Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як боротися з фальсифікатом: досвід ЄС

Міністр сільського господарства Чехії: «Недобросовісні виробники більше бояться розголосу на сайті, ніж штрафів»
29 травня, 2013 - 11:29

«Мета сільського господарства — це, перш за все, вирощувати продукти харчування. Але багато землеробів сьогодні звернулися до вирощування технічних рослин. Для них вигідніше вирощувати рапс та швидкорослі дерева, — підкреслив міністр сільського господарства Чеської Республіки Петр БЕНДЛЬ у рамках виступу в Києві на конференції «Український продовольчий ринок: кількість, якість, безпека». — Тому ми хочемо повернути кермо сільського господарства до харчових продуктів».

Для України цікавим є досвід Чехії в боротьбі з недобросовісними виробниками харчових продуктів. «Усі контрольні органи в ЄС взаємопов’язані й інформують один одного про недоліки. Для нас краще контролювати своїх виробників, щоб ми могли швидко знайти джерело неякісних продуктів, — розповідає міністр. — У Чехії ми зробили програму створення марок, тобто регіональний харчовий продукт і марка-клас. З одного боку, споживач краще орієнтується в якості продуктів. З другого, неурядові організації можуть контролювати виробників. Також є список фірм, які втратили свій імідж. Кожен споживач може продивитися цей список на сайті. Контролери якості публікують там різні санкції. Недобросовісні виробники більше бояться опублікування на сайті, ніж штрафів».

У коментарі «Дню» пан Бендль зауважив: Чехія відкрита до співпраці з Україною у питаннях сільського господарства. «Ми можемо вам запропонувати правові норми, які ми здобули при вступі до ЄС. Якщо зі сторони України є зацікавленість, то тут є великий простір для співпраці. Якщо ви хочете бути членом «сім’ї», то повинні поважати її правила. Вдома можете протестувати, з чимось не погоджуватись, а також переконати своїх «батьків», що ці речі мають робитися іншим способом. Але залишаються два виходи — втекти або залишитись і респектувати правила поведінки такої родини, — зауважив міністр. — З мого особистого досвіду можу сказати (а в часи головування Чехії в ЄС я був міністром транспорту), що шукати згоду між 27-ма країнами ЄС — дуже важка справа. Рішення, яке прийме Україна, — її суверенне право. Ми стежимо за ситуацією у вас, тому що Україна — цікава країна, яка збирається вступити в ЄС. Те, що я тут знаходжусь, означає, що ми готові з вами до економічної співпраці та добрих партнерських відносин. Однак є ряд питань, які ви мусите вирішити самі. І ніхто в них не може втручатися, крім вас».

Олена СКИРТА
Газета: 
Рубрика: