Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Яку модель якості ми вибираємо?

19 травня, 2004 - 00:00

Вступу України до Світової організації торгівлі, безумовно, має передувати як підвищення якості всього спектра продукції та послуг, так і визнання досягнень у цьому українських підприємств із боку Європейського фонду управління якістю (ЄФУЯ). На сьогодні вже 10 українських підприємств отримали престижний сертифікат ЄФУЯ «Визнання досконалості в Європі», причому всі — з переможців Українського національного конкурсу якості різних років. Два українські підприємства (Броварське дорожньо-будівельне транспортне управління та торгова марка «Сандора») стали фіналістами Європейської нагороди за якістю (зазначимо, що в Східній Європі тільки Україна й Угорщина мають підприємства-фіналісти Європейської нагороди за якість).

Минулого року Українська асоціація якості (УАЯ), вперше в Східній Європі, отримала від ЄФУЯ право самостійно оцінювати підприємства, які претендують на отримання сертифіката «Визнання досконалості в Європі». Це стало можливим після розробки та впровадження в Україні Комплексної системи оцінки та визнання рівнів досконалості підприємств і організацій, інтегрованої у відповідну схему ЄФУЯ на базі моделі, яку створила ця організація. Цю систему можна подати у вигляді піраміди, що включає такі основні рівні: «На шляху до досконалості в Україні» (від 200 балів), «Визнання досконалості в Україні» (від 300 балів), призери Української національної нагороди за якість (понад 400 балів) і призери Європейської нагороди за якість (понад 550 балів). Для підприємств, які підіймаються пірамідою досконалості, головною метою є не отримання нагороди, а освоєння методів і технологій безперервного вдосконалення, розуміння своїх сильних і слабких сторін.

Нагадаю, що модель досконалості ЄФУЯ розробили в 1991 р., і вона стала однією з трьох основних світових моделей, до яких також належать японська Модель Демінга й американська Модель Болдріджа. Європейська Модель досконалості є ефективним інструментом систематичної оцінки та постійного вдосконалення підприємств. Саме на її основі, після оцінки за дев’ятьма критеріями та 32-ма підкритеріями, визначають кращі підприємства Європи — зразки для наслідування. Проте українська система якості продовжує удосконалюватися. З 21 по 26 червня в Ялті в рамках міжнародного проекту «Сузір’я якості» обговорюватимуть стратегічні питання управління якістю в Україні.

Людмила ВАРШАВСЬКА
Газета: 
Рубрика: