Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Якість проти кількості

Невенчурні інвестиційні фонди показують непогані результати
23 червня, 2007 - 00:00

Ринок спільного інвестування в Україні є одним iз найперспективніших. І, мабуть, тому він так динамічно зростає. Тільки за перший квартал ліцензії на управління активами отримали понад 250 компаній. Ще динамічніше зростала кількість інвестиційних фондів: за квартал додалося 55 нових інститутів спільного інвестування, а загалом на кінець березня функціонувало 574 інвестиційних фонди. Однак при цьому розподіл фондів за видами майже не змінився: переважна більшість інститутів спільного інвестування належить до венчурного типу (79,3%).

Перевага венчурних фондів проявилася також у вартісних показниках: в обсягах зареєстрованої емісії венчурні фонди займають 88%, а в обсягах активів — 90,7%. Втім аналіз діяльності невенчурних фондів показує, що й вони можуть демонструвати позитивні результати. На кінець березня в Україні функціонувало 107 невенчурних фондів. З них 80 інститутів спільного інвестування досягли відповідних нормативів та, згідно iз законодавством, подали звітність до Української асоціації інвестиційного бізнесу. Серед них вісім відкритих фондів, 19 інтервальних і 53 закритих невенчурних фонди.

Загальна вартість чистих активів невенчурних фондів за підсумками першого кварталу первищила 1,7 мільярда гривень. Зростання цього показника за квартал становило 48%.

Поки що у структурі чистих активів невенчурних фондів левова частка належить закритим (89,34%), проте поступово намічається тенденція до зменшення питомої ваги цього виду інститутів спільної діяльності.

Аналіз підсумків першого кварталу засвідчує чималий інтерес населення до діяльності інвестиційних фондів. Причому він практично не спадає: протягом січня—березня інститути спільного інвестування залучили від громадян 175 мільйонів гривень. Приріст склав 44,79%, що в порівнянні з приростом банківських депозитів (9,74% за 1 кв. 2007 року) є досить переконливим аргументом у зацікавленості населення послугами ІСІ.

В цілому вклади фізичних осіб в ІСІ становлять 32,4% загальних інвестицій. Як і за відповідний період минулого року, найбільше коштів населення інвестовано в закриті інститути спільного інвестування (454,8 млн. грн.), найменше — у відкриті (53,6 млн. грн.).

Однак за якістю управління активами (на основі агрегованих показників) перше місце посідають відкриті фонди, які протягом трьох місяців демонстрували найбільшу середню доходність серед невенчурних інститутів спільного інвестування (21,9%). Найнижчі середнi ринкові показники мають закриті фонди, прибутковість яких дорівнює 15,62%. Але й це значення є значно вищим у порівнянні з банківськими депозитами. Тож фахівці радять, що під час вибору фонду не варто орієнтуватися на середньринкові показники, необхідно враховувати результати діяльності конкретних фондів. Приміром, серед усіх невенчурних інститутів спільного інвестування найвищу доходність має закритий фонд, проте середньоринкова доходність закритих ІСІ найнижча (за рахунок великої кількості закритих фондів з низькою прибутковістю, які суттєво впливають на середнє значення прибутковості закритих фондів).

Та структура інвестиційного портфеля фондів поступово поліпшується. На кінець березня найбільше коштів було розміщено в цінні папери (найбільш прибуткові фінансові інструменти) — 1,23 мільярда гривень, що становить 62,62% від загальної суми активів. Для порівняння: торік цінні папери у структурі активів займали лише 47,54%.

У свою чергу, серед цінних паперів найбільшу перевагу фонди надають акціям, які займають 57,6% вартості портфеля цінних паперів або 36,1% від суми активів фондів. Серед різних видів фондів акції становлять найбільшу частку в структурі інвестиційних портфелів інтервальних фондів — понад 55% вартості при середньоринковому значенні 36,1%.

Олена РЕЕНТ, маркетинг-директор Мережі фондових магазинів
Газета: 
Рубрика: