Страшна трагедія в Дніпропетровську привернула увагу громадськості не лише до цін на газ, чому останнім часом приділялася основна увага, а й до роботи розподільчих газових мереж, що входять майже в кожний наш будинок. Виявилося, що звичайна труба може стати джерелом нещастя, від якого ніхто не застрахований. Але глава правління ВАТ «Київгаз» Сергій Слепкань в інтерв’ю «Дню» запевнив, що в Києві ситуація подібна до тієї, що мала місце в Дніпропетровську, неможлива. Проте й тут є певні нюанси.
— Судити про аварію на відстані — те саме, що ставити діагноз хворому по телефону. Та й не хочеться заздалегідь засуджувати колег, не маючи даних розслідування. Але теоретично, звісно, можливо, щоб газ під середнім тиском потрапив до труби, призначеної лише для низького тиску. Це не людська помилка, а знос обладнання. А ще, звісно, причиною аварії може бути недостатній контроль за цим процесом.
— Чи є небезпека, що подібне може статися й у Києві?
— Гадаю, що не помилюся, якщо заявлю, що на 99,9 відсотка в столиці таке неможливо. Ми, по-перше, оснащені краще, по-друге, в нас налагоджений чіткий і постійний контроль і за обладнанням, і за діями обслуговуючого персоналу. Кожні п’ятнадцять хвилин ми отримуємо оперативні дані про поточний стан наших газорозподільчих пунктів (ГРП), маємо показники вхідного й вихідного тиску й негайно реагуємо на відхилення від норми.
— Тобто точнісінько такої самої аварії бути не може. А десь у іншому місці?
— У житті все може статися. Як то кажуть, ніколи не кажи ніколи. Усе залежить від того, як люди ставляться до своїх обов’язків, яка в них кваліфікація. Але не все нам підвладне. Трапляється чимало випадків, коли мешканці просто не пускають наших фахівців до квартир і, ще частіше, до приватних будинків. Це велика проблема. І в цьому разі ми просто не можемо відповідати за їхню безпеку, якщо, наприклад, навіть не знаємо, які в їхніх будинках встановлені прилади.
Але ще більшою проблемою для нас є своєчасне прибуття на аварійний виклик. На київських вулицях, як відомо, часто виникають затори, і якщо аварійна машина повинна встигнути доїхати з одного району в інший, вона може просто спізнитися. І тоді можна й у Києві чекати лиха. А все тому, що в нас намагалися відібрати приміщення наших опорних пунктів. Але ми винесли це питання на розгляд керівництва міста й отримали підтримку й мера, і його заступника Голубченка. Вони зрозуміли також, що обхідник також не повинен добиратися до об’єктів планових перевірок за півтори години, якщо опорний пункт, наприклад, стоятиме в Печерському районі, а обслуговувати треба Святошинський. Тим паче, що стара частина міста, а саме звідти нас хочуть виселити, потребує пильної уваги. Плюс ще те, що саме там містяться урядові установи, посольства. Обслуговування мережі й різного обладнання в цих районах мусить бути бездоганним.
— Я зрозумів, що тепер уже не буде атак на ваші опорні й аварійні пункти?
— У цьому питанні у нас є порозуміння практично з усіма столичними районами, крім Шевченківського. Сьогодні в місті вже зрозуміли, що не можна виставляти на конкурс приміщення, які знаходяться у нас, газовиків, в оренді.
— А в Шевченківському районі «не зрозуміли», схоже, саме тому, що в цьому районі найдорожча ціна орендної площі?
— Ви цим уже відповіли на своє запитання. Але керівники району аргументують тим, що їм необхідно поповнювати бюджет, займатися благоустроєм, щось там будувати. Але не можна ж це робити за рахунок безпеки людей. Дніпропетровськ нас у цьому вже переконав. Є підприємства, й серед них, звісно, «Київгаз», до яких слід ставитися зовсім інакше.