Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як втримати «проблемний» спадок?

Щоб зберегти переведені з «Родоводу» депозити, «Ощадбанку» доведеться запропонувати більші відсотки
5 квітня, 2011 - 00:00
ЩОБ ПОВЕРНУТИ ВКЛАДНИКАМ ПРОБЛЕМНОГО БАНКУ ДЕПОЗИТИ, ТЕРМІН ДІЇ ЯКИХ ЗАКІНЧИТЬСЯ ЧЕРЕЗ МІСЯЦЬ, «ОЩАДБАНКУ» ЗНАДОБИТЬСЯ БЛИЗЬКО ОДНОГО МІЛЬЯРДА ГРИВЕНЬ... / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

У кінці квітня 2011 року власники депозитів у «Родовід Банку» отримають перші гроші, повідомив заступник голови Національного банку України (НБУ) Ігор Соркін. За відведений місяць інформацію про всіх 240 тисяч вкладників проблемної фінустанови у повному обсязі передадуть до державного «Ощадбанку» — і тільки тоді процес видачі стартує. Хоча вже сьогодні, як зазначає керівництво Нацбанку, кожний вкладник може дізнатися, до якого із 450 відділень держбанку переведуть його «кровні». «Основну ставку (з видачі коштів. — Авт.) буде зроблено на Київ — 130 відділень... Навантаження буде приблизно 12—14 тисяч вкладників на відділення», — пояснює голова правління «Ощадбанку» Сергій Подрєзов.

Він стверджує, що за бажання клієнта йому повністю виплачуватимуть депозити й відсотки в тій валюті, в якій було підписано депозитний договір. До вкладників, які за станом здоров’я або з інших важливих причин не зможуть прийти у відділення держбанку, направлятимуть мобільні групи, члени яких наступного дня після оформлення документів принесуть гроші.

У Нацбанку також обіцяють, що в разі дострокового розірвання депозитного договору до вкладників «Родовід Банку» не виставлятимуть штрафних санкцій. Хоча угодою з цим проблемним банком передбачено також, що в разі дострокового вилучення депозиту відсотки нараховуються виходячи з 1% річних замість 12—13% річних.

Під час переведення вкладів від клієнта не вимагатимуть обов’язкового переукладення договору. Проте «Ощадбанк» готовий за бажання вкладника запропонувати вигідні варіанти з продовження терміну депозиту, пояснив Соркін. Як він уточнив «Дню», для виплати депозитів, термін дії яких закінчився, потрібен один мільярд гривень — основна сума вкладу плюс накопичені відсотки. У Нацбанку впевнені: держбанку вистачить коштів для погашення цієї суми. Та при цьому паралельно сподіваються, що вкладники проблемного банку все ж погодяться залишити свої гроші в «Ощадбанку».

Нагадаємо, що наприкінці минулого тижня уряд вирішив збільшити статутний капітал проблемного «Родовід Банку» на 47%, тобто на 3,95 мільярда гривень — до 12,36 мільярда гривень. Як пояснив міністр фінансів України Федір Ярошенко, така сума додаткових вливань відповідає обсягу вкладів фізичних осіб у проблемному банку. Крім того, за словами Ярошенка, прийнято рішення збільшити статутний капітал «Ощадбанку» на 604 мільйони гривень, або на 4,3% — до 14,496 мільярда гривень, щоб також забезпечити повноцінні розрахунки з вкладниками «Родовід Банку». Додаткові вливання коштів у ці банки будуть проводити за рахунок випуску семирічних облігацій внутрішньої державної позики з прибутковістю 9,5% річних.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, якщо вкладники масово підуть по свої гроші, то державний банк витримає натиск, оскільки уряд виділив на це близько 4,5 мільярда гривень. «Проблем не повинно бути, бо держава дала гроші й розраховуватися є чим», — розповідає він «Дню».

На думку експерта, готуючись до повернення коштів вкладникам, «Ощадбанк» паралельно розробить спеціальні пропозиції, які допоможуть утримати частину депозитів. «Як для будь-якого банку йому нецікаво просто роздати ці 4,5 мільярда гривень: хоча б половину коштів потрібно залишити на депозитах. Найоптимальніший варіант для того, щоб утримати гроші, — запропонувати вкладникам відсоток, вищий за середній по ринку», — відзначає Охріменко. За його словами, сьогодні середня річна депозитна ставка в гривні становить 16—17%. Якщо «Ощадбанк» запропонує 17,5—18%, то частина вкладників задумається над цим варіантом, прогнозує президент Українського аналітичного центру. Для втримання ж доларових вкладів привабливою може бути річна ставка 9%, наголошує він та пояснює: зараз банки переважно пропонують 5—6% річних. «Таким чином можна зупинити відтік депозитів», — міркує експерт.

З іншого боку, вважає президент Українського аналітичного центру, люди налякані. Адже два роки були фактично позбавлені можливості отримати свої кошти. Тому певна частина вкладників, попри всі запропоновані пільги, забиратиме депозити. Охріменко пояснив «Дню»: досвід зняття тимчасових адміністрацій в інших проблемних банках свідчить, що частка агресивно налаштованих вкладників, які заберуть гроші, становить близько 30%. Аби задовольнити їхні інтереси, потрібно, за його підрахунками, майже два мільярди гривень. Близько 50% вкладників, припускає Охріменко, можуть ще подумати над тим, «варто чи ні — забирати» і 20% — переоформлять депозити.

Утім, експерта, як і вкладників, турбує ще один момент — ефективне використання виділених із бюджету коштів. І ця турбота небезпідставна: адже куди поділися виділені раніше «Родовід Банку» вісім мільярдів гривень, поки що не знають ані вкладники, ані громадськість. Розповісти про долю цих коштів «День» попросив в офіційному запиті НБУ. Але за тиждень відповіді так і не надійшло. Тож наш кореспондент запитав про це під час прес-конференції в Нацбанку. Чіткої відповіді від чиновників так і не прозвучало. Єдине, що заступник голови НБУ Соркін запевнив: цим питанням займатимуться НБУ та органи прокуратури.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: