Битва за телекомунікаційний ринок України, про яку газета вже писала, триває. Нагадаємо — наприкінці серпня російська компанія «Альфа Телеком» — власник 43,5% акцій одного з найбільших операторів стільникового зв’язку в Україні — компанії «Київстар», подала позови до судів України з вимогою захисту своїх акціонерних прав у «Київстарі», а також — приведення засновницьких документів у цій компанії у відповідність з українським законодавством. Відповідачем у даній справі виступає норвезька компанія «Теленор» — власник 56,5% акцій «Київстару». У своїй позовній вимозі «Альфа Телеком» заявила про те, що її законні права на участь в управлінні підприємством ігноруються, керівництво «Київстаром» здійснюється виключно менеджерами, призначеними «Теленором», а існуючі невідповідності засновницьких документів «Київстару» закону загрожують підприємству серйозними юридичними проблемами. Після отримання позовів Солом’янський райсуд та Господарський суд міста Києва вжили забезпечувальних заходів, призупинивши діяльність ради директорів, президента «Київстару», а також топ-менеджерів компанії, призначених «Теленором», заборонивши їм здійснювати значущі юридичні дії .
Проте «Теленор» поки не демонструє бажання йти на компроміс. Прес-секретар «Теленору» Даг Мельгаард прямо заявив, що їхня компанія не збирається виконувати висунені до неї «Альфа Телеком» вимоги і ділитися правами з іншими акціонерами. Така позиція викликала подив у багатьох як українських, так і зарубіжних експертів. «Невже всесвітньо відома компанія «Теленор», яка претендує на те, щоб вважатися зразком у справі дотримання ділової етики, і натякає на недоліки вищезгаданої у деяких своїх партнерів, готова стверджувати, що можна нехтувати правами міноритарних акціонерів у «Київстарі?» — задає собі запитання Антон Чернець, експерт компанії «ЕдКом».
Самовпевненість представників «Теленору» тим більше дивна, що його шанси в суді переграти «Альфу Телеком» на ринку оцінюються як досить скромні. За умови, звичайно, що до вирішення проблеми не підключаться експерти з добре відомого раніше в Україні «телефонного права». «Теленор» явно зацікавлений зберегти отримані за часів правління президента Кучми права на неподільне панування в «Київстарі». Саме тоді, як стверджують ЗМІ, за негласної підтримки режиму Кучми «Теленор» здобув практично монопольні права на управління найбільшим українським мобільним оператором, внаслідок чого норвежці навіть щорічно вказують підсумкові цифри роботи «Київстару» як частину прибутків «Теленор» — ні більше, ні менше.
«Київстар» — не єдина «зона напруженості» у відносинах між «Альфа Телекомом» та «Теленором». Між компаніями виник конфлікт з приводу купівлі російським мобільним гігантом «Вимпелком», найбільша кількість акцій якого належить «Альфа Телекому», але співвласником якого є також і «Теленор», українського оператора «Велком». Останній з’явився на українському ринку всього кілька років тому, але демонструє завидні темпи зростання — активно розвивається мережа, яка доступна вже майже в п’яти десятках міст, включаючи всі обласні центри, столицю Криму Сімферополь, а також — курортні міста Кримського півострова. Важливим активом «Велкому» називають наявність ліцензії на частоту GSM- 900. Керуючись стратегією розширення бізнесу в країни СНД, менеджмент «Вимпелкому» ухвалив рішення про придбання «Велкому», який, за оцінками незалежних експертів, за нинішніх шалених темпів зростання ринку і серйозних інвестицій може вже найближчими роками стати одним із найбільших гравців в українських телекомунікаціях. У результаті ще восени 2004 року з власниками «Велкому» було досягнуто домовленості про здійснення його купівлі за суму близько 200 млн. доларів США. Навесні ж цього року було подане звернення до Антимонопольного комітету України з проханням схвалити здійснення цієї операції. Розгляд питання затягнувся на кілька місяців, проте дозвіл було отримано.
Але — операції зашкодили норвезькі співвласники «Вимпелкому». Незважаючи на всю очевидність вигоди операції з придбання «Велкому» (до речі, за повідомленням «Альфа Телекому», у звіті компанії Brunswick UBS, «Велком» оцінено в 296 млн. американських доларів), «Теленор» двічі заблокував прийняття відповідного рішення Радою директорів «Вимпелкому».
Аргументи норвежців вразили експертів українського ринку: «Велком» — дуже маленька компанія, її власники просять за неї дуже дорого», — заявив журналістам прес-секретар «Теленору» Даг Мельгаард. У зв’язку з цим, за словами Мельгаарда, «Теленор» вважає цю пропозицію поганою інвестиційною можливістю. Насправді ж, як неодноразово відзначала українська та світова преса, за позицією «Теленору» стоять її вузькокорпоративні інтереси — захистити себе як «власника» «Київстару» від можливого конкурента у вигляді «Вимпелкому».
Цікаво, що при описі своєї діяльності в «Київстарі» «Теленор» постійно говорить про важливість і перспективність українського ринку мобільного зв’язку, на якому компанія успішно заробляє гроші вже кілька років. Але як тільки говориться про придбання «Велкому» — тональність оцінок стільникового ринку в Україні стає зворотною: з думки «Теленор», викладеної в документах до акціонерів «Вимпелкому», можна зробити висновок, що український ринок абсолютно неперспективний, а українська економіка за темпами зростання нічим не краща, скажімо, ніж у Зімбабве. Шкода, схоже на те, що норвежці більше думають про те, як зберегти своє становище на цьому ринку, ніж про те, як краще розвивати справу.
А тим часом компанія «Велком» знаходиться в підвішеному стані, очікуючи рішення своєї долі. Незважаючи на добро Антимонопольного комітету, в Україні є чимало противників придбання «Велкому» «Вимпелкомом» і серед політиків. Водночас не можна не бачити того факту, що європейські та американські інвестори до України відверто не поспішають, і навіть навпаки: останніми роками схильні розпродувати активи, що є тут. Святе місце пустим не буває — якщо в перспективну, яка гостро потребує капіталовкладень, галузь зв’язку не бажають вкладати гроші західні компанії, замість них це роблять росіяни.