Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Виключити «віялові відключення»

Для цього створюється «Національна вугільна компанія». Чи не пізно?
27 жовтня, 2017 - 11:41
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

В опалювальний сезон 2017—2018 років Україна входить з найнижчими запасами вугілля за останні чотири роки. У енергокомпаній немає грошей для подальшої закупівлі дефіцитного вугілля, повідомляє LIGA.net., посилаючись на документи Міненерго, що є у розпорядженні видання.

І дійсно, як повідомлялося раніше, запаси вугілля на складах теплових електростанцій України в період з 2 до 9 жовтня зменшилися на 3,6% (на 45,6 тисячі тонн) — до 1,238 мільйона тонн. За даними Міненерговугілля, за цей період запаси вугілля антрацитної групи зменшилися на 2,7% (на 14,7 тисячі тонн) — майже до 530 тисяч тонн, газової групи — на 4,2% (на 30,9 тисячі тонн), до 708,9 тисячі тонн.

Щоправда, на той же час запаси вугілля на складах теплоелектроцентралей збільшилися на 6,7% (на 19,5 тисячі тонн) — до 310,6 тисячі тонн. Зокрема, запаси вугілля антрацитної групи на ранок 9 жовтня були вищі за показник 2 жовтня на 12,9% (на 26,9 тисячі тонн) — до 234,9 тисячі тонн, тоді як запаси газової групи зменшилися на 8,9% (на 7,4 тисячі тонн) — до 75,7 тисячі тонн.

18 жовтня за ініціативи Міненерго Кабмін прийняв розпорядження про кредитування Ощадбанком державного підприємства «Енергоринок» на 2 мільярди гривень. Ці кошти підуть на погашення боргів ДП перед підприємствами теплової генерації, а ті, у свою чергу, спрямують їх на закупівлю вугілля. У пояснювальній записці до проекту розпорядження Кабміну за підписом міністра енергетики Ігоря Насалика наголошується, що у генеруючих компаній немає реальних джерел покриття витрат на закупівлю вугілля й створення запасів. Раніше глава «Укренерго» Всеволод Ковальчук запевняв, що в Україні віялових відключень електрики не буде. Тепер же в Міненерго констатують, що у зв’язку з браком обігових коштів у теплогенерації Україні цієї зими віялові відключення електроенергії можуть нам загрожувати.

Наявна заборгованість енергоринку перед компаніями теплової генерації перевищує 10 мільярдів гривень, говориться в документах «Енергоринку». Якщо кредитні 2 млрд гривень будуть розподілені між генерацією пропорційно до його боргів, то компанії холдингу ДТЕК Ріната Ахметова отримають 139 мільйонів гривень, Донбасенерго — 265 мільйонів, Центренерго — 340 мільйонів гривень. Але чи поліпшить це ситуацію із закупівлями вугілля? Нагадаємо, що «Енергоринок» уже брав кредити у держбанків і видавав з їхньою допомогою аванси теплової генерації на придбання палива. Зокрема, ДТЕК, за даними його прес-служби, отримав авансів на 290 мільйонів гривень.

Мабуть, Міненерговугілля сподівається поліпшити ситуацію на вугільному ринку країни шляхом створення «Національної вугільної компанії». Це ключовий елемент Концепції реформування й розвитку вугільної промисловості України на період до 2020 року, яку уряд прийняв ще в травні, але оприлюднив лише 21 жовтня. Спізнюємося?

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: