Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Внески взяли під спільний захист

Кредитні спілки вводять єдиний стандарт роботи
8 липня, 2008 - 00:00

У останні роки кредитні спілки в Україні демонструють активний розвиток. І не лише в кількісних показниках, але і в якісних. Як зазначив член Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Андрій Оленчик, за останні чотири роки активи кредитних спілок в Україні виросли вдесятеро, кількість вкладників — у п’ять раз, обсяги наданих кредитів збільшилися в 11 разів, а внесків — у 13 разів. На перше квітня цього року загальні активи кредитних спілок становили 5,643 мільярда гривень, нараховувалося 2,5 мільйона членів, із них вкладників — 160 тисяч. Загальна сума депозитів досягла показника в 3,759 мільярда гривень, при цьому обсяг несплачених кредитів становив 4,871 мільярда гривень. Оленчик повідомив, що 2004 року Держфінпослуг зареєструвала близько 500 кредитних спілок, і їхня кількість на даний момент збільшилася на 30%.

У світлі наведених даних логічним стає питання про зміцнення своєї стабільності кредитними спілками і про підвищення гарантії внесків. Зокрема, першим кроком стало впровадження «Програми захисту внесків».

Голова правління Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту внесків» Іван Вишневський зазначає, що на сьогоднішній день у програмі беруть участь 36 кредитних спілок із часткою активів 9% і кількістю вкладників — 12%. Заступник голови ради об’єднання кредитних спілок «Програма захисту внесків» Володимир Сидоровський у свою чергу впевнений, що до кінця року до програми захисту внесків приєднається значно більша кількість діючих в Україні кредитних спілок.

Вишневський наголошує, що учасники даної програми підписали Декларацію про впровадження Єдиного кооперативного стандарту кредитних спілок. Декларація передбачає класичне страхування внесків, моніторинг фінансового становища та підтримання фінансової стабільності, доброчесне управління та внутрішній контроль, чесну рекламу про чесні послуги, добросовісне розкриття інформації, якісний незалежний аудит, захист прав, фінансову освіту членів і соціальну відповідальність у ринковій політиці.

Що ж до страхування кредитів і депозитів, то тут поки не все гладко. Наприклад, нерідко виходить так, що гравці кредитного ринку страхують і кредити, і депозити, але при цьому фактично не несуть страхової відповідальності. Таким чином вкладники дуже ризикують не отримати свої, нехай і застраховані, гроші, адже, фактично, страхувальники продають нереальні страхові випадки. Так, Вишневський зазначає, що близько десяти страхових компаній страховим випадком вважають банкрутство кредитних спілок, хоч, згідно з чинним законодавством, суб’єктами банкрутства можуть бути лише суб’єкти підприємницької діяльності, якими не є кредитні спілки. «Як засвідчує практика, жодна зі страхових компаній не здійснює реального страхування депозитів, такого, яке мало б під собою реальні страхові випадки. Підписанти декларації про впровадження корпоративного стандарту кредитних спілок пропонуватимуть вкладникам реально застраховані внески і гарантуватимуть їхнє повернення», — пояснив журналістам Вишневський.

Істотним недоліком програми страхування внесків є також складний принцип реалізації: так, страховим випадком, унаслідок якого можна чекати компенсації, вважається лише ухвала суду про повернення депозиту. Проте кредитні спілки планують спростити даний механізм. «Плануємо наступного року спростити цю схему, відпрацювавши механізм досудового врегулювання і виплат компенсацій», — розповідає Вишневський.

Проте, за словами Вишневського, на сьогоднішній день «уже укладено перших чотири пілотних договори із спілками-членами ОКС «Програма захисту внесків». «Але згідно з нашими планами, до кінця літа будуть застраховані вкладники всіх 36 спілок, які входять до нашого об’єднання», — говорить він. Сплачуватимуть за поліси самі спілки з коштів від операційної діяльності — 0,6% від суми кожного внеску. У разі ж неповернення внеску передбачається відповідальність на рівні 50 тисяч гривень одній особі в одній кредитній спілці.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: