Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Юриспруденція «по-печерськи»

Чи можна повернути країну до правового поля?
19 квітня, 2005 - 00:00

Провідні юристи країни сьогодні не на жарт стурбовані тенденціями, які виникають у практиці вітчизняного судочинства. Київське регіональне відділення Академії правових наук України та газета «Юридична практика» провели минулого тижня «круглий стіл» «Доля приватизованих об’єктів: юридичні аспекти. Нові ризики для власників майнових прав».

За визначенням одного з учасників, обговорення надто нагадувало відчайдушну спробу («крик душі») звернути увагу громадськості на фактичне випадання України з юридичного поля. Центральними темами були судові процеси, спрямовані на реприватизацію «Криворіжсталі», «Луганськобленерго», Кримського содового заводу, «Укррудпрому» та інших великих підприємств. І саме при цьому вперше привселюдно прозвучало словосполучення «печерське» правосуддя. Як не сумно, цим неюридичним терміном правознавці останнім часом почали визначати швидкий і несправедливий суд. Утім, провладні сили від такого визначення відхрещуються. Коли це нове поняття на «круглому столі» попросили прокоментувати члена парламентського комітету з питань правової політики і постійного представника Президента у Верховній Раді Сергія Соболєва, то він відмовився це зробити, хоч і запропонував юристам співпрацю правового комітету ВР в організації «показового публічного процесу» над одним із українських суддів, якого буде обгрунтовано обвинувачено у порушенні присяги судді.

Тим часом справа «Криворіжсталі», яка першою підлягала «печерському» правосуддю, й на сьогодні залишається, вочевидь, лідером за кількістю порушень закону при судочинстві. Такий висновок можна зробити з численних заяв, зроблених адвокатами, які представляють інтереси промислово-фінансового консорціуму «Інвестиційно-металургійний союз». Якщо вірити їм, то ця справа, порушена на незаконних підставах, розвивається сьогодні з таким самим дивовижно прозорим звинувачувальним ухилом.

За день до згадуваного «круглого столу» прем’єр- міністр Юлія Тимошенко висловила припущення, що всі суди закінчаться, і Криворізький гірничо-металургійний комбінат повернеться до державної власності ще до кінця квітня. Цю заяву було зроблено, незважаючи на те, що найближче слухання щодо цієї справи в Київському господарському суді в той момент було призначене на 10 травня. Так що закінчити все в найближчий місяць навіть теоретично неможливо. І в той самий день адвокат Олексій Рєзников, партнер компанії «Правіс: Рєзников, Власенко і партнери», дав прес-конференцію, на якій заявив, що перенесення слухання справи про законність приватизації ВАТ «Криворіжсталь» на більш ранній, ніж встановлений до цього термін, стане явним доказом тиску на суд. Проте через два дні після заяви прем’єра, суддю Хілінську, яка приймала рішення про травневу дату засідання, усувають, на її місце призначають суддю Давидову, а саме засідання переноситься на 11 квітня.

Нагадаємо, що судочинство щодо «Криворіжсталі» у Господарському суді практично дублює таку саму справу в Печерському районному суді міста Києва. За заявою адвоката Сергія Карпенка, який представляв інтереси «Луганського енергетичного об’єднання» у Печерському суді, в українському судочинстві на даний момент склалася чітка спеціалізація. «Питаннями реприватизації займається єдиний суд — Печерський». При цьому «не важливо, де знаходиться підприємство», доля майна якого, власне, й вирішується. Якщо вірити адвокату, на даний момент вироблено певний механізм зі «зливання» реприватизаційних справ до Печерського суду. Все здійснюється через підставну фізичну особу, яка незаконно зізнається одним із учасників процесу. Зареєстровані такі громадяни, звісно, в Печерському районі міста Києва, і за цією ознакою визначається, зрештою, підсудність.

Повертаючись до обговорення на «круглому столі», слід відзначити, що юристи зійшлися в одному: нікого не влаштовує роль статиста у вітчизняному судочинстві, сьогодні існує реальна серйозна проблема, яку необхідно вирішувати. Один лише Сергій Соболєв вважає, що говорити про проблемність ситуації надто рано. «Давайте зустрінемося з усіма вами тут через рік. І якщо й тоді ви говоритимете про ті самі порушення, то буде зрозуміло: виникла проблема, на яку необхідно реагувати належним чином», — сказав він. Але чи не стане «печерське» правосуддя повсюдним явищем ще раніше? Не випадково ж навіть міністр юстиції України Роман Зварич, перебуваючи в США, попереджав інвесторів про те, що суди в Україні корумповані, а суддям довіряти не можна.

Сергій МАМАЄВ
Газета: 
Рубрика: