокомплектів», сьогодні становлять значну частину ринку велосипедів в Україні, а після зниження ввізного мита для запчастин можуть взагалі заполонити ринок, оскільки вітчизняний покупець найчастіше вибирає низьку ціну й, у цьому випадку, може спокуситися підробними велосипедами, ризикуючи не лише своїми грошима, але й здоров’ям. Як зазначив директор ПП «Екстрім Спорт» Ігор Міщенко, зібрані в гаражах велосипеди, що не пройшли сертифікацію та перевірку, обов’язкову для фірмових машин, не підходять не лише спортсменам, але й аматорам. Щоб усього цього уникнути, уряду досить просто повернути старі правила гри...
Але цей рецепт годиться далеко не завжди, тим більше, що нова влада не поспішає прислухатися до «стогонів» бізнесу. Наприклад, керівництво спільного дочірнього україно-литовського підприємства «Такі справи», свого часу дуже сильно потерпіло від рук колишньої влади, звертається до нової з закликом підписати, нарешті, мирову угоду в конфлікті, який виник внаслідок тиску податкових органів на цю фірму в 2002 році. В той час це відоме видавництво мало необережність надрукувати агітаційні матеріали опозиції, зокрема блоку Юлії Тимошенко. Після цього компанію звинуватили у відмиванні «брудних» грошей, а проти генерального директора Олександра Данилова було порушено кримінальну справу, і він три роки перебував у Литві, користуючись статусом політичного біженця. Зі слів президента видавництва Сергія Данилова, за цей час було втрачено понад половину обсягів виробництва, втрачені клієнти. Власники видавництва подали позов до Міжнародного центру рішень інвестиційних суперечок (Вашингтон, США). Це й стало предметом суперечки з державою.
Коли влада змінилася, кримінальну справу проти власників «Таких справ» було закрито, але інвестиційна суперечка не припинилася, хоча, виходячи із змін в Україні, власник підприємства литовська компанія «Токьос Токялес» наполегливо намагається її владнати. Як розказав «Дню» адвокат компанії Іван Лозовий, зверталися з листами до Президента, прем’єр-міністра, держсекретаря, віце- прем’єрів, в ДПАУ, Мін’юсту та Мінекономіки, але досі не отримали жодної відповіді.
Про причини цього керівництво «Таких справ» вважає за краще не говорити, побоюючись посилити ситуацію, але й мовчати не збирається. Розгляд справи в Міжнародному суді продовжується і вже в жовтні цього року повинно з’явитися рішення. Позовна сума перевищує 60 млн. грн.
Разом із тим С. Данилов підтвердив «Дню» свою готовність і готовність литовських власників підписати мирову угоду, яка буде прирівнюватись до рішення цього суду. Підприємці не забули, що постраждали, підтримуючи все- таки нинішню владу. Але їх дуже ображає, що вдячності від неї вони поки що не дочекалися. Вони не хотіли б негативно впливати на інвестиційний імідж України. Але якщо мирової угоди не буде і компенсацію вони отримають у суді, то це принесе колосальну, як кажуть брати Данилови, втрату інвестиційній репутації України. Угода про інвестиції була підписана 150 країнами світу і порушення цих правил однією з країн автоматично робить її персоною нон грата у світовій спільноті інвесторів.