Напередодні зими знову чути різні заяви як державних установ, так і професійних асоціацій про загрози зриву опалювального сезону в столиці й навіть по всій країні.
Про таку небезпеку для Києва заявляє директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко. І хоча начальник Головного управління з питань цінової політики КМДА Василь Яструбинський запевнює, що 85% киян сплатили комунальні послуги за червень за новими тарифами, однак Сергієнко вважає, що міська влада «інформує про те, чого насправді немає». «Начальник головного управління житлового господарства Стороженко заявляє про 72% готовність житлового фонду, в той же час, «Київенерго» повідомляє: актів готовності до опалювального сезону житлових будинків видано 2%», — констатує він.
Перший заступник столичної міськадміністрації Ірена Кільчицька на нещодавньому брифінгу завірила, що й до медичної галузі з 145 лікувальних установ 142 вже готові на початок опалювального сезону. Однак Сергієнко й цю інформацію спростовує. Мовляв, «Київенерго» інформує, що лікарняні установи готові до опалювального сезону на 44%.
У свою чергу КМДА нарікає на те, що тарифи в столиці й далі залишаються збитковими. Василь Яструбинський говорить, що до кінця опалювального сезону на дотування збиткових тарифів необхідно знайти 2,5 мільярда гривень. «Практично за ці гроші можна повністю перекласти всі теплові мережі, що значно, на десятки відсотків, зменшило б втрати тепла. І зростання тарифів було б загальмоване, або, можливо, їх би навіть знизили», — вважає Яструбинський.
У такій неоднозначній ситуації про себе знову нагадують виробники автономних котлів, для яких освоїти ринок багатоквартирних будинків — давня, але поки нездійсненна мрія. Нагадаємо, що з осені 2007 року діє обмеження Міністерства з питань ЖКГ, згідно з яким встановити індивідуальне опалювання та відмовитися від централізованого можна лише всім будинком.
Вбачаючи недоліки та проблеми в черговій підготовці до опалювального сезону, в Асоціації теплотехнічних компаній України (АТКУ) вказують на корупцію... Зокрема, як підрахували в асоціації, прибутки від використання тіньових схем у житлово-комунальному господарстві України складають мінімум 4 мільярда гривень на рік. Таку думку висловив УНІАН голова АТКУ Віталій Яковенко. «Ці дані ми отримали, розраховуючи лише одну, найбільшу зі схем, засновану на втратах підприємств при виробництві тепла, його розподілі та транспортуванні. Тому реальні суми тіньових прибутків від корупційних схем значно вищі», — сказав він.
В умовах же конкуренції, вважає голова АТКУ, «потяг до корупції зникне», тому що для збереження клієнтів тепловики будуть змушені скорочувати всі втрати та проводити модернізацію для виробництва якісних і максимально дешевих послуг.
І МінЖКГ не зупинить впровадження автономного опалення, додають експерти. Так, заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький констатує, що на сьогоднішній день у Луганську нараховується 9 тисяч квартир і будинків, переобладнаних під автономне опалювання, у Харкові — 6 тисяч. «І це притому, що процес впровадження індивідуальних систем обігріву обтяжений безліччю законодавчих обмежень. Успішні приклади установки автономного опалювання збільшуватимуть кількість бажаючих із місяця у місяць, і з року в рік», — переконаний Голобуцький.
Вітчизняне ЖКГ експерт порівнює із середньовічною інквізицією... «У прагненні табуювати процес встановлення систем автономного опалення, МінЖКГ нагадує своєю діяльністю середньовічну інквізицію. Автономне опалення як альтернатива централізованому піддається анафемі виключно тому, що внаслідок своєї ефективності дискредитує застарілу пострадянську систему надання послуг теплозабезпечення», — наголосив заступник директора АМС, порадивши владі навпаки очолити процес впровадження альтернативного способу теплозабезпечення.
МінЖКГ, у свою чергу, ще влітку заявив про «антидержавну атаку» лобістів індивідуального опалювання, про що «День» писав 2 червня. «Позиція міністерства балансуватиме у межах закону для того, щоб не втратити підприємства централізованого теплопостачання, але й надати людям можливість, якщо вони вже не можуть терпіти неякісні послуги, приєднуватися до індивідуального опалювання», — заявляє і сьогодні Міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. Але при цьому акцентує увагу на наступному: мерам міст, які дають дозволи на індивідуальне опалювання, необхідно пам’ятати — якщо третина будинку перейде на поквартирні котли, то вартість комунальних послуг для інших жителів цього ж будинку зросте на 30—50%.
Із від’єднанням багатоквартирних будинків пов’язано й безліч інших проблем. Так, на установку індивідуальних систем опалення потрібно отримати дозволи. Сьогодні процедура передбачає наявність, як мінімум, чотирьох довідок. Але щоб їх отримати, розповідає керівник Групи радників міністра з питань ЖКГ Сергій Бабак, нерідко доводиться давати хабарі, загальний розмір яких коливається від 100 дол. до 1 000 дол.
Олексій Кучеренко запевняє: індивідуальне опалювання не позбавлене мінусів, і якщо чітко зважити всі «за» й «проти», то в інтересах держави в жодному разі не відмовлятися від централізованого опалювання, а вкладати гроші в його модернізацію.
Заради цього керівники підприємств житлово-комунального господарства за підтримки МінЖКГ днями звернулися до Світового банку з проханням надати кредит у розмірі 200 мільйонів дол. для реалізації проектів розвитку та модернізації систем теплопостачання. Про це повідомляється у прес-релізі міністерства.
Нагадаємо, що для реалізації проекту «Розвиток міської інфраструктури» Україна вже отримала від Світового банку позику в розмірі 140 мільйонів дол. для покращення водопостачання та каналізації міст. Реалізацію проекту планується завершити до 30 червня 2012 року.
Кому за таких обставин довіритися простому споживачеві? Голова правління Асоціації інженерів енергоефективних технологій України Олександр Кузнець вважає, що наразі не час вдаватися до кардинального вибору. Адже насправді котли великої ТЕЦ є більш економними, ніж автономні. Тому на Заході сьогодні централізовані системи є лідерами.
Але в нас на сьогодні теплотраси поіржавіли, теплогенеруючі потужності ТЕЦ зношені, рівень експлуатації знизився. А найголовніше — не стало дешевого газу, за рахунок непомірного використання якого можна було підтримувати всю галузь, розповідає він «Дню». За його словами, саме тому за таких умов українці вбачають порятунок у встановленні автономних систем теплопостачання. І тут держава повелася неадекватно — замість того, щоб на період реконструкції централізованих систем нормувати стихійні процеси встановлення автономного опалювання, вибрала традиційний для нашої країни метод — заборону.