Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як створити суспільство знань?

Ізраїльський досвід і українські технології
11 квітня, 2006 - 00:00

Про необхідність адаптації національної економіки до сучасних високотехнологічних наукомістких технологій заявив минулого четверга Президент України Віктор Ющенко на засіданні Ради національної безпеки й оборони України, де обговорювали проблеми забезпечення інноваційного розвитку України. Не виключено, що додатковий привід виступити з такою заявою Президенту дали враження від зустрічі з делегацією Держави Ізраїль на чолі з головою економічного департаменту Міністерства закордонних справ Іланом МАОРОМ. Після закінчення візиту гостей з Ізраїлю кореспондент «Дня» зустрівся з главою делегації.

— З якою метою ви приїхали в Україну?

— Наше завдання — знайти шляхи для подальшого розвитку співпраці між Ізраїлем та Україною, а також підготовка візиту Президента України до Ізраїлю. Крім того, ми хотіли більше дізнатися про економіку України, а також вислухати думку свого посольства про те, як ми зможемо разом працювати та розвивати співробітництво між нашими країнами. І останнє за часом, але не останнє за значущістю — зробити презентацію можливостей ізраїльської економіки для українських міністерств і державних установ.

У нас була дуже цікава програма, підготовлена посольством Ізраїлю в Україні. Зокрема, ми мали зустрічі на високому рівні в українському МЗС, у міністерствах економіки, науки й освіти, транспорту та зв'язку, в Національній академії наук України, Національному космічному агентстві, з представниками компаній мобільного та фіксованого зв'язку. Також ми провели лекцію для українських студентів про економіку Ізраїлю та її можливості.

— Економіка Ізраїлю, як відомо в Україні, багато в чому побудована на високих технологіях. Як ваш уряд досяг цього і чи були передбачені якісь пільги для відповідних підприємств?

— Справді, ізраїльська економіка орієнтована на високі технології. Це саме те, що дозволило нам досягти зростання ВВП — минулого року він становив 122 мільярда доларів. Особливість високих технологій у тому, що їх використовують не лише в телекомунікаційних проектах, але так само практично в усіх галузях нашої економіки. Щоб пояснити, як ми всього цього досягли, розгляньмо основні частини цього процесу. Перша — це надзвичайна необхідність. Ізраїль — країна з невеликою територією та відсутністю природних ресурсів, оточена мусульманськими країнами. У нас немає води — ми розвиваємо високі технології, що дозволяють її берегти. Ще в Ізраїлю маленький ринок. Це ситуація, якої ми не можемо змінити. Друга частина — це методи виходу з такої ситуації. Спершу Ізраїль вклав великі кошти в освіту. Потім було інвестування в корпорації, що займаються впровадженням результатів науково-дослідних робіт у промисловість. Важливу роль зіграло стимулювання науково-дослідних компаній у частині нових розробок у цивільній і військовій областях. І нарешті — підтримка нових ідей. Наприклад, в Ізраїлі є 27 технологічних інкубаторів, куди може прийти будь-який громадянин країни, який має ідею, і, якщо цією ідеєю зацікавляться, він отримає фінансування від держави, певну матеріальну та технічну допомогу. Наша держава відчинила двері для іноземних інвесторів, створила їм умови для зручного та комфортного вкладення коштів в економіку Ізраїлю. І це дало нам можливість залучити у свою країну багато великих компаній. Наприклад, Моторола й Інтел мають виробничі потужності в Ізраїлі, які дозволяють об'єднати науково-дослідні розробки з впровадженням нових технологій у промисловість і економіку. Інтел створила перший науково-дослідний центр за межами Сполучених Штатів в Ізраїлі. Процесори, які використовують у ноутбуках, були спроектовані та розроблені в Ізраїлі. Ця компанія вже виробляє в нас напівпровідники. Зараз вона має намір розширятися та будувати другий завод. Усе це робить Ізраїль провідною світовою державою у галузі високих технологій. До цього можна додати характеристики менталітету ізраїльського народу — не кидати справи, продовжувати дослідження, шукати шляхи вирішення виниклих проблем. Протягом 10—15 років ми відчуваємо великий вплив на нашу економіку нових емігрантів, які приїхали з Росії, України, Білорусі. Вони привносять в Ізраїль нові ідеї, нові технології, нову освіту.

— Яку роль у цьому процесі відігравав приватний сектор? Чи відбувається змагання між державним і приватним сектором, чи, навпаки, вони почуваються партнерами?

— Саме приватний сектор є у нас лідером у галузі високих технологій. А завдання держави — підтримувати їхній розвиток. Переважно науково-дослідні розробки проводять приватні компанії. Це може бути приватна або публічна компанія, акції якої котируються на ринку.

Світ високих технологій змінюється дуже швидко, і для того, щоб бути конкурентоспроможними в ньому, ізраїльські компанії повинні швидко змінювати тактику й технологію. В уряді ми не можемо так швидко ухвалювати рішення, і наше завдання — допомагати та підтримувати цей процес.

— Ви передбачили моє запитання, воно було сформульоване так: у світі «хай-теком» називають здебільшого інформаційні, а також біотехнології. Ви сказали, що в Ізраїлі вважають це неправильним. Як в Ізраїлі сприяють проникненню високих технологій, у тому числі й народжених в оборонному комплексі, в усі сфери виробництва та життєдіяльності?

— Ця тенденція розвинена в усьому світі, не лише в Ізраїлі. Коли ми були в українському космічному агентстві, нам розповідали про перехід від виробництва військових ракет до дослідницьких. І це, звісно, велика та важлива складова розвитку високих технологій не лише в Ізраїлі, а й у всьому світі (маються на увазі військові розробки). Наприклад, ми виробляємо танки, зброю. І для того, щоб успішно цим займатися, ми повинні здійснювати розробки в телекомунікаціях, оптиці, інженерії, багатьох сферах, які потім застосовуватимуть і в приватних проектах. Наприклад, ізраїльська компанія, яка розробляла оптику для танка, зараз робить її також для космічних апаратів. Прилади, що їх використовували для сканування з військовою метою, зараз застосовують у медицині. Люди, які працюють у галузі військових технологій, подають ідеї, які можуть бути перейняті й використані в цивільних сферах. Наприклад, армійський медичний працівник, знаючи, як важко зробити ін'єкцію в польових умовах, розробив насадку на голку. Коли ви потрапили у вену, прилад подає сигнал, якщо ви вкололи мимо, звучить ще один. (Пан Маор нагинається та виймає щось із портфеля). Цю пілюлю створив фахівець у галузі ракетних озброєнь. У ній дві камери, що роблять вісім фотографій на секунду, поки апарат пересувається по кишково-шлунковому тракту людини. Щоб довести людям, що це нешкідливо, розробник сам кілька разів випробував прилад на собі.

— Чи вважають в Ізраїлі, що в країні вже побудоване суспільство знань, чи ваша країна лише йде до цього?

— Створення суспільства знань, економіки знань — це завдання, яка ніколи не може бути повністю виконана, оскільки обсяг знань щодня повинен зростати. І треба давати людям можливість використовувати нові дані, нові знання в житті. Ми досягли багато чого. Наприклад, у сфері мобільного зв'язку в нас покриття 103%, іншими словами, кожна людина має мобільний телефон, а дехто й по два. Використання інтернету також розвивається дуже швидко, навіть діти користуються комп'ютерами з дуже раннього віку. Загалом у нас практично в усіх сферах дуже широко застосовують комп'ютери, ми прагнемо розширювати цю сферу в повсякденному житті ізраїльтян.

— Чи не вважаєте ви, що треба все-таки обмежувати цю сферу, оскільки існує і значний негативний техногенний вплив на людину? Зокрема вплив інтернету на молодь, мобільних апаратів — на здоров'я людей.

— Обмеження не прийнятні в сфері високих технологій. Якщо говорити про використання дітьми інтернету, то, звісно, є портали, які їм дивитися небажано. Але якщо йти шляхом обмежень, заборон, то треба мати на увазі, що більшість дітей знають комп'ютер краще, ніж деякі дорослі. Ми повинні розповідати дітям, що можна робити, а чого не можна, що приносить користь і як усе це позначиться на них у майбутньому. Ми багато чого робимо в цьому напрямі. Кілька тижнів тому в Ізраїлі відзначали День безпечного інтернету. Асоціація інтернет- провайдерів, міністерство освіти Ізраїлю та поліція пояснювали людям, які небезпеки несе в собі інтернет. Я згоден, що треба бути акуратними, адже кожна річ має хороші і погані сторони.

— Як ви оцінюєте ступінь розвитку високих технологій в Україні? Чи можете щось порадити нашій країні?

— Я перебуваю тут три дні, і, звісна річ, складно давати поради. Я знаю, що в Україні є доволі серйозні напрацювання у високих технологіях. Наприклад, сфера космічних досліджень. Ми були на презентації в Національному космічному агентстві та багато чого дізналися про розвиток космічної галузі в Україні. Ми вражені вашими досягненнями в цьому напрямі. Під час зустрічей із представниками компаній мобільного та фіксованого зв'язку ми оцінили темп зростання їхніх технологій і абонентської бази, Україна в цій сфері має великий потенціал. На мою думку, ми, як державні службовці, повинні створювати умови людям, які займаються високими технологіями та використанням їх у повсякденному житті, адже вони роблять його кращим, цікавішим.

— Чи стане ця ваша поїздка певним стимулом для того, щоб приватні ізраїльські компанії збільшили свої інвестиції в Україну?

— Я сподіваюся, що цей візит стане хорошим стимулом. Ми не лише багато дізналися про Україну. Ті знання, напрацювання, які ми отримали у вас, ми пропонуватимемо ізраїльським компаніям. Після повернення в Ізраїль ми поширимо інформацію про цей візит і постараємося залучити сюди ізраїльські компанії. Наше посольство займається просуванням ізраїльських технологій в Україні, і цей візит є одним із компонентів цієї великої роботи. І, власне, сьогоднішнє інтерв'ю ми розглядаємо як частину того великого плану, який працює зараз в Україні. Сподіватимемося, що ізраїльські компанії зацікавляться вашими проектами.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: