Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

З димоходом чи без?

Недоліки та перспективи автономного опалення квартир
29 квітня, 2009 - 00:00

Комунальники вже відсвяткували закінчення чергового опалювального сезону. Але довго відпочивати не доведеться. Адже поганий стан житлово-комунального господарства заради успішної підготовки до наступних холодів змушує їх шукати все нових підходів для вирішення комунальних бід.

Так, уряд пропонує рятувати ЖКГ за допомогою енергозбереження та обіцяє виділити на це кошти. Натомість голова Асоціації теплотехнічних компаній України Віталій Яковенко пропонує починати з іншого. «В усьому світі починають економити і бережливо відноситися до базового ресурсу, який використовують. Тобто економлять кожний кубічний метр газу, економлять кожну гігакалорію, кожну тонну мазуту. Коли всі засоби та інструменти для економії використані, тоді починають впроваджувати дорогі енергозберігаючі технології», — пояснює він. У цьому контексті Яковенко радить уряду взяти на озброєння ідею з автономним опаленням та зняти всі обмеження для її впровадження. За його підрахунками, після переходу на індивідуальне поквартирне опалення споживання природного газу в Україні скоротиться на 3—5 мільярда кубічних метрів. Це дозволить зекономити чимало коштів на купівлю енергоресурсів та направити їх на модернізацію теплокомунікаційних мереж. Але чи насправді автономне опалення означає тільки благо?

На думку екс-міністра будівництва і житлово-комунального господарства Павла Качура, автоматизоване опалення потрібно запроваджувати, враховуючи нинішній стан галузі. «Є зони ефективної подачі централізованого тепла, а є — неефективної подачі. В першу, чергу кожне місто повинно визначити зони, де подача тепла з економічної точки зору не ефективна. Це й буде поле для діяльності альтернативи», — деталізує він.

Крім того, багатоквартирний будинок — це певний стиль життя, зі своїми позитивами і негативами: кожен його мешканець повинен дотримуватися певних правил. Тож слід не допустити встановлення автономного опалення тільки частиною мешканців багатоквартирного будинку — рішення повинно прийматися колективно.

А от начальник управління регіональної політики Міністерства з питань житлово-комунального господарства Дмитро Новицький говорить, що для початку слід визначитися з тлумаченням автономного та індивідуального опалення. За його словами, перше стосується опалення багатоповерхівок, а друге — окремо взятих будинків. Далі чиновник пропонує містам розробити детальні схемі теплопостачання, у яких враховуватиметься автономне, індивідуальне та централізоване опалення. «Точка зору міністерства полягає в тому, що у цьому питанні має бути системний підхід — це розробка схем теплозабезпечення міст, регіональних програм модернізації теплокомуненергетики. Саме у них повинна передбачатися можливість переходу на автономну та індивідуальну системи опалення», — говорить Новицький. Поки що ж такими розробками можуть похвалитися одиниці, але для впровадження їхніх планів грошей не завжди вистачає. За словами Новицького, міністерство вже розробляє зміни до своїх наказів з метою «пом’якшення порядку» відключення від системи централізованого теплопостачання. «Мається на увазі, що місцева влада повинна чітко розуміти: ухвалюючи рішення про відключення тієї чи іншої квартири, питання безпеки мають бути передбачені у заходах із заміни або модернізації інженерної мережі», — уточнює він.

Підтримує його і директор «Львівтеплоенерго» Богдан Кіт, який від себе додає, що автономне опалення встановлювати доцільно не скрізь. А то уявіть, як виглядатиме, наприклад, історична частина міста Львова або Києва, якщо з квартир багатоповерхівки будуть виглядати димоходи замість балконних квітів?

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: