Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«За що посадили? — За Windows»

В Україні посилюється боротьба з «піратами»
27 вересня, 2007 - 00:00
А ЧИ ЛIЦЕНЗIЙНА WINDOWS НА ЦЬОМУ КОМП'ЮТЕРI? / ФОТО ВЕРОНIКИ БАРКОВСЬКОЇ

Компанія «Лексфор» — юридичний представник корпорації Microsoft — повідомила «Дню» про останні результати діяльності правоохоронних органів України з припинення порушень прав інтелектуальної власності. За їхньою статистикою, з початку року в Україні виявлено більше 860 злочинів у сфері інтелектуальної власності.

Проблема все та ж — неліцензійне програмне забезпечення. І якщо раніше ця проблема сприймалася українцями, як невід'ємне, звичне й до того ж безкарне явище, то віднині, схоже, вітчизняним «нелегалам» доведеться змінювати свій менталітет. Звичайно ж, якщо їх лякає кримінальна відповідальність.

Наприкінці літа регіональні управління внутрішніх справ України продовжили активну роботу з виявлення правопорушень, пов'язаних з незаконним тиражуванням і розповсюдженням програмного забезпечення. За даними компанії «Лексфор», минулого місяця правоохоронні органи країни провели ряд перевірок підприємств і організацій на предмет дотримання чинного законодавства, що регулює стосунки у сфері інтелектуальної власності.

«Результати роботи органів внутрішніх справ в цьому напрямку мають позитивну динаміку і характеризуються збільшенням більш ніж на дві третини кількості виявлених злочинів, пов'язаних з порушенням прав інтелектуальної власності, в порівнянні з показниками минулого року. Так, за вісім місяців 2007 року було порушено 331 кримінальну справу з ознак злочину, передбаченого ст. 176 (порушення авторського права і суміжних прав) Кримінального кодексу України в порівнянні з 207 справами за аналогічний період 2006 року. Всього ж в поточному році виявлено 862 злочини у сфері інтелектуальної власності, і оперативні підрозділи продовжують активізовувати свої зусилля в цій сфері», — підсумовує статистику начальник управління МВС України Сергій Лебедь.

Так, в серпні його підопічні в Хмельницькій області в ході перевірки ВАТ «Теофіпольський цукровий завод» виявили факт використання неліцензійних копій операційної системи Microsoft Windows і пакету додатків Microsoft Office, унаслідок чого оперативниками було вилучено чотири персональних комп'ютери з контрафактними копіями даного програмного забезпечення. Згідно з інформацією компанії «Лексфор», сума заподіяного корпорації Microsoft збитку склала 12 тисяч гривень. Порушено кримінальну справу, ведеться слідство...

Крім того, в Кіровоградській області було виявлено факт розповсюдження неліцензійних копій програмного забезпечення Microsoft Windows і Microsoft Office іноземним громадянином, який тиражував і продавав піратські диски в приміщенні комп'ютерної фірми. У ході проведення перевірки співробітники правоохоронних органів знайшли 317 компакт-дисків, а також один комп'ютер з контрафактним програмним забезпеченням. Збиток, заподіяний правовласнику, склав більше 14 тисяч гривень. За цим фактом також порушена кримінальна справа й ведеться слідство.

Така ж ситуація виникла й у ході перевірки кредитного союзу «Магістр». Там сума заподіяного збитку склала більше чотирьох тисяч гривень. Проте в даному випадку питання про порушення кримінальної справи поки що вирішується...

У самій Microsoft зазначають, що це тільки початок. Наприклад, юридичний представник корпорації Microsoft в Україні Владислав Шаповал, розділяючи позитивні тенденції в роботі міліції, відзначає: «В останні місяці справді траплялися випадки, коли особи, що вчинили злочини у сфері інтелектуальної власності, були не тільки притягнуті до кримінальної відповідальності, а й осуджені за здійснення даних злочинів... Ми акцентуємо увагу міліції на проведенні перевірок і виявленні фактів правопорушень в роздрібних мережах, в яких часто продаються комп'ютери без наперед встановленого програмного забезпечення. У більшості випадків саме це підштовхує початківців до використовування піратських копій програмних продуктів».

«На сьогоднішній день, за даними IDC, Україна знаходиться на шостому місці в світі за рівнем піратства! ...Компанія захищає свої інтереси у всіх країнах світу. Україна нічим не відрізняється від решти країн. Те, що ви бачите, — результат розширення присутності компанії на ринку, а також зростання самого ринку в частині загальної економіки. IТ займає все більшу й більшу частку», — зазначає генеральний директор компанії «Майкрософт Україна» Валерій Лановенко.

Наша країна, за його словами, в числі 12 країн з найбільш зростаючими IТ-ринками. «Україна зайняла тут своє достойне місце, і це, безумовно, наша заслуга. За чотири роки з країни, що займала чотирнадцяте місце в своєму субрегіоні, ми вийшли на передові позиції в світі, — розповідає Лановенко й підсумовує: — Це не занадто велика агресія, це вихід на нормальний рівень захисту інтелектуальної власності. Ми будемо захищати свої права в суді».

У чому ж тоді причина такої тривалої безкарності вітчизняних «нелегалів», яку активно намагаються припинити лише відтепер? Можливо в законодавстві? Учасники круглого столу «Роль держави, бізнесу й суспільства у вирішенні проблем захисту авторських прав», що відбувся днями в Харкові, натомість стверджують, що українське законодавство у сфері захисту інтелектуальної власності є одним з кращих в Східній Європі... Проте, як помітив автор глави Цивільного кодексу України по захисту авторського права, кандидат юридичних наук Віктор Жуков, ще не вироблений єдиний підхід до трактування законодавчих актів, а також є певні труднощі в оцінці збитку, заподіяного правовласнику.

Проблема, виявляється, у нашому менталітеті. Учасники круглого столу згодилися, що жорсткі заходи покарання самі по собі не запобігають порушенню законів. Головним завданням в боротьбі з піратством, на думку експертів, є зміна менталітету громадян і підвищення обізнаності відносно значущості авторського права, а також ризиків, зв'язаних з використанням піратської продукції.

Зокрема Валерій Лановенко відзначив деякі з таких ризиків: «Окрім добре відомих більшості громадян юридичних ризиків існують серйозні технічні ризики використання контрафактної продукції. Користувачі неліцензійного програмного забезпечення піддають свої персональні комп'ютери небезпеці зараження вірусами, втраті даних і просочування конфіденційної інформації, при цьому вони позбавлені можливості отримання безкоштовних оновлень і кваліфікованої технічної підтримки».

Утім, в Україні більшість власників ПК користується неліцензійним програмним забезпеченням і надто не переймається проблемами втрати інформації або технічної підтримки. Вони скоріше власноруч переінсталюють ту чи іншу неліцензійну копію Windows, не задумуючись про якийсь там закон, що забороняє таке робити. У цьому, як зазначають експерти, і криється суть проблеми. «Побудова інформаційного суспільства в Україні, що є пріоритетним стратегічним напрямком розвитку країни, багато в чому залежить від прозорості процесів у сфері захисту прав інтелектуальної власності. Тільки розуміння масштабу проблеми всіма прошарками українського суспільства допоможе нашій країні виробити культуру пошани до авторського права», — підкреслює президент Харківського економіко-правового університету Павло Орлов.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: