Активна громадськість та експерти вимагають припинити політичні ігрища та якомога швидше сформувати уряд.
«День» минулого тижня в матеріалі «Уряд реформаторів. Варіант перший» (від 29 жовтня 2014 року) повідомляв: експертні кола презентували ініціативу «Перший професійний уряд реформ», запропонували свої критерії відбору нових міністрів і підготували список із 100 кандидатів на посади чиновників, яких сьогодні потребує, на їхню думку, Україна.
Вже за декілька днів після створення члени Ініціативи звернулися з відкритим листом до Президента, прем’єр-міністра та лідерів політичних партій, в якому зазначили, що занепокоєні перебігом коаліційний переговорів, від яких «залежить використання чи не останнього шансу на відродження України». А тому пропонують свою «допомогу» як представники громадськості.
«Глибоко розуміючи можливі сценарії розвитку соціально-економічної, політичної та воєнної ситуації в Україні і відповідні ризики, ми вважаємо, що громадянське суспільство має висловити свою позицію. З нашої точки зору, вона полягає у наступному: 1. Наявність в коаліційній угоді конкретного переліку необхідних дій є важливим чинником зниження соціальної напруги, стабілізації громадських і підприємницьких очікувань... 2. Конкретний перелік необхідних дій повинен містити строки, цільові показники та відповідальність... 3. Зі свого боку професійні та фахові спільноти, в особі організацій-учасниць нашої ініціативи, готові надати повноцінну кадрову та експертну підтримку Уряду, що формується», — йдеться в оприлюдненому листі.
Під зверненням підписалися представники 18 професійних середовищ та громадських організацій. Про реакцію на їх пропозицію політиків «День» поспілкувався із представником одного із підписантів — співзасновником Громадянської платформи «Нова Країна», кандидатом економічних наук, доцентом кафедри міжнародної економіки і маркетингу Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрієм ДЛІГАЧЕМ:
— Андрію, Ви минулого тижня представили ініціативу «Перший професійний уряд реформ». І вже на вихідних за підписом середовищ, які об’єднались у цьому проекті, з’явився перший відкритий лист до Президента, прем’єр-міністра та лідерів політичних партій щодо коаліційної угоди та формування уряду. На вас якось відреагували?
— Реакція є. Але б не хотів її коментувати.
Головне, що контакти є. Чотири демократичні політичні сили («Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Самопоміч» та ВО «Батьківщина». — А. Д.) відреагували: хтось більшою мірою, хтось меншою. Декларується готовність підтримувати цю ідею. Але, фактично, до реальних кроків поки що не дійшло. Тому ми посилюватимемо тиск вже на цьому тижні.
— Під реакцією йдеться про згоду включити представників ініціативи до складу нового Кабміну?
— Механізм формування Кабінету Міністрів України ще не погоджено коаліцією.
Проте робоча версія така, що Арсеній Яценюк формує уряд на власний розсуд, і несе за це особисту відповідальність. Але оскільки він відмовляється брати відповідальність за ту коаліційну угоду, яку сформулювали у БПП, то процес загальмував.
Саме тому ми втрутились і запропонували наступне. По-перше, ми — представники активної громадськості та експертного середовища — готові сформувати професійний Кабінет Міністрів власноруч. Друге — якщо варіант уряду від громадськості не приймається — ми готові надати кандидатури для проведення конкурсу.
Ми наполягаємо на тому, що цей конкурс має бути відкритим та професійним. Як представники, яких відібрала коаліція, так і ті, кого пропонує громадськість, разом беруть участь у публічному професійному конкурсі проектів на реалізацію чи то «Стратегії 2020», чи то плану, погодженого в коаліційній угоді.
І за результатами цих громадських слухань експертне середовище висловлює готовність підтримати того чи іншого кандидата. І вже після цього прем’єр-міністр приймає рішення, чи прислухатися до пропозиції громадськості, чи ні.
— І що кажуть політики?
— На пропозицію відкритого конкурсу вже погодилися майже всі політичні сили. Однак поки вони розглядають варіант, що вона має бути реалізована через публічні слухання в парламенті.
Ми ж наполягаємо на тому, що це має бути, принаймні, дворівнева процедура. При якій відбір проводиться громадськістю, а вже остаточне затвердження відбувається в парламенті.
— А яким ви бачите цей процес відбору громадськості?
— Ми готові взяти на себе організацію цього майданчика. Вже є декілька десятків організацій, які долучилися до ініціативи «Перший професійний уряд реформ». І їхні представники формують так звану експертну раду, яка у відкритому форматі заслуховує презентації програм усіх кандидатів від експертного середовища і від коаліційної більшості. Потім — серія запитань щодо бачення реформ та їхня реалізації. Після чого експертне середовище голосує. Тим, хто отримують найбільше голосів, експертне середовище готове надавати і кадрову підтримку, й інтелектуальну.
— І скільки на це потрібно часу?
— За нашими підрахунками, потрібен тиждень, і ми матимемо професійний технократичний уряд.
Процедура у нас є, її відлагоджено, тому ми готові за сім днів зробити все, про що заявляємо.
ДОВІДКА «Дня»
Андрій ДЛІГАЧ — генеральний директор групи компаній Advanter Group. Провідний експерт Української Асоціації Маркетингу. Постояную запрошений викладач бізнес-школи МІМ-Київ. Керівник курсів «Стратегічне управління» та «Маркетинговий менеджмент». Віце-президент громадської організації «ЗНАК: здорова нація — активна країна». Засновник холдингу Інтернет-проектів iVentures. Співзасновник Руху FreeGen.
Кращий тренер і консультант з маркетингу в Україні по щорічному рейтингу Ukrainian Marketing Awards і кращий консультант з управління по рейтингу TradeMaster.
Працював на позиціях директора і директора з маркетингу в компаніях CDV Distribustion, Apple Computer IMC, Foreign Consultants Inc.
Досвід проведення консалтингових проектів і маркетингових досліджень — 18 років. Більше 850 реалізованих проектів.
Автор і співавтор семи книжок і більш ніж 120 публікацій з питань маркетингу, управління брендами, організації бізнесу та міжнародної економіки.
Освіта:
• Кандидат економічних наук за спеціальністю «Підприємництво, менеджмент, маркетинг» (1999 р.)
• Магістр економіки (1995 р.)
• Магістр прикладної математики (1995 р.)
Cтажування:
• Університет Exeter Business School, клас професора Генрі Мінцберга (Великобританія, 2011 р.)
• Вища школа менеджменту (Варшава, Польща, 2005 р.)
• NIMA (Голландський інститут маркетингу, Нідерланди, 2004 року)
• University of Alabama, практика в KPMG та ін. Компаніях (Хантсвілл, США, 1999 р.).
Інші сфери інтересів:
Чемпіон України з в’язання морських вузлів (1986 рік, відкритий чемпіонат України серед клубів юних моряків), багаторазовий чемпіон Києва. Чемпіон району з плавання (1987 рік).
Багаторазовий переможець міських та всеукраїнських змагань програмістів. Автор і розробник першого в Україні комерційного програмного забезпечення (spell checker — перевірка українського правопису).