Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«За тиждень ми можемо дати технократичний Кабмін»

Андрій ДЛІГАЧ — про громадську ініціативу «Перший професійний уряд реформ» та реакцію політиків на неї
4 листопада, 2014 - 11:38

Активна громадськість та експерти вимагають припинити політичні ігрища та якомога швидше сформувати уряд.

«День» минулого тижня в матеріалі «Уряд реформаторів. Варіант перший» (від 29 жовтня 2014 року) повідомляв: експертні кола презентували ініціативу «Перший професійний уряд реформ», запропонували свої критерії відбору нових міністрів і підготували список із 100 кандидатів на посади чиновників, яких сьогодні потребує, на їхню думку, Україна.

Вже за декілька днів після створення члени Ініціативи звернулися з відкритим листом до Президента, прем’єр-міністра та лідерів політичних партій, в якому зазначили, що занепокоєні перебігом коаліційний переговорів, від яких «залежить використання чи не останнього шансу на відродження України». А тому пропонують свою «допомогу» як представники громадськості.

«Глибоко розуміючи можливі сценарії розвитку соціально-економічної, політичної та воєнної ситуації в Україні і відповідні ризики, ми вважаємо, що громадянське суспільство має висловити свою позицію. З нашої точки зору, вона полягає у наступному: 1. Наявність в коаліційній угоді конкретного переліку необхідних дій є важливим чинником зниження соціальної напруги, стабілізації громадських і підприємницьких очікувань... 2. Конкретний перелік необхідних дій повинен містити строки, цільові показники та відповідальність... 3. Зі свого боку професійні та фахові спільноти, в особі організацій-учасниць нашої ініціативи, готові надати повноцінну кадрову та експертну підтримку Уряду, що формується», — йдеться в оприлюдненому листі.

Під зверненням підписалися представники 18 професійних середовищ та громадських організацій. Про реакцію на їх пропозицію політиків «День» поспілкувався із представником одного із підписантів — співзасновником Громадянської платформи «Нова Країна», кандидатом економічних наук, доцентом кафедри міжнародної економіки і маркетингу Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрієм ДЛІГАЧЕМ:

Андрію, Ви минулого тижня представили ініціативу «Перший професійний уряд реформ». І вже на вихідних за підписом середовищ, які об’єднались у цьому проекті, з’явився перший відкритий лист до Президента, прем’єр-міністра та лідерів політичних партій щодо коаліційної угоди та формування уряду. На вас якось відреагували?

— Реакція є. Але б не хотів її коментувати.

Головне, що контакти є. Чотири демократичні політичні сили («Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Самопоміч» та ВО «Батьківщина». — А. Д.) відреагували: хтось більшою мірою, хтось меншою. Декларується готовність підтримувати цю ідею. Але, фактично, до реальних кроків поки що не дійшло. Тому ми посилюватимемо тиск вже на цьому тижні.

Під реакцією йдеться про згоду включити представників ініціативи до складу нового Кабміну?

— Механізм формування Кабінету Міністрів України ще не погоджено коаліцією.

Проте робоча версія така, що Арсеній Яценюк формує уряд на власний розсуд, і несе за це особисту відповідальність. Але оскільки він відмовляється брати відповідальність за ту коаліційну угоду, яку сформулювали у БПП, то процес загальмував.

Саме тому ми втрутились і запропонували наступне. По-перше, ми — представники активної громадськості та експертного середовища — готові сформувати професійний Кабінет Міністрів власноруч. Друге — якщо варіант уряду від громадськості не приймається — ми готові надати кандидатури для проведення конкурсу.

Ми наполягаємо на тому, що цей конкурс має бути відкритим та професійним. Як представники, яких відібрала коаліція, так і ті, кого пропонує громадськість, разом беруть участь у публічному професійному конкурсі проектів на реалізацію чи то «Стратегії 2020», чи то плану, погодженого в коаліційній угоді.

І за результатами цих громадських слухань експертне середовище висловлює готовність підтримати того чи іншого кандидата. І вже після цього прем’єр-міністр приймає рішення, чи прислухатися до пропозиції громадськості, чи ні.

— І що кажуть політики?

— На пропозицію відкритого конкурсу вже погодилися майже всі політичні сили. Однак поки вони розглядають варіант, що вона має бути реалізована через публічні слухання в парламенті.

Ми ж наполягаємо на тому, що це має бути, принаймні, дворівнева процедура. При якій відбір проводиться громадськістю, а вже остаточне затвердження відбувається в парламенті.

— А яким ви бачите цей процес відбору громадськості?

— Ми готові взяти на себе організацію цього майданчика. Вже є декілька десятків організацій, які долучилися до ініціативи «Перший професійний уряд реформ». І їхні представники формують так звану експертну раду, яка у відкритому форматі заслуховує презентації програм усіх кандидатів від експертного середовища і від коаліційної більшості. Потім — серія запитань щодо бачення реформ та їхня реалізації. Після чого експертне середовище голосує. Тим, хто отримують найбільше голосів, експертне середовище готове надавати і кадрову підтримку, й інтелектуальну.

І скільки на це потрібно часу?

— За нашими підрахунками, потрібен тиждень, і ми матимемо професійний технократичний уряд.

Процедура у нас є, її відлагоджено, тому ми готові за сім днів зробити все, про що заявляємо.

ДОВІДКА «Дня»

Андрій ДЛІГАЧ — генеральний директор групи компаній Advanter Group. Провідний експерт Української Асоціації Маркетингу. Постояную запрошений викладач бізнес-школи МІМ-Київ. Керівник курсів «Стратегічне управління» та «Маркетинговий менеджмент». Віце-президент громадської організації «ЗНАК: здорова нація — активна країна». Засновник холдингу Інтернет-проектів iVentures. Співзасновник Руху FreeGen.

Кращий тренер і консультант з маркетингу в Україні по щорічному рейтингу Ukrainian Marketing Awards і кращий консультант з управління по рейтингу TradeMaster.

Працював на позиціях директора і директора з маркетингу в компаніях CDV Distribustion, Apple Computer IMC, Foreign Consultants Inc.

Досвід проведення консалтингових проектів і маркетингових досліджень — 18 років. Більше 850 реалізованих проектів.

Автор і співавтор семи книжок і більш ніж 120 публікацій з питань маркетингу, управління брендами, організації бізнесу та міжнародної економіки.

Освіта:

• Кандидат економічних наук за спеціальністю «Підприємництво, менеджмент, маркетинг» (1999 р.)

• Магістр економіки (1995 р.)

• Магістр прикладної математики (1995 р.)

Cтажування:

• Університет Exeter Business School, клас професора Генрі Мінцберга (Великобританія, 2011 р.)

• Вища школа менеджменту (Варшава, Польща, 2005 р.)

• NIMA (Голландський інститут маркетингу, Нідерланди, 2004 року)

• University of Alabama, практика в KPMG та ін. Компаніях (Хантсвілл, США, 1999 р.).

Інші сфери інтересів:

Чемпіон України з в’язання морських вузлів (1986 рік, відкритий чемпіонат України серед клубів юних моряків), багаторазовий чемпіон Києва. Чемпіон району з плавання (1987 рік).

Багаторазовий переможець міських та всеукраїнських змагань програмістів. Автор і розробник першого в Україні комерційного програмного забезпечення (spell checker — перевірка українського правопису).

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: