Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ВВП України передрікають падіння в середньому на 10%

Наприкінці року обіцяють поліпшення
13 червня, 2009 - 00:00

Останнім часом в економіці України з’явилися певні позитивні сигнали — це й припинення відтоку депозитів з боку фізичних осіб, і падіння попиту на іноземну валюту. Але що це, реальне поліпшення стану національної економіки чи тимчасова стабілізація?

Лише стабілізація після стрімкого падіння, а реального поліпшення стану економіки слід чекати тільки наприкінці поточного року, схильні вважати аналітики «Форекс-клубу». А відновитися реальний сектор економіки зможе взагалі лише 2010 року, а 2009-го реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) може знизитися на 15-16%, роблять самий песимістичний прогноз у «Форекс-клубі».

Адже інші організації називають нижчі темпи. Наприклад, консенсус-прогноз, зроблений аналітиками 17 організацій, провіщає падіння ВВП на 11,7%. У той же час, Світовий банк говорить про 10% падіння, Міжнародний валютний фонд відстоює позицію у — 8%, ну а уряд України, як відомо, вважає, що ВВП може навіть зрости на 0,4%. Хоча днями Рахункова палата України спад ВВП у першому кварталі 2009 року відносно аналогічного періоду 2008 оцінила в 21,2%.

У Міжнародному центрі перспективних досліджень до кінця року прогнозують 13,5% падіння ВВП. Економіст Центру Ігор Шевляков, виступаючи днями на зустрічі Британського бізнес клубу в Україні й Українського національного комітету Міжнародної торгової палати, без особливого оптимізму оприлюднив британським бізнесменам прогноз, згідно з яким до кінця 2009 року гривня знову впаде — до 10 за 1 долар США... «Ми чекаємо зростання української економіки лише в 2010—2011 роках, — прогнозує Шевляков. — Це залежатиме від конкурентоспроможності нашої важкої промисловості, яка зможе підтримати обсяги виробництва. Сільське господарство, харчова й легка промисловість зростатимуть завдяки відсутності імпортних замінників. Зниження рівня безробіття та стабілізація прибутків допоможе підвищити приватне споживання. Міжнародна торгівля теж допоможе економічному оновленню, рівень імпорту зростатиме повільніше, ніж експорту. Інвестиції практично не матимуть впливу на економічне зростання».

Керівник інформаційно-аналітичного відділу «Форекс-клуб» Микола Івченко вважає, що 15—16% падіння ВВП, які вони прогнозують, — дуже велика цифра. Але в інших країнах цифри падіння ВВП теж чималі — в Японії за перший квартал внутрішній валовий продукт знизився, за словами Івченка, приблизно на 12—14%, в Росії — на 9%, у Німеччині — на 7%.

Такі невтішні прогнози аналітиків «Форекс-клубу» базуються на падінні всіх, крім сільського господарства, галузей, які складають ВВП. Обсяги промислового виробництва, на яке припадає 82% внутрішнього валового продукту, впадуть за результатами цього року на 18%. А найбільше зниження, як зазначив Микола Івченко, буде зафіксоване в машинобудуванні — 42%. Металургія втратить 35%, а хімічна промисловість — 25%. І лише обсяги продукції сільського господарства, на які припадає 11% усього ВВП, до кінця 2009 року можуть навіть зрости на 6—8%. Адже ця галузь найменше постраждала від кризи, а також першою почне відновлюватися.

Хоч як це дивно, але подібні «не дуже оптимістичні» прогнози аж ніяк не лякають іноземних інвесторів. На прикладі британців можна констатувати, що іноземці готові вести бізнес з українськими партнерами. Хоча, знов-таки, їхня активність буде відчутна лише під кінець цього року, а також протягом наступного, прогнозують у Британському бізнес-клубі в Україні. «Український ринок був «перегрітий» протягом останніх декількох років, але в бізнесі можна завжди знайти нові можливості», — констатує генеральний директор бізнес-клубу Джеральд Боуерс. Хоча британець і не приховує, що, незважаючи на всю перспективність нашої країни, робити бізнес тут «дійсно складно» — заважає недовершене законодавство, корупція тощо.

Разом із тим, найкатастрофічнішими цього року були економічні показники за січень-лютий. А от третій-четвертий квартал поточного року покаже поліпшення в усіх секторах реальної економіки, вважають експерти. Галузі почнуть відновлюватися, але річні результати будуть негативними за рахунок значного падіння економіки в першому півріччі.

Є й позитивні тенденції на тлі кризової ситуації. З кожним роком, як зазначає Івченко, ВВП все більше формується не лише з видобувної, харчової, хімічної й нафтохімічної промисловості, а й збільшується частка послуг. «Таким чином, ми трошки стаємо схожими на європейські країни. Це, в принципі, позитивна тенденція — йде конденсація розвитку економіки», — говорить експерт. Але разом із тим, від європейців, а тим паче США, ми ще дуже далеко. Про це свідчать показники роздрібного товарообігу, який під час кризи в Україні знизився на 9%. Якщо до кризової ситуації він становив 22 мільярди гривень на місяць, то сьогодні це лише 18 мільярдів. Частка роздрібного товарообігу у ВВП становить 25%, тоді як у США цей показник становить 70%. «Уся задача перевлаштування економіки України полягає в тому, щоб збільшити споживання населення. Зрозуміло, що на кредитну голку сідати не треба, але все одно споживчого кредитування нам не уникнути», — вважає Микола Івченко. До речі, за його ж прогнозами, поліпшиться до кінця року й ситуація з безробіттям — близько 100 тисяч з офіційно зареєстрованих на сьогодні 827 тисяч людей будуть знову працевлаштовані.

Тетяна МАМАЛИГА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: