Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Влада передумала переформатовувати ринок оцінки майна

22 червня, 2012 - 00:00

Так повідомив голова Фонду держмайна Олександр Рябченко, згідно з новими наказами відомства, оцінювачів нерухомості у їхній законній діяльності більше не обмежуватимуть. Хоча ще тиждень тому чиновники були налаштовані куди категоричніше. Як констатували учасники ринку, їх фактично усунули з ринку, не надаючи можливості отримати спеціальні сертифікати, якими влада наділила лише 12 компаній, у яких працювало близько 40 спеціалістів.

Але найбільше дискусій у суспільстві викликав той факт, що нова «оцінна дюжина» більш ніж удесятеро підняла ціни на свої послуги. У результаті оцінити «гостинку» в спальному районі столиці в них коштувало близько 2-х тис. грн.

«12 компаній на всю Україну — це не те що мало, це мізер. А там, де в нас обмежений ринок, самі розумієте, і корупція, і ціни ростуть... На сьогодні 2 тис. грн. за оцінку кімнати — хто їх буде платити?», — ставить риторичне запитання віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал.

У результаті ринок нерухомості опинився під загрозою повної зупинки. Адже, як констатували фахівці, нормально торгувати нерухомістю не можна було навіть теоретично.

«Оцінювачів, які мають кваліфікаційне посвідчення, буде не більше 40. Виходить, що близько 46 оцінок вони мають робити щодня. Тобто це фізично нереально. Я як фахівець, який давно займається цим бізнесом, можу чітко сказати, що людина у змозі зробити не більше 3-4 оцінок. І то, це якщо вона — супер-професіонал», — запевняє керівник відділу Ліги експертів України Андрій Гусельников.

Зависокі ціни нової «оцінної дюжини» визнали навіть у Фонді держмайна. Однак їх голова відомства пов’язав саме з невеликою кількістю учасників ринку. Мовляв, треба було підготувати більше, але просто не встигли. Тому всі зміни й скасували. Проте взагалі відмовлятися від реформи ринку оцінки майна в Фонді не збираються. За словами Рябченка, до цієї теми варто було б повернутися через 2—3 роки. Адже ідея усунення прямого контакту між замовником та оцінювачем, як запевняють у Фонді, врешті-решт принесе українцям лише користь.

«Дистанційно, по методології оцінюють. По коефіцієнтам, по показниках. Це достатньо швидкий і завантажений вид діяльності. Але для людини це є вигідно, — переконує Рябченко. — По-перше, немає черг. По-друге, немає домовленості з оцінювачами. Хто мав контакти з ними, я не хочу про це говорити. Але думаю, що ви знаєте, які домовленості з оцінювачами в людей виникають».

Тим же людям, які вже встигли пересвідчитися в перевагах і недоліках дистанційної оцінки, переплативши вдесятеро, Рябченко пропонує звертатися до Фонду держмайна. Тим часом цими ж цінами як завжди «оперативно» зацікавився Антимонопольний комітет. Як пообіцяв у день скасування наказів про переформатування ринку оцінки перший заступник голови відомства Рафаель Кузьмін, цією темою вони обов’язково почнуть займатися вже у найближчий час.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: