Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як забрати свій депозит у банку?

Поради населенню дають юристи
27 січня, 2009 - 00:00

Щоб не допустити масового банкротства в банківській системі, Національний банк заборонив вкладникам достроково забирати депозити з банків (11 жовтня 2008 року НБУ прийняв відповідну постанову №319. Пізніше НБУ видає постанову від 4 грудня 2008 року №413 НБУ, якою знімає заборону на зняття депозитів. Згодом Нацбанк доповнює постанову №413 листом №22-310/946-17250, в якому повідомив про збереження заборони на дострокове відкликання депозиту). Зараз ситуація у банківській системі наладжується. Але часто-густо вкладники не можуть отримати навіть вклади, термін дії яких закінчився.

Повернути свої гроші можна, вважають юристи, але тільки через суд. «Питання повернення вкладів регулюється Цивільним кодексом України. Цей нормативний акт є законом, а будь-які зміни до законів можуть вноситися тільки законами. В даному випадку постанова Національного банку України є підзаконним актом, і, по суті, не може вносити зміни до законів, — зазначив старший партнер юридичної фірми «Ілляшев і Партнери» Михайло Ілляшев. — У даному випадку НБУ фактично спробував змінити закон України, а саме — Цивільний кодекс України в частині повернення вкладів». На думку юриста, лист НБУ до керівників комерційних банків, де роз’яснюється норми постанови №413, не є нормативним актом і, тим більше, не може визначати порядок повернення депозитів, зокрема, вводити обмеження на зняття коштів. «Якщо постанова Національного банку — це підзаконний нормативний акт, то лист — це не нормативний акт, це — ніщо», — підкреслює Ілляшев.

Таку думку підтримує й адвокат юридичної фірми «ЮСТ Україна» Тарас Шевченко, і додає, що при бажанні депозит можна забрати через суд. Щоправда, претендувати на компенсацію за моральну шкоду вкладникам буде проблематично. В компетенцію суду при розгляді такої справи входить допомогти законодавчо повернути депозит та нараховані на нього за цей період відсотки.

Чому ж українці масово не йдуть до суду шукати правду? Адвокат Шевченко дає своє пояснення: процедура в усіх інстанціях (перша інстанція, апеляція та Верховний Суд) може зайняти щонайменше до року. Стільки ходити по судах наші громадяни не хочуть, сподіваючись на повернення депозитів за кілька місяців. На судовий подвиг зважуються тільки ті, хто конче потребує грошей. А от за кордоном така практика більш поширена...

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: