Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як запустити інвестиції на схід?

Бізнес-форум у Харкові приніс регіону проектів на $200 мільйонів
8 вересня, 2015 - 12:18

У Харкові відбувся VII міжнародний інвестиційний економічний форум «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи». Другий рік поспіль «День» виступає його головним інформаційним спонсором. За масштабом і призначенням подія унікальна. З одного боку, Харків — великий промисловий центр країни, куди традиційно стікаються гроші. Підтвердження тому — на форум прибуло понад 500 учасників із 17 країн світу, серед них посли США, Канади і Королівства Нідерланди (не завжди такий склад збирається в Києві). З іншого — область межує із зоною АТО, що є стримуючим чинником для інвесторів. На форумі піднімались різні теми, але головний його лейтмотив — як мінімізувати вплив чинника війни на Сході.

Із побаченого і почутого можна зробити три основні висновки.

Перший: інвест-проекти в регіоні є. Місцева влада всіляко намагалася переконати в цьому гостей. «Раніше у сфері міжнародних відносин на Харківщині спостерігався дисбаланс на користь Росії. А сьогодні ми маємо величезний попит на розвиток міжнародного партнерства і готові цей попит задовольнити», — підкреслив голова Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін. На підтвердження слів навів приклад, що за останній рік такі підприємства області, як ВАТ «Турбоатом», ХТЗ, ПАТ «Завод «Південкабель», ПАТ «Хартрон» та інші знайшли партнерів у країнах ЄС і вийшли на ринки Азії. Крім того, спільно із США активно розвивається науково-освітній потенціал. Так, за словами Райніна, в листопаді фахівці ННЦ ХФТІ здадуть ультрамодерну установку джерела нейтронів, у яке США інвестували майже $70 мільйонів. Також Харків одним із перших в Україні запускає «електронний уряд».

Другий висновок: відкритим залишається питання подальшої присутності в регіоні і в цілому в країні однієї з найбільших світових компаній із видобутку нетрадиційного газу — «Шелл». Нагадаємо, що в Харківській області видобувається близько 40% усього природного газу країни і, за оцінками місцевої влади, показник можна збільшити удвічі. Здебільшого — завдяки співпраці із «Шелл». Але наразі робота компанії «зависла» через чинник війни на Сході: один із проектів передбачає проведення розвідки запасів сланцевого газу на Юзівському майданчику (на території Донецької і Харківської областей). Оскільки в Донецькій області тривають воєнні дії, то компанія припинила всі роботи. Чи залишиться «Шелл» у Харківському регіоні і чи видобуватиме газ? Як пояснила «Дню» представник зі зв’язків із громадськістю «Шелл» в Україні Юлія Піхновська, на даний момент у компанії є два проекти. Перший — у Первомайську: там завершено буріння, відбувається рекультивація і консервація майданчика. Долю другого проекту (Юзівський майданчик) поки що не вирішено, пояснила вона, оскільки компанія понад рік «перебуває у переговорному процесі з українською владою». «Але ж у Харківській області форс-мажору немає? Чи розглядаєте варіант промислового видобутку газу лише в цій області?» — уточнив «День у Піхновської. «Це — предмет переговорів з урядом», — відповіла вона. У чому заковика і які гарантії потрібні цьому крупному інвестору, щоб залишитись? На це запитання мав відповісти (і таким чином заспокоїти інших інвесторів) міністр палива та енергетики або його заступник. Але ні першого, ні другого на форумі не було! Як, утім, відсутній і головний з інвестицій — міністр економічного розвитку і торгівлі Айварес Абромавічус. Щоправда, його перший заступник Юлія Кузнєцова запевняла інвесторів, що КМУ всіляко йде їм назустріч: створило посаду бізнес-обдусмена, скорочує терміни реєстрації бізнесу, кількість дозвільних документів, ліцензій, адмінпослуг. Але. У приватних бесідах гості форуму нарікали: мовляв, не зрозуміло, чому до них приїхав їхній земляк — міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, а той, хто відповідає за інвестиції, — ні.

Слабка увага перших осіб виконавчої влади до даного форуму — це третій висновок. За словами організаторів форуму, вони запрошували багатьох. До останнього моменту підтверджувався віце-прем’єр Геннадій Зубко, але щось змінилося в його графіку. В цілому організатори не засмучуються щодо цього, адже головне, що прибули дипломати впливових країн, і власне, самі інвестори.

Чому ж така увага до інвесторів «зверху»? «Напевно, влада не прийняла для себе пріоритетом, що виходом із кризи є залучення інвестицій... Якщо ви вважаєте, що інвестора треба носити на руках, треба було б сюди приїхати і носити... Думаєте, воно саме по собі відбудеться? Ні. У нас немає інших джерел. У бюджеті грошей немає і не буде, поки не запрацює економіка», — говорить у розмові з «Днем» директор міжнародної інвестиційної компанії SigmaBleyzer Вадим Бодаєв. У цілому, за його словами, проведення форуму і високий рівень міжнародних гостей допомагає зламати стереотип, що поруч із воєнними діями немає місця інвестиціям. Зокрема, зазначив він, явний інтерес спостерігається до АПК: інвестиції в землю і промислову переробку аграрної продукції.

То чого ж бракує інвесторам? І чи змінилися правила гри після двох Майданів? У цьому контексті цікаво було послухати українського бізнесмена, одного з учасників першої десятки українського Forbes — Олександра Ярославського. Нагадаємо, він був змушений продати свій футбольний клуб Сергію Курченку, близькому до сім’ї Януковича, і відійти від активних бізнес-справ у Харківському регіоні. «Я вперше з 2010 року отримав від місцевої влади Харківщини запрошення на цей форум. Харківщина для мене — рідне місце. Я не кадровий політик або бюрократ, я кадровий харків’янин. Свого часу ми, харків’яни, мали спільний виклик у вигляді Євро-2012. Я і моя група DCH вклали $300 мільйонів у ключові об’єкти інфраструктури турніру. І це без нашого улюбленого «Металіста», разом із яким виходить уже $570 мільйонів. Отже, потенціал у нас, харків’ян, є. А що потрібно бізнесу? По-перше, бізнесу потрібні прозорі, зрозумілі, демократичні, а головне — однакові для всіх правила. По-друге, ми всі маємо бути одне одному надійними партнерами. Не лише бізнесмен бізнесмену, але й бізнес і влада». «День» цікавився у Ярославського, чи не збирається він після «відлиги» викупити назад «Металіст»? «Так, я розглядаю таку можливість», — сказав він «Дню». При цьому Ярославський відмовився уточнити терміни й інші деталі можливої оборудки. «Це секрет», — пояснив він. Які нині правила гри? Ярославський поки що воліє мовчати, а на запитання, чи братиме участь у великій політиці з власними проектами — відмахується: «Я не кандидат і ніколи ним не буду, тому що політика — не моє. Окрім «Металіста», для мене немає жодного іншого проекту». Наостанок бізнесмен додає, що в України немає іншої дороги, як створення зрозумілих і прозорих правил.

Чим закінчився форум?

Влада націлюється на залучення солідних інвестицій. «Цього року в Харкові буде реалізовано 250 проектів вартістю 50 мільйонів гривень», -зазначив голова Харківської облради Сергій Чернов. За оцінками голови Харківської облдержадміністрації Ігоря Райніна, обговорювані на форумі проекти принесуть регіону понад $200 мільйонів інвестицій. Харківська влада також підписала додаткову угоду з Американською (про співпрацю в сферах енергетики, сільського господарства й IT), Канадською та Австрійською торгівельними палатами. «Ми також плануємо підписати договір з американською компанією на будівництво міні-ТЕЦ. На території Харківської області, ймовірно, побудують понад сорок таких об’єктів», — зазначив голова держобладміністрації. Ці надходження цілком реальні. Всю суму може спокійно «закрити» лише один проект, досягнутий у рамках форуму, — співпраця «Турбоатома» з американською компанією Holtec International. Керівництво обох компаній домовилося, що «Турбоатом» вироблятиме американцям обладнання для Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива в Україні. Як сказав віце-президент Holtec International Різ Аванс, упродовж трьох-чотирьох місяців завершиться аудит українського виробництва і в позитивному випадку розпочнеться виробництво. Співпраця розрахована на 10 років, а сума контракту — $200 мільйонів.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: