В 2010 році відбуватиметься повільний підйом української економіки. Так, аналітична група міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings із суверенних рейтингів нещодавно спрогнозувала, що в регіоні Європа, Близький Схід і Африка більшість країн із економікою, що розвивається, досягнуть зростання ВВП. Зокрема, на 4,5% — у Росії, 3% — в Україні й Казахстані та 4% — у Туреччині.
За офіційними ж даними держкомстату, в Україні у IV кварталі відбулося значне зменшення глибини падіння ВВП. Якщо за підсумками І кварталу (до відповідного періоду 2008 року) відмічалося падіння на рівні 20,3%, то вже у ІV кварталі падіння становило всього лише 7%.
Скорочення темпів падіння, як наголошують у Міністерстві економіки, відбувалося за рахунок поступового відновлення вітчизняного промислового виробництва. За їх розрахунками у IV кварталі мав місце приріст по відношенню до попереднього кварталу 2009 року у 5,6 %. Відіграло також поширення процесів імпортозаміщення і як наслідок, скорочення негативного сальдо торгівлі товарами та послугами у 2009 році (у 5,3 рази, порівняно з 2008 року).
«Зменшення глибини падіння ВВП свідчить про поступовий вихід української економіки з кризи», — вважає міністр економіки України Богдан Данилишин. Виконання антикризових програм уряду забезпечило Україні місце серед таких країн світу, як Франція, Італія, Німеччина, глибина падіння в яких зменшувалася з кожним кварталом, — впевнені у міністерстві.
Експерти підтримують позицію уряду щодо закінчення кризового етапу для України. Щоправда, з деякими нюансами... «Криза, як період падіння вниз, в основному позаду, але економіка повзає по дну», — зазначає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло. Хоча, на думку економістів, 2010 рік таки може стати для України роком економічного «одужання». Якщо лише світ не накриє друга хвиля фінансово-економічної кризи...
БОРГИ НАКЛИЧУТЬ ДРУГУ ХВИЛЮ КРИЗИ
Світова економіка оздоровлюється. Уже зафіксовані прогнози зростання ВВП у ряді країн. На думку експертів, найбільш динамічно з кризи будуть виходити країни, що розвиваються. Так, МВФ в жовтневому прес-релізі прогнозує зростання ВВП у таких державах порядку 5%, для розвинених країн прогноз значно нижчий: для США — 1,5%, для Євросоюзу — всього 0,3% за 2010 рік.
Щодо географії економічного пожвавлення, то, як повідомляє агентство Bloomberg, член ради Європейського центрального банку Евальд Новотни зауважив, що темпи росту економіки в країнах Східної Європи перевищуватимуть швидкість відновлення Західної Європи.
Однак, ніяк не стихнуть розмови про другу хвилю кризи, знову анонсовану нещодавно Джорджом Соросом. І українські експерти вбачають небезпеку її появи — в бюджетній сфері. «Якщо у світі буде друга хвиля кризи, то це, перш за все, криза державних фінансів, тому що не тільки Україна, але й усі країни на сьогодні реалізують пакети фінансового стимулювання і дуже суттєво збільшили борги, дефіцити державного бюджету», — каже директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
За даними «The Economist Intelligence Unit», дефіцит бюджету США — приблизно 10%, сукупний державний борг — приблизно 80,9%. Є проблема і в Японії: 7,4% дефіцит бюджету в 2009 році, 191,3% — державний борг. У Німеччині — 4,6% дефіцит (це більше, ніж 3%, які мають бути за відповідними критеріями стабільності євро), борг — 74,6% від ВВП за минулий рік.
В Україні ж, за оцінками закордонних експертів, ми матимемо дефіцит державного бюджету приблизно 9% за підсумками 2009 року, сукупний державний борг — близько 23,2%. «Боргове навантаження, порівняно з іншими країнами, невелике, але, враховуючи слабкість української економіки, це дуже важкий тягар», — наголошує Бураковський.
АРГУМЕНТИ ПРОБУДЖЕННЯ
Та хоча макроекономічна ситуація в Україні залишається складною, експортні металургія і хімічна промисловість вже показали ознаки «одужання». А згодом, за рік-два, запевняють експерти, ми побачимо пожвавлення у будівництві, машинобудуванні та у секторі послуг...
Українська економіка, вважають у інвестиційній компанії Foyil Securities, почне відновлятися саме завдяки поступовому збільшенню попиту на українську продукцію на експортних ринках, оскільки експорт все ще складає вагому частину економіки країни. «В поточному році показники мають бути винятково позитивними, беручи до уваги надмірне падіння економіки минулого року. Так, за нашою оцінкою, в 2009 році ВВП України впав на 13,3%, в той час, як промислове виробництво знизилося на 22%. Ми очікуємо, що буде зростати попит та ціни на продукцію металургійного, хімічного, сільськогосподарського секторів та важкого машинобудування, хоча зрушення в українській економіці можна буде спостерігати лише з другого півріччя», — цитується в прес-релізі компанії директор її аналітичного департаменту Агшин Мірзазаде.
Прогнозуючи на 2010 рік середньорічний курс національної валюти в межах 8,10 гривні за долар, аналітики компанії очікують, що в другому півріччі 2010 року більшості банкам вдасться відновити кредитні операції, цим самим стимулюючи споживання населення, яке складає більше 67% ВВП України. «Очікується, що у 2010 році ВВП зросте на 2,7%, а промислове виробництво на 6,7%. Світова економіка буде одужувати впродовж 2011 року, що стимулюватиме ріст світової ціни на метал до 7% на рік та збільшення ліквідності на міжнародних ринках капіталу. Такий розвиток повинен призвести до росту української економіки на 3,6% в 2011 році», — порахували в Foyil Securities.
До пожвавлення економічного життя України може призвести і поліпшення інвестиційного клімату. Експерти очікують, що пробудження світової економіки буде супроводжуватись зростанням інтересу інвесторів до українських активів, вартість яких суттєво знецінилася в ході економічної кризи.
Всі вище наведені аргументи мають щастя збутися, як зазначають експерти, тільки в разі, якщо в Україні будуть підтримуватися політична і базисна макроекономічна стабільність. А саме, як наголошує Жаліло, припиниться, нарешті, конкуренція між Національним банком і Міністерством фінансів у здійснення дій на монетарному полі, все-таки забезпечиться виконання нормативно-правової бази і відбудеться відновлення дієздатності гілок влади, які мають приймати необхідні рішення антикризового та антидепресивного характеру.
ВИБІР НА КОРИСТЬ ЕКОНОМІЧНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ
Проблема, яка є на сьогодні надважливою для України, — це державний бюджет. Надзвичайна ситуація, зазначають експерти, потребує надзвичайних заходів. Тому пропонують уряду подумати про трирічний бюджет на 2010—2012 роки з чітким визначенням пріоритетів. І борги ми повинні проплатити за будь-яку ціну. Все інше, кажуть експерти, доведеться «різати». Тому 2010 і 2011 роки можна вважати періодом секвестру державного бюджету, приведення наших економічних пропорцій у відповідність ситуації на внутрішньому ринку і в світі, а саме підвищення цін на комунальні послуги, енергетику, газ, відмова від різного роду пільг тощо.
Сьогодні в структурі всіх видатків, за планом 2009 року, 62,3% були захищені, тобто такі, які не можна скорочувати. Тут і оплата праці працівників бюджетних установ, і нарахування на заробітну плату, і придбання медикаментів, і забезпечення продуктами харчування, і Євро-2012 і багато-багато чого іншого. Це дуже великий показник. «Українська економіка не може дозволити собі виключно соціального бюджету. Бюджет української економіки в тому вигляді, в якому він існує сьогодні, є неприйнятним. У нас немає на це грошей, — каже Бураковський. — Тому ми повинні прийняти для себе просте рішення: якщо ми і далі захищаємо населення, тоді відмовляємося від стимулювання економічної діяльності».