Заступник голови партії «Блок Петра Порошенка» («БПП») Ігор Кононенко заявив, що Україні вигідніше купувати вугілля з окупованих територій, ніж у сусіда-агресора. «Коли йдеться про вугілля, у нас є вибір між поганим і дуже поганим. Є варіант купувати вугілля у країни-агресора, є варіант купувати вугілля, яке за фактом видобувається на окупованих територіях, і третій варіант — імпортувати вугілля з Південної Африки, яке на 15—20 доларів дорожче, ніж російське вугілля або вугілля із зони АТО», — заявив Ігор Кононенко в телеефірі одного з українських телеканалів.
«А щодо компаній, у яких купується вугілля — є вимоги, — розповів Кононенко. — Якщо компанія зареєстрована на території України, якщо вона платить податки за законодавством України, пропонує конкурентоспроможні ціни і проходить тендерні процедури, вона має право торгувати вугіллям».
«Ключ до розуміння цієї заяви дає інша, зроблена раніше заява Кононенка, — сказав у коментарі «Дню» екс-міністр енергетики України Сергій Єрмілов і процитував Кононенка: — «Ви ж обрали президентом бізнесмена». Тобто вони розмірковують в першу чергу категоріями бізнесу, а не з точки зору політики, патріотизму, інтересів нації та держави. Так, для бізнесу варіант купувати на окупованому Донбасі — найвигідніший. З цим не можна сперечатися. Тут діє правило: беріть там, де дешевше. А якщо обрали президентом бізнесмена — купуйте у ворога. Однак тут є значний негатив: вони можуть легко перекрити потік цього вугілля. І це для нас дуже незручний момент. Тим більше, щодо юридичної бази таких постачань нічого не відомо. А відтак все незрозуміло. Наші покупці кажуть: насправді вугілля ми купуємо в українських компаній, що зареєстровані, наприклад, у Києві. За їхніми даними, «Центренерго» закупило вугілля в української компанії, що сплачує податки в Україні тощо. Але є запитання: де взяла вугілля українська компанія? У якої іншої компанії?»
«Відбувається поступова легалізація взаємовідносин, — каже Єрмілов. — У даному разі — бізнес-стосунків з так званими ДНР і ЛНР. Зрозуміло, що легально купувати там вугілля неможливо. Мабуть, з боку правоохоронних органів створено сприятливі умови для постачання вугілля з того боку. Адже формально це наша територія, там наші люди, там наші шахти і все-все... Але при цьому запитань у цій справі більше, ніж відповідей. Однак з точки зору енергетики тут немає запитань. Усі наші електростанції прив’язані до цих шахт, і якщо звідти не надходить вугілля, тут починаються труднощі».