МінЖКГ звинувачує лобістів індивідуального опалення в «антидержавній атаці».
Після заяви в.о. голови Контрольно-ревізійного управління Миколи Сивульського стосовно нецільового використання субсидій на енергозбереження у Міністерстві з питань житлово-комунального господарства на півтора мільярда гривень начальник відомства Олексій Кучеренко, мабуть, вирішив «заглушити» неприємну для себе новину сильнішим інформаційним приводом.
З ініціативи міністерства днями в Києві в рамках міжвідомчої робочої групи з розробки Національної стратегії теплозабезпечення під головуванням керівника групи радників прем’єр-міністра України Віталія Гайдука відбувся круглий стіл під назвою «Чи потрібне українцям індивідуальне опалення?» На круглому столі Кучеренко оголосив, що більше МінЖКГ не миритиметься зі «спрямованою антидержавною атакою лобістів індивідуального опалення» та навіть готове звернутися до СБУ.
Нині, за словами Кучеренка, Україні саме час визначитися, яким же шляхом у сфері опалення надалі розвиватися. Тож для цього суспільству слід надати об’єктивну інформацію стосовно плюсів та мінусів як централізованого, так і індивідуального (автономного) опалення заради спростування поширених останнім часом міфів.
Найголовніший міф, на думку міністра, — це ефективніший і дешевший варіант автономного опалення в багатоповерхівках. Поширюють цей міф, як стверджує Кучеренко, закордонні виробники котлів, попит на продукцію яких у них на батьківщині впав, тож залишилися значні об’єми нереалізованого товару. «Вони сьогодні шукають в Україні ринок збуту. Але якщо підрахувати ціну питання, то це 500-750 тисяч доларів», — говорить міністр. Якщо ж інвестувати такі кошти в централізоване опалення, населення отримає значно кращі й дешевші послуги, аніж при автономному опаленні, упевнений Кучеренко.
Тобто МінЖКГ агітує мешканців багатоповерхівок залишатися вірними саме централізованому опаленню. Черговим аргументом на свою користь у цій справі Олексій Кучеренко вважає той факт, що масовий перехід на автономне опалення збільшить споживання природного газу. Це ж, у свою чергу, посилить ефект залежності від «газової голки».
«Що дає існування централізованої мережі — приклад структури споживання первинного палива на централізованому теплопостачанні Швеції: природний газ — 6%, нафта — 7%, вугілля — 2%, біомаса — 28%, сміття — 11% і т.д. Повна диверсифікація...» — розповідає міністр про досвід шведів. За його даними, 1981 року газ у структурі споживання Швеції складав 85%. І, мовляв, якби Швеція свого часу масово перевелася на індивідуальне опалення, то це був би газ назавжди. «І Швеція була б частиною Росії чи Норвегії... Якщо індивідуальний котел — це назавжди газ!» — нагадує Кучеренко.
Натомість зменшення споживання природного газу в централізованій системі опалення України можливе, вважає Олексій Кучеренко, за рахунок заміщення альтернативними джерелами й оптимізації виробництва, транспортування та споживання теплової енергії.
«Ми не заперечуємо проти розвитку індивідуального опалення, — продовжує міністр. — Але в окремих районах, скажімо, в історичному центрі Львова, — лише за умови, якщо ці проекти будуть передбачені в схемах теплопостачання й відповідатимуть екологічним вимогам і вимогам безпеки... Слід не лише ставити котли, а й робити відповідну розробку мереж. Це вже набагато дорожче».
Тим часом в Асоціації теплотехнічних компаній України (АТКУ), яку міністр з питань ЖКГ і звинувачував у антидержавному лобізмі автономного опалення, усе спростовують. Мовляв, ніхто не хоче нищити централізовану систему... Навпаки, дозвіл вільного впровадження енергоефективних індивідуальних котлів дозволить зекономити до п’яти мільярдів кубометрів газу на рік. Та й взагалі — здорова конкуренція лише допоможе централізованому опаленню досягти кращих стандартів якості, упевнений голова асоціації Віталій Яковенко.
Утім, у МінЖКГ все ж надали перевагу централізованому опаленню. І подальша модель теплопостачання в Україні, скоріше за все, розвиватиметься саме на основі централізації. Адже, як повідомляється в прес-релізі міністерства, результати обговорення круглого столу «буде взято до уваги при розробці Національної стратегії теплозабезпечення України та визначенні засад державної політики щодо використання систем індивідуального опалення в українських містах».
ДОВIДКА «Дня»
2005 року наказом МінЖКГ від 22 листопада було унормовано відмову власників квартир від централізованого опалення й підключення до автономного. За 2006 рік, за даними АТКУ, понад 350 тисяч сімей скористалися цією можливістю. Однак наприкінці 2006 року Кабмін заборонив установлювати системи автономного опалення в багатоповерхових будинках. А в листопаді 2007 року замість заборони Кабмін та МінЖКГ ввели обмеження, згідно яких і на сьогодні індивідуальне опалення в міських квартирах можливо встановити лише у випадку, якщо всі мешканці вирішать відмовитися від централізованого опалення.