Сьогодні важливий день. Верховна Рада голосуватиме за відновлення системи декларування статків державних службовців, а головне — кримінальної відповідальності за брехню в декларації. Ці законодавчі зміни, як переконують громадські активісти та Адміністрація Президента, — остання перепона для безвізового режиму, подолання якої залежить виключно від народних депутатів і лише від них.
ЄС, як стверджує прес-секретар Президента Святослав Цеголко, затвердив подані Президентом правки, під цим підписалися два єврокомісари. «Після розмови Президента Порошенка з Президентом Юнкером та інтенсивних контактів між апаратом ЄК і співробітниками АП у Євросоюзу не залишилося додаткових коментарів. Відповідний лист від двох єврокомісарів Йоганнеса Хана та Дімістріса Аврамопулоса надійшов до Президента... — написав Цеголко у себе на сторінці у соцмережі «Фейсбук». — Це означає, що доля безвізового режиму в руках народних депутатів України».
Оскільки правки зайшли у форматі «вето Президента з пропозиціями», у депутатів немає можливості коригувати текст, підкреслює голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Але, за словами Шабуніна, є інші схеми, за якими депутати можуть спробувати «провалити голосування за законопроект». Варіант перший (за Шабуніним): «Істерично заявляти, що пропозиції у вето занадто слабкі, а тому за них не можна голосувати». «Це брехня і маніпуляція. Якщо хтось хоче зробити систему декларування жорсткішою — голосуйте ці правки, які дадуть можливість запустити систему в принципі, а потім подавайте свої законопроекти, які зроблять її ще кращою», — говорить Шабунін. Варіант другий: під час голосування провалити хоча б одну пропозицію з вето. «Тоді ЄС просто не зарахує весь законопроект як виконання умов, а отже, просто не дасть нам безвізовий режим», — пояснює голова правління центру протидії корупції.